Barokní kostel byl postaven r. 1754 na místě pův. kostela postaveného pravděp. po r. 1336 při vzniku obce. Kostel později přestavěn (arch. Mikuláš Thalherr). Po II. sv. válce byl interiér kostela zcela zničen. V l. 1998-1999 rekonstrukce kostela. Mimo bohoslužeb se zde pořádají i výstavy a koncerty.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí kostela od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 03/2008
Barokní filiální kostel Povýšení svatého Kříže byl postaven r. 1754 na místě původního křesťanského svatostánku. Ten byl postaven pravděpodobně v době, kdy vznikala i obec, tedy někdy po r. 1336, kdy krajinu kolonizovali Šternberkové, kteří v okolí těžili železnou rudu. Kostel byl později přestavěn podle návrhu fulneckého stavitele Mikuláše Thalherra. Po II. sv. válce byl interiér kostela zcela zničen. K opravě kostela zvenčí podle původních plánů došlo v l. 1998-99, za fin. pomoci Ministerstva vnitra Spolkové republiky Německo. Dnes se v kostele mimo bohoslužeb pořádají i výstavy a koncerty.
čerpáno z http://www.morberoun.cz, 17.3. 2012
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Moravský Beroun

Místa v okolí

 Moravský Beroun
 kostel sv. Jiří
 kaple
 kostel sv. Anny
 Nové Valteřice
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Jeronýma
 dvoupatrový most
 kašna
 Lafayettův dům
 sousoší Kalvárie
 Huzová
 větrný mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Jiljí
 Stará Voda
 kostel sv. Mikuláše
 Zelená budka
 Tepenec
 Polzerova kaple
 kostel sv. Markéty
 Velký Roudný
 Šternberk
 Halaška
 mariánský sloup
 Vildštejn
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Antonína
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Josefa
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 Šternek
 Hutov
 kaple sv. Anny
 Hluboký
 Slezská Harta
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 kostel sv. Augustina
 Medlice
 Sovinec
 Velká Střelná
 Velká Střelná
 kostel sv. Vavřince
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Michala
 kostel Panny Marie
 Strálek
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Michala
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Michala
 Rýmařov
 Staré Heřminovy
Základní informace místa
ID místa: 2827
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama