Socha sv. Jana Nepomuckého z konce 18. století. Drobná socha světce stojí na vysokém dvoustupňovém podstavci. Socha světce v řaseném řeholnickém oděvu. Postava přidržuje oběma rukama větší, tesaný krucifix. Materiálem sochy je pískovec. Památkově chráněno od r. 1967.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Jana Nepomuckého v Doksech u Kladna.
© Pavel Vítek 10/2020
Obec Doksy leží 6 km jihozápadně od centra Kladna a 10 km jihovýchodně od Unhoště. Sochu sv. Jana Nepomuckého najdeme na malé návsi s parkovou úpravou v místech, kde silnice procházející obcí klesá od bývalé hlavní karlovarské silnice.
Pavel Vítek, 13.12. 2020
popis

Rustikální socha sv. Jana Nepomuckého z konce 18. století doplňuje prostředí malé návsi. Socha sv. Jana Nepomuckého je orientována k silnici. Socha stojí vpravo od kaple, na východní straně. Na vysokém dvoustupňovém podstavci stojí drobná socha světce. Socha nezaměnitelně vytváří prostor návsi a dokládají její historický vývoj. Na jeden metr vysokém podstavci stojí socha světce v řaseném řeholnickém oděvu. Postava přidržuje oběma rukama větší, tesaný krucifix. Materiálem sochy je pískovec. Socha byla zhotovena nákladem občana Tomáše Hromady. Socha z roku 1790 je ukázkou místní kamenické práce. Má velmi pěkně tvarovaný podstavec a je působivou dekorací poblíž malé kapličky, stojící na volném prostranství obce. Kulturní památka je chráněna od roku 1967.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 13.12. 2020

Středočeský kraj,  Kladno  (KL), Doksy

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15433
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

reklama