Jediná dochovaná mostní věž v Čechách mimo Prahu pochází z poloviny 16. století. Její obranná hodnota byla v té době spíše symbolická. Bez zásadních úprav. Nad oběma portály průjezdu nápisy americké armády z roku 1945.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2004
Jednou z typických staveb dřívějších dob je kombinace mostu s věží, která sloužila k ochraně mostu a k výběru poplatků. Stříbrská mostní věž je renesanční stavba, spolu s mostem přes řeku Mži snad z let 1555–1560, jak uvádí nápis na věži. Stavitelem byl Benedikt Volch z Ferrolu. Na mostě stojí socha sv. Jana Nepomuckého od Lazara Widmana, který je také autorem 18 m vysokého morového sloupu na náměstí. Věž chránila přístupovou cestu od Prahy, kudy vedl hlavní přístup do města.
22.3. 2004
turistické

Naučná stezka „Středověké hornictví na stříbrsku“ dlouhá 3 km.

U hotelu „U Brány“ je první zastavení naučné stezky „Středověké hornictví na stříbrsku“. Tato část při řece Mži je z hlediska hornictví označována jako centrální revír. Město Stříbro vzniklo jako hornická osada při břehu Mže. Později se osada přestěhovala na ostroh nade Mží a dala vznik dnešnímu městu. První zmínky o místní těžbě jsou z let 1183, je však vysoce pravděpodobné, že se v těchto místech těžila ruda již mnohem dříve, povrchovým způsobem, takže se žádné stopy nemohly dochovat. Později se Stříbro stalo královským městem a jeho hlavní příjmy pocházely právě z těžby olova a stříbra. Další zajímavosti a zastavení na trase najdete pod hesly: štola Sv. Anna, štola Sv. Barbora, štola Sv. Gottwill, pevnost „LO vzor 37“, Prokopská štola a Koubkova brána.

22.3. 2004

Půdorys místa

, Fotografie části tabule, doplněná o čitelná místa zastavení.
© Luděk Pitter 03/2004
Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stříbro

Místa v okolí

 Husitská bašta
 štola Svatá Anna
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Prokopská štola
 kostel sv. Petra
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Žďár
 Sulislav
 Svojšín
 Svojšín
 Alfrédov
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Cebiv
 Šontál
 Pňovany
 Trpísty
 Černošín
 Hrádek
 Nedražice
 Rochlov
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Ošelín
 Očín
 kostel sv. Jiří
 Gutštejn
 Lhota
 Volfštejn
 Daňkov
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Šipín
 Prostiboř
 kaple sv. Diviše
 kaple Panny Marie
 Luhov
 Luhov
 Hradištský vrch
 Třebel
 Buben
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Falštejn
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Líšťany
 Kořen
 Kořen
 Milkov
 Stará pošta
 Podmokly
 Březinka
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 358
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama