V Družci a jeho okolí stávaly čtyři sochy světců. Socha sv. Petra z Alkantary jako jediná přežila do dnešních dnů. Stojí u nového hřbitova. V r. 2016 byla restaurována, bohužel již jen jako torzo.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Petra z Alkantary v Družci u Kladna
© Pavel Vítek 10/2020
Obec Družec leží v okrese Kladno, od kterého je vzdálena asi 8 km jihozápadním směrem. Sochu sv. Petra z Alkantary najdeme u silnice, vedoucí do obce Doksy. Socha stojí na levé straně asi 60 m od hřbitova a 160 m od kraje obce.
Pavel Vítek, 4.12. 2020
popis

Od roku 1788 stávaly v Družci a jeho okolí čtyři sochy. Pocházely z kláštera na Bílé hoře a zakoupili je postupně někteří místní rolníci. Byly to sochy sv. Antonína Paduánského, sv. Jana Křtitele, sv. Judy Tadeáše a sv. Petra z Alkantary. Poslední z těchto soch zakoupil sedlák Václav Kolenatý. Ta jediná přežila do dnešních dnů. Ostatní tři sochy již jsou nenávratně pryč. Socha sv. Petra z Alkantary stojí u nového hřbitova. V r. 2016 byla restaurována, bohužel již jen jako torzo. Svatý Petr z Alkantary žil v letech 1499 až 1562. Byl to španělský františkánský mnich. V šestnácti letech odešel tajně z domova do kláštera Menších bratří v Manxarretesu v provincii Extremadura. Byl vysvěcen na kněze a žil velice asketickým životem. Roku 1538 jej zvolili provinciálem. Od papeže Pavla IV. získal plnou moc k zakládání klášterů. Založil 12 klášterů přísné řeholní kázně. V 17. století byl prohlášen za…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.dspace.cuni.cz, 4.12. 2020

Středočeský kraj,  Kladno  (KL), Družec

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15410
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama