kaple sv. Floriána

pův. kaple Nejsvětější Trojice
Výklenková kaple Nejsvětější Trojice na návsi v Chyňavě doložena před r. 1854. Po zchátrání opravena r. 2012 a nově zasvěcena sv. Floriánu na paměť 130 let činnosti místního hasičského sboru. Uvnitř socha světce v typickém oblečení římského legionáře.
Hlavní obrázek místa
Chyňava - kaple sv. Floriána
© Jiří Špaček, 07/2017
Obec Chyňava je prvně doložena za krále Jana Lucemburského r. 1341 a brzy na to již příslušela k nově založenému hradu Karlštejnu. V r. 1585 se stala součástí panství křivoklátského a tak to zůstalo do konce feudalismu. Nachází se západně v sousedství silnice II/118, spojující Beroun a Kladno. Leží mimo železniční síť a prochází jí červeně značená dálková turistická trasa z Berouna, která pokračuje křivoklátskými lesy ke Zbečnu. Z ní v obci odbočuje žlutá značka přes Libečov do údolí Kačáku. Dnes patří Chyňava k větším obcím. Spolu s připojenými okolními vesnicemi má na 1800 obyvatel. K historickým zajímavostem patří skutečnost, že Chyňava s okolím patřila k několika vesměs středočeským obcím, které se r. 1915 staly útočištěm pro italské vysídlence z oblasti Tridentska (nyní autonomní italská provincie Trentino-Alto Adige). V květnu 1915 totiž Itálie vyhlásila válku Rakousku-Uhersku, jehož byly Čechy a Morava v té době součástí. Úřady na to zareagovaly okamžitě tím, že nařídily evakuaci rakousko-uherského civilního obyvatelstva z vesnic u italských hranic hluboko do vnitrozemí, aby je ochránily před důsledky předpokládaných bojů. Jednalo se asi o 75 000 lidí, převážně žen, dětí a starších osob, neboť většina mužů už v té době narukovala do armády. Z tohoto počtu asi 30 000 těchto vysídlenců, kteří byli převážně italské národnosti, ale všichni občany Rakouska-Uherska, směřovalo podle evakuačního plánu do Čech a na Moravu. V Chyňavě a okolí skončilo tehdy asi 240 těchto vysídlených Italů. Zpočátku bydleli ve školách, tělocvičnách, hostincích, sálech apod., ale postupem času se s místními obyvateli sžili a útrapy války snášeli společně. Po 100 letech, v červnu 2014, byla v Chyňavě otevřena historická a naučná „Stezka česko-italského přátelství“, která soužití Čechů a Italů v této těžké době…  číst dále
23.7. 2017
historie

První písemná zmínka o výklenkové kapličce, původně zasvěcené Nejsvětější Trojici, pochází z r. 1854 a říká, že u ní byly vysazeny dvě lípy. Musela být tedy postavena před tímto rokem. Od té doby nebyla kaple zřejmě příliš udržována a počátkem 21. století byla značně zchátralá. Zachránila ji skutečnost, že r. 2012 obec slavila 130. výročí činnosti místního hasičského sboru. Při té příležitosti bylo rozhodnuto kapličku opravit a nově zasvětit sv. Floriánu, patronu hasičů. Nově je proto ve výklenku socha světce v typickém oblečení římského legionáře s korouhví a nádobou na hašení. Nové vysvěcení jinak nenápadné kapličky se konalo s velkou slávou 28. dubna 2012. Vysvěcení provedl místní farář za účasti nejen starosty Chyňavy, ale i jeho kolegů ze spřátelených obcí. Slavnosti se dokonce zúčastnil starosta obce Valle di Ledro z italského jižního Tyrolska, kterého doprovázelo přes sto krajanů, převážně potomků účastníků vysídlení…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: informační panel u kaple), 23.7. 2017

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Chyňava

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Vysoký vrch
 Lhotka
 Suchý mlýn
 Vůznice
 Stradonice
 Nižbor
 Jenčov
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Mikuláše
 Dřevíč
 Loděnice
 radnice
 Beroun
 děkanství
 Chrustenická šachta
 Zajíčkův mlýn
 Unhošť
 městské opevnění
 Kyšice
 Děd
 Městská hora
 měšťanský dům
 kaple sv. Floriána
 měšťanský dům
 socha sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Solvayovy lomy
 Červený Újezd
 Braškov
 Zkamenělec
 rozhledna Veselov
 mariánský sloup
 skanzen Cyrus
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 kaple sv. Vojtěcha
 Velká Dobrá
 lom Alkazar
 Malá Dobrá
 Bubovické vodopády
 Králův Dvůr
 Kožová hora
 Lužce
 Hořelice
 Pavlov
 Vysoký Újezd
 Velké Přítočno
 kostel sv. Tomáše
 lom Malá Amerika
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 kostel sv. Jiří
 Turyňský rybník
 Popovice
 lom Velká Amerika
 kaple sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 Jivno
 zvonice
 kaplička
 židovský hřbitov
 poštovní stanice
 kostel sv. Václava
 fara
 Koněpruské jeskyně
 kaple sv. Blažeje
 Kotýz
 Korno
 rozhledna Máminka
 Karlštejn
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 synagoga
 Litovice
 Středočeské divadlo
 vila Libochvíle
 kaple sv. Floriána
 Janoutova parfumerie
 Okresní dům
 synagoga
 dům U České koruny
 arciděkanství
 mariánské sousoší
 radnice
 Kladno
 budova velkostatku
 kostel sv. Stanislava
 vápenné pece Kladno
 Poldihaus
 zatopený důl Škroby
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Havla opata
 Bachrova vila
 Leontýn
 Lány
 palmový skleník
 kaple
 Dobrovíz
 kaple Panny Marie
 Tmaň
 Hřebeč
 sladovna
 kostel sv. Petra
 Hostivice
 mariánský sloup
 fara
 Bacín
 Liteň
 synagoga
 Křivoklát
 Suchomasty
 Škrábek
 kostel sv. Jiří
 Sobín
 boží muka
 muzeum Výtopna Zdice
 židovský hřbitov
 Památník Lidice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Floriána
 dub svatého Václava
 Choteč
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Prokopa
 Karlík
 socha sv. Blažeje
 kaplička sv. Anny
 Makotřasy
 Buštěhrad
 Muzeum Oty Pavla
 kaple
 Buštěhrad
 Středokluky
 kostel sv. Prokopa
 Svinaře
 zvonice
 kaple sv. Václava
 Kněževes
 Kalingerův mlýn
 kaple sv. Václava
 Číčovický kamýk
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Isidora
 Dobřichovice
 synagoga
 stará radnice
 kostel sv. Víta
 Tuchoměřice
 Záhorsko
 kříž
 Okoř
 Mackova hora
 Točník
Základní informace místa
ID místa: 13558
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama