Židovská náboženská obec v Davli zakoupila v roce 1880 malý dům, který přestavěla na synagogu. Obřady se zde konaly do roku 1939, za války byla synagoga poškozena a vykradena. Po válce zde byla autodílna či skladiště. Roku 1960 byla zchátralá budova zbořena a na jejím místě je památník obětem Šoa.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 01/2021
Městys Davle, respektive osada Davle je poprvé písemně doložena k roku 999 v souvislosti se založením benediktinského kláštera sv. Jana Křtitele na vltavském ostrově sv. Kiliána knížetem Boleslavem II. Městečko je dobře dostupné veřejnou dopravou zejména z Prahy (vlaková trať 210, zastavuje zde řada autobusů v systému PID). Obcí prochází několik cyklistických tras, zelená a červená turistická značka, naučná stezka Střed Čech, která návštěvníka provede centrem městyse a kolem nádraží až na vyhlídku, odkud je výhled na údolí Vltavy a Davli a také na kopec Ďábel, geometrický střed Čech.
21.2. 2021
historie

Židovská náboženská obec vznikla v roce 1880. Sdružovala věřící roztroušené v řadě obcí v okolí, například v Lochkově, Všenorech, Štěchovicích i Slapech. Záhy po svém založení zakoupila obec malý dům, který nechala přestavět na synagogu. V části budovy byl sál modlitebny s galerií, ve druhé části byl byt rabína a šámese. Obec byla nemajetná a po čase nebyla schopna platit vlastního rabína. V roce 1890 byla připojena k židovské náboženské obci Zbraslav. V synagoze se konaly obřady do roku 1939, nicméně jen při příležitosti Vysokých svátků. Za 2. světové války byla synagoga poškozena a vykradena. Po válce byla budova užívána k různým účelům, jako autodílna či skladiště. V roce 1958 bylo rozhodnuto o její demolici a v roce 1960 byla zchátralá budova zbořena. Na počátku 21. století byl na jejím místě vybudován pomník, připomínající existenci synagogy a davelské oběti šoa.

Milan Caha (zdroj: http://www.hugogold.com/bohemia/koenigsaal.pdf a informační tabule na místě), 23.2. 2021

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Davle

Místa v okolí

 kostel sv. Kiliána
 Hradištko
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 most Dr. E. Beneše
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Svojsíkova mohyla
 kostel sv. Jiří
 Zvolská homole
 kostel Božího Těla
 rozhledna na Pepři
 štola sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 Žampašský most
 radnice
 Včelní hrádek
 Radlík
 Humenská
 Černolické skály
 kostel sv. Václava
 Kazín
 Závist
 Závist-Šance
 Korunka
 Řitka
 Všenory
 Brandejsova hrobka
 kostel sv. Ludmily
 Turyň
 Dolní Břežany
 Teletínský lom
 kostel sv. Havla
 Karlův stánek
 pivovar
 Zbraslav
 Obětní kameny
 Zlatníky
 Dobřichovice
 synagoga
 Skalsko
 Velká hospoda
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Komořany
 Lešany
 Mníšek pod Brdy
 kostel sv. Václava
 Hodkovice
 židovský hřbitov
 Třebotov
 Sulice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Karlík
 kostel sv. Zikmunda
 boží muka
 Písnice
 kaple
 Ringhofferova hrobka
 Lochkov
 Na Pišťáku
 Jablonná
 boží muka
 Kalinův mlýn
 Mandava
 Taslarův mlýn
 mlýn U Veselých
 kostel sv. Kateřiny
 Čámského mlýn
 Sudovice
 Choteč
 zvonice
 Kamenice
 Krcáb
 morový sloup
 Libuš
 kostel sv. Mikuláše
 Mincovna
 radnice
 kašna
 stará koželužna
 měšťanský pivovar
 dům Salaš
 Drtinova rozhledna
 boží muka
 Starý Knín
 Škrábek
 Brunclíkův mlýn
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel Všech svatých
 Kunratice
 Zbořený Kostelec
 lázně Malá Chuchle
 Štiřín
 kostel sv. Stanislava
 Branický most
 dům ATIS
 Nový hrad
 synagoga
 Týnec nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Požáry
 Nebřenice
 vyhlídkový gloriet
 lom Velká Amerika
 Tloskovský mlýn
 Modletice
 Dobřejovice
 Průhonice
 Králova stolice
 Tloskov
 Vysoký Újezd
 zatopený důl Škroby
 Lužce
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Neštětická hora
 Štít
 Hořelice
 Benice
Základní informace místa
ID místa: 15524
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama