kaple sv. Floriána

pův. kaple Nejsvětější Trojice
Výklenková kaple Nejsvětější Trojice na návsi v Chyňavě doložena před r. 1854. Po zchátrání opravena r. 2012 a nově zasvěcena sv. Floriánu na paměť 130 let činnosti místního hasičského sboru. Uvnitř socha světce v typickém oblečení římského legionáře.
Hlavní obrázek místa
Chyňava - kaple sv. Floriána
© Jiří Špaček, 07/2017
Obec Chyňava je prvně doložena za krále Jana Lucemburského r. 1341 a brzy na to již příslušela k nově založenému hradu Karlštejnu. V r. 1585 se stala součástí panství křivoklátského a tak to zůstalo do konce feudalismu. Nachází se západně v sousedství silnice II/118, spojující Beroun a Kladno. Leží mimo železniční síť a prochází jí červeně značená dálková turistická trasa z Berouna, která pokračuje křivoklátskými lesy ke Zbečnu. Z ní v obci odbočuje žlutá značka přes Libečov do údolí Kačáku. Dnes patří Chyňava k větším obcím. Spolu s připojenými okolními vesnicemi má na 1800 obyvatel. K historickým zajímavostem patří skutečnost, že Chyňava s okolím patřila k několika vesměs středočeským obcím, které se r. 1915 staly útočištěm pro italské vysídlence z oblasti Tridentska (nyní autonomní italská provincie Trentino-Alto Adige). V květnu 1915 totiž Itálie vyhlásila válku Rakousku-Uhersku, jehož byly Čechy a Morava v té době součástí. Úřady na to zareagovaly okamžitě tím, že nařídily evakuaci rakousko-uherského civilního obyvatelstva z vesnic u italských hranic hluboko do vnitrozemí, aby je ochránily před důsledky předpokládaných bojů. Jednalo se asi o 75 000 lidí, převážně žen, dětí a starších osob, neboť většina mužů už v té době narukovala do armády. Z tohoto počtu asi 30 000 těchto vysídlenců, kteří byli převážně italské národnosti, ale všichni občany Rakouska-Uherska, směřovalo podle evakuačního plánu do Čech a na Moravu. V Chyňavě a okolí skončilo tehdy asi 240 těchto vysídlených Italů. Zpočátku bydleli ve školách, tělocvičnách, hostincích, sálech apod., ale postupem času se s místními obyvateli sžili a útrapy války snášeli společně. Po 100 letech, v červnu 2014, byla v Chyňavě otevřena historická a naučná „Stezka česko-italského přátelství“, která soužití Čechů a Italů v této těžké době…  číst dále
23.7. 2017
historie

První písemná zmínka o výklenkové kapličce, původně zasvěcené Nejsvětější Trojici, pochází z r. 1854 a říká, že u ní byly vysazeny dvě lípy. Musela být tedy postavena před tímto rokem. Od té doby nebyla kaple zřejmě příliš udržována a počátkem 21. století byla značně zchátralá. Zachránila ji skutečnost, že r. 2012 obec slavila 130. výročí činnosti místního hasičského sboru. Při té příležitosti bylo rozhodnuto kapličku opravit a nově zasvětit sv. Floriánu, patronu hasičů. Nově je proto ve výklenku socha světce v typickém oblečení římského legionáře s korouhví a nádobou na hašení. Nové vysvěcení jinak nenápadné kapličky se konalo s velkou slávou 28. dubna 2012. Vysvěcení provedl místní farář za účasti nejen starosty Chyňavy, ale i jeho kolegů ze spřátelených obcí. Slavnosti se dokonce zúčastnil starosta obce Valle di Ledro z italského jižního Tyrolska, kterého doprovázelo přes sto krajanů, převážně potomků účastníků vysídlení…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: informační panel u kaple), 23.7. 2017

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Chyňava

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Vysoký vrch
 Lhotka
 Suchý mlýn
 Stradonice
 Nižbor
 Jenčov
 kostel sv. Lukáše
 Dřevíč
 kostel sv. Mikuláše
 Loděnice
 radnice
 Chrustenická šachta
 Zajíčkův mlýn
 Beroun
 děkanství
 Kyšice
 Unhošť
 městské opevnění
 Děd
 Městská hora
 kaple sv. Floriána
 měšťanský dům
 měšťanský dům
 socha sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Solvayovy lomy
 Červený Újezd
 Braškov
 rozhledna Veselov
 Zkamenělec
 skanzen Cyrus
 mariánský sloup
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 kaple sv. Vojtěcha
 Velká Dobrá
 Tetín
 Malá Dobrá
 lom Alkazar
 Bubovické vodopády
 Králův Dvůr
 Kožová hora
 Lužce
 Hořelice
 Pavlov
 Vysoký Újezd
 Velké Přítočno
 kostel sv. Tomáše
 Klíčavská přehrada
 lom Malá Amerika
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 kostel sv. Jiří
 Turyňský rybník
 Popovice
 kaple sv. Mikuláše
 lom Velká Amerika
 kaple sv. Blažeje
 vodárenská věž
 Jivno
 zvonice
 kaplička
 židovský hřbitov
 poštovní stanice
 fara
 kostel sv. Václava
 Koněpruské jeskyně
 Kotýz
 Korno
 rozhledna Máminka
 Karlštejn
 synagoga
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Litovice
 Středočeské divadlo
 vila Libochvíle
 Janoutova parfumerie
 Okresní dům
 synagoga
 dům U České koruny
 kaple sv. Floriána
 arciděkanství
 mariánské sousoší
 budova velkostatku
 kostel sv. Stanislava
 radnice
 Kladno
 Poldihaus
 zatopený důl Škroby
 kostel sv. Jiří
 vápenné pece Kladno
 kostel sv. Havla opata
 Bachrova vila
 Leontýn
 Lány
 palmový skleník
 kaple
 Dobrovíz
 kaple Panny Marie
 Tmaň
 sladovna
 Hřebeč
 kostel sv. Petra
 Hostivice
 fara
 mariánský sloup
 synagoga
 Bacín
 Liteň
 Křivoklát
 Škrábek
 Suchomasty
 kostel sv. Jiří
 muzeum Výtopna Zdice
 Sobín
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Památník Lidice
 kaple sv. Floriána
 dub svatého Václava
 Choteč
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Prokopa
 Karlík
 Makotřasy
 Buštěhrad
 kaplička sv. Anny
 kaple
 Muzeum Oty Pavla
 Buštěhrad
 Středokluky
 kostel sv. Prokopa
 Svinaře
 kaple sv. Václava
 zvonice
 Kněževes
 Kalingerův mlýn
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Vavřince
 Dobřichovice
 synagoga
 stará radnice
 Záhorsko
 kostel sv. Víta
 Tuchoměřice
 kříž
 Okoř
 Mackova hora
 Točník
Základní informace místa
ID místa: 13558
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama