Nepatrné zbytky klasicistního zámku v areálu, kde již v předhusitské době stával dvůr s tvrzí Nussberg. Zámek vystavěl krajský hejtman Karel Josef z Bienenberku po r. 1789. Od r. 1947 jej má ve správě město Jílové a chátrá. R. 1990 se budova zřítila.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 03/2019
Klasicistní zámeček s kaplí sv. Prokopa v rizalitu jižního průčelí dnes již na místě dávné tvrze Nussberg nehledejte. Po mnoha letech postupného chátrání se v roce 1990 zřítil a dnes na jeho místě rostou v létě obtížně prostupné křoviny. Pravděpodobně se zachovaly některé ze zdí, ty jsou však dosažitelné poněkud složitě. Areál je uzavřen, přístup je možný pouze od jihu. Čekejte ale prodírání se místy hustým porostem. Kromě rozpadlých hospodářských stavení po obvodu dvora je tak hlavní stojící budovou zachovale se tvářící objekt při západní hraně pozemku. Podle místních „tam“ se střídavou pravidelností probíhají neurčité stavební práce. Nad zříceninou zámečku cesta stoupá vzhůru k příjemnému vyhlídkovému odpočívadlu. To zřídil a informační tabulkou o vývoji a současném stavu místa doplnil Okrašlovací spolek v Jílovém u Prahy.
Mass, Turyna Petr, 24.12. 2005
historie

Včelní hrádek stojí na ostrohu nad soutokem Chotouňského potoka se Sázavou na katastru města Jílové. Už v době předhusitské zde stával dvůr s tvrzí, zvanou Hrádek. Listina, která uvádí Hrádek k r. 1045, kdy prý sloužil k ochraně „jílovců“, kteří v okolí dobývali zlato, je padělkem z konce 18. století. První historická zpráva je až z r. 1402, kdy byla tvrz nazývána Nussberk. Tehdy Jan Šimonův z pražského rodu Štuků prodal Hrádek s poli, vinicemi a ostatním příslušenstvím Jakubu Srbovi z Budyšína, spížníku krále Václava IV. Za husitské revoluce Hrádek zpustl; v 15. století se vždy uvádí jen les nebo dvůr Hrádek. V té době se stal trvalou součástí majetku patřícího k Markvartovskému domu v Jílovém, později zvanému „dům Mince“. Ve 30. a 40. letech 15. století byl Hrádek a Markvartovský dům s příslušenstvím v držení Markvartů z Hrádku a pak jej vlastnil Václav Valečovský. Od r. 1458 byl…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Praha a okolí, 28.12. 2005

Další texty historie
Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Jílové u Prahy

Místa v okolí

 Žampašský most
 štola sv. Josefa
 rozhledna na Pepři
 Turyň
 kostel sv. Ludmily
 radnice
 kostel Božího Těla
 Obětní kameny
 Radlík
 Skalsko
 Lešany
 kostel sv. Jiljí
 Teletínský lom
 Hradištko
 Ringhofferova hrobka
 kostel sv. Martina
 synagoga
 most Dr. E. Beneše
 Sulice
 Kamenice
 kostel sv. Kiliána
 Zbořený Kostelec
 Mandava
 Svojsíkova mohyla
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Ládví
 Štiřín
 Týnec nad Sázavou
 Božešice
 dům ATIS
 Zlatníky
 zvonice
 Dolní Břežany
 Petrkov
 Zvolská homole
 kostel sv. Jiří
 Hodkovice
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 Mokřany
 Jablonná
 Nebřenice
 Závist
 Závist-Šance
 Lojovice
 Velké Popovice
 Tloskovský mlýn
 Předboř
 Modletice
 kostel Všech svatých
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Karlův stánek
 pivovar
 Písnice
 Tloskov
 Neštětická hora
 Zbraslav
 kostel sv. Havla
 Humenská
 Dobřejovice
 synagoga
 Kazín
 Pyšely
 Komořany
 vyhlídkový gloriet
 kostel sv. Petra
 Berchtold
 Vidlákova Lhota
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 Černolické skály
 kostel sv. Havla
 Průhonice
 Řitka
 Korunka
 Libuš
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Drtinova rozhledna
 Všenory
 kostel sv. Mikuláše
 Kunratice
 vodní mlýn
 lom Chlum
 Chlum
 Brandejsova hrobka
 Kožlí
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Strančice
 Ostromeč
 kaple sv. Anny
 Konopiště
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Martina
 Sudovice
 křížový kámen
 Benice
 Tvoršovice
 Čámského mlýn
 Lochkov
 Říčany
 morový sloup
 Krcáb
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 Mincovna
 kašna
 radnice
 stará koželužna
 dům Salaš
 židovský hřbitov
 měšťanský pivovar
 boží muka
 Dolní zvonice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Mikuláše
 Kolovraty
 pivovar
 Starý Knín
 Brunclíkův mlýn
 Třebotov
 Tehov
 kostel sv. Martina
 Kalinův mlýn
 Veselý vrch
 Taslarův mlýn
 kaple sv. Jana a Pavla
 mlýn U Veselých
Základní informace místa
ID místa: 805
Typ místa: zámek
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama