Barokní jednopatrový zámek vznikl kolem roku 1709 na místě původní tvrze z roku 1571. Zámek má obdélníkový tvar a průčelí členěné vadlými poli a vížkou na střeše.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek a křížovou cestu
© Aleš Marek 10/2005
Obec Hradišťko se nachází v části Praha - Západ, poblíž Štěchovic. Z Prahy je nejlépe vydat se směrem na Zbraslav a stále rovně na Davli, z Davle stále po hlavní silnici až do Štěchovic, kde odbočíme doleva na most Eduarda Beneše a jedeme po silnici stále do kopce. Projedeme obcí Rajchardov a další obec je již Hradišťko. U požární nádrže je odbočka směrem na obec Pikovice. Po odbočení na ní na levé straně stojí dlouhá zeď, která směřuje až k samotnému zámku. Zaparkovat se dá přímo vedle něj u bývalého špýcharu a nebo na malém přilehlém parkovišti. Zámeček dnes slouží jako obecní úřad, vinárna a místní lidová knihovna. Bohužel jsem zámeček navštívil o víkendu, a tak nebyla možnost požádat o případnou prohlídku a nafocení fresek, které se dochovaly.
Aleš Marek, 1.11. 2005
historie

První zmínky o zámku Hradištko se objevují okolo roku 1709. Stojí na místě tvrze z roku 1571. Zámek je barokní, obdélný a jednopatrový s průčelím členěným vpadlými poli a s vížkou na střeše. V ose stojí portál s bustou svatého Vojtěcha. Dochované fresky ve velkém sále mají náměty Magdaleny, která myje nohy Kristovi. V chodbě prvého patra je legenda o Madonině předávání premonstranského roucha svatému Norbertovi, dále potom Nejsvětější trojice, sv. Augustin a ve výklenkových pilastrových kaplích do zdí okolo zahrady fresky svatých postav. Špýchar naproti zámečku je barokní. Ještě okolo roku 1980 byl v relativně dobrém stavu a po roce 1989 sloužil jako sklad propanbutanových lahví. V zimě roku 1989 se údajně ve špýcharu usídlil bezdomovec, který způsobil rozsáhlý požár. Zbytky, které po špýcharu zůstaly, je možno vidět na jedné z fotografií

Aleš Marek /podle Uměleckých památek Čech, svazek první, 1.11. 2005

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Hradišťko

Místa v okolí

 most Dr. E. Beneše
 kostel sv. Kiliána
 Svojsíkova mohyla
 synagoga
 štola sv. Josefa
 Žampašský most
 rozhledna na Pepři
 kostel Božího Těla
 Včelní hrádek
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 Teletínský lom
 radnice
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 kostel sv. Jiljí
 Radlík
 Turyň
 kostel sv. Jiří
 Obětní kameny
 Zvolská homole
 Lešany
 Řitka
 Černolické skály
 Skalsko
 Korunka
 Brandejsova hrobka
 Jablonná
 Humenská
 kostel sv. Václava
 Kazín
 Závist
 Všenory
 Závist-Šance
 synagoga
 Velká hospoda
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Dolní Břežany
 Mníšek pod Brdy
 Zlatníky
 Drtinova rozhledna
 Sudovice
 Čámského mlýn
 Dobřichovice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Karlův stánek
 morový sloup
 kostel sv. Martina
 Krcáb
 Ringhofferova hrobka
 pivovar
 Zbraslav
 kostel sv. Mikuláše
 Mincovna
 kašna
 stará koželužna
 měšťanský pivovar
 radnice
 dům Salaš
 Sulice
 boží muka
 kaple
 Hodkovice
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 Kamenice
 Komořany
 Zbořený Kostelec
 Mandava
 Ostromeč
 Na Pišťáku
 Tloskovský mlýn
 Týnec nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Hrazany
 Karlík
 Červenka
 zvonice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Písnice
 boží muka
 Třebotov
 Tloskov
 kostel sv. Martina
 Štiřín
 Ládví
 Veselý vrch
 dům ATIS
 Božešice
 boží muka
 Lochkov
 kostel sv. Václava
 Petrkov
 Kalinův mlýn
 Neštětická hora
 Králova stolice
 mlýn U Veselých
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Taslarův mlýn
 Choteč
 Čelina
 židovský hřbitov
 Nebřenice
 kostel sv. Stanislava
 Škrábek
 Modletice
 synagoga
 vyhlídkový gloriet
 Dobřejovice
 židovský hřbitov
 Průhonice
 lom Velká Amerika
 kostel sv. Prokopa
 Vysoký Újezd
Kontaktní informace
Obecní úřad
Zámek 2,
252 09 Hradišťko
Tel: 257740441-2, 257740580
http://www.hradistko.cz/view.php?cisloclanku=2003112001
Základní informace místa
ID místa: 3543
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama