Nový zámek Budov postavil r. 1897 Franz Klieber poté, co mu jeho otec Johann Klieber (jako mladšímu synovi) koupil r.1830 starý zámek s velkostatkem. Patro budovy kolem r. 1900 secesně upraveno. R. 1945 byl zámek zestátněn, poté byl spravován JZD Věrušičky. V současnosti nevyužit chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč, 08/2008
Zámek postavený v roce 1897 je jednopatrová obdélníková budova, kterou kryje valbová střecha. Patra odděluje římsa zvýrazněná taškami. Patro budovy bylo kolem roku 1900 upraveno v secesním slohu. Na východním průčelí v plochém rizalitu zdobí vzniklý štít medailon s motivem ženské hlavy. Zámek není vážně narušen, ale jeho budoucnost je velmi nejistá.
Petr Nožička čerpáno z: Jiří Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl, Libri, Praha 2005; info Horst Guido Klieber, 22.5. 2011
historie

Ves byla pravděpodobně založená už ve 13. století. Přímá zmínka se v písemných pramenech objevuje až v roce 1390, kdy se zmiňuje Lev z Budova. V rozmezí let 1399–1400 je zmiňován Purkart z Budova. V 30. letech 15. století je uváděn Purkart z Budova, není jisté jestli je to totožná osoba, či její potomek. Nejpozději koncem 14. století vzniklo v Budově šlechtické sídlo, jeho poloha a podoba není známa. V roce 1452 je ves v majetku Jana z Budova, prokazatelně předka Budovců z Budova. Po něm drželi zboží bratři Purkart a Václav. V roce 1494 Purkart pohání k soudu norimberské měšťany, kteří nezákonně obsadili tvrz Jindřicha z Plavna Krafmberk i s městečkem. Purkart byl totiž Jindřichovým poručníkem. Tato pře se táhla ještě roku 1496, výsledek ale není znám. Manželka jednoho z těchto bratrů byla Kateřina z Budova rozená ze Svojkova. Zmínka z roku 1496 je poslední o rodu Budovců…  číst dále

Petr Nožička čerpáno z: Jiří Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl, Libri, Praha 2005; info Horst Guido Klieber, 23.4. 2011

Půdorys místa

půdorys přízemí
© J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl [A-M], Libri, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Verušičky

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Budov
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 židovský hřbitov
 Verušičky
 Týniště
 kaple
 kaple
 kaple Kaina a Ábela
 Blažkův mlýn
 návesní kaple
 Bílá boží muka
 Ratibořský mlýn
 Kunzova muka
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Tuchtova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 radnice
 Panský dům
 kašna
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 synagoga
 fara
 kaple sv. Kříže
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Nevděk
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 socha Panny Marie
 radnice
 bývalá fara
 neogotická studna
 kašna
 Chyše
 Hungerberg
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Vladař
 Chyše
 Hartenštejn
 Hoppova kaple
 zámecký pivovar
 Bochov
 synagoga
 kašna
 městské opevnění
 kostel sv. Jakuba
 Kostrčany
 Valeč
 kaple sv. Anny
 mariánský sloup
 Libkovice
 Bražec
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 Štědrá
 Štědrá
 kostel sv. Václava
 Brložec
 socha Ecce Homo
 Lina
 fara
 Budiš
 Jírov
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Stružná
 židovský hřbitov
 bývalá rychta
 Prohořský hrádek
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Křečov
 Mlýnce
 Vochlice
 Jablonná
 kaple sv. Floriána
 Kamenný Chlum
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Vlkošov
 panský dům
 Javorná
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Loreta
 silniční most
 Sychrov
 Toužim
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Nepomyšl
 socha sv. Barbory
 Rabštejn nad Střelou
 Andělská Hora
 židovský hřbitov
 Skalky skřítků
 kostel sv. Víta
 boží muka
 Nový Dvůr
 Šemnická skála
 Bučina
 Kotaneč
 maloměstské domy
 Brdo
 kostel sv. Barbory
 Mašťov
 Lázně Kyselka
 Brody
 dvůr Kalec
 Radošov
 kostel sv. Štěpána
 Černá Hať
Základní informace místa
ID místa: 9881
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama