Gotický hrad založený roku 1348 za Karla IV. na ochranu korunovačních klenotů a státních listin. Významná kaple sv. Kříže s deskovými obrazy od Mistra Teodorika. Necitlivou rekonstrukcí v 19. stol. zničena autentičnost hradu.
Hlavní obrázek místa
© Martin Odziomek, 07/2007
Hrad Karlštejn, založený 10.6.1348 Karlem IV., byl postaven ve stylu vrcholné gotiky nejen jako císařská rezidence, ale zejména jako pevnost, určená k uchování Karlovy sbírky svatých relikvií a císařských korunovačních klenotů. Stavba a výzdoba hradu byla dokončena vysvěcením kaple sv. Kříže 9.2.1367, kde byl uložen říšský korunovační poklad. Za husitských válek se Karlštejn stal místem trvalého uložení korunovačních klenotů českých králů, kde byly uloženy téměř 200 let. Kromě vlastního účelu je Karlštejn výjimečný i svou architektonickou podobou a interiérovou výzdobou. Velmi působivé je zachované stupňovité uspořádání jednotlivých částí hradu. Nejníže položená Studniční věž a Purkrabství sloužily běžnému provozu, mohutný Císařský palác zakončený válcovou věží byl určen k obytným a reprezentačním účelům. V nižší Mariánské věži je kostel Panny Marie s nástěnnými malbami z poloviny 14. století a kaple sv. Kateřiny. Nejvýše položená a samostatně opevněná Velká věž s kaplí sv. Kříže je nejdůležitější částí celého hradu. Kapli sv. Kříže zdobí unikátní soubor 129 gotických deskových obrazů Mistra Theodorika. Stavebně byl Karlštejn upravován pozdně goticky po roce 1480 a v poslední čtvrtině 16. století byl přestavěn renesančně. Při poslední stavební úpravě a rekonstrukci z konce 19. století získal hrad dnešní romantickou podobu. Zpřístupněny jsou prostory Císařského paláce a Mariánské věže. K zajímavým interiérům patří Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Královská ložnice, Audienční síň, Sál předků s portrétní galerií českých panovníků, Hodovní síň a Hradní pokladnice v Mariánské věži. Přístupná je i Studniční věž s 80 metrů hlubokou studnou.
28.5. 2002
historie

Dějiny Karlšteina

Když založil Karel hrad Karlštein, patřily k němu osady: Beroun městečko, Loděnice, Poušník, Třebaň, městečko Hostomice, vsi Čisovice, Kytín, Dobříč, městečko Milín, vsi Dubenec, Dušník, Čím, Tetín, Žlukovice, Chviňava, Vráž, Trubín, Bílý kostel (?), Škob (?), Hudlice a mlýn Klučice. Z těch vycházelo r. 1412 holého platu 413 kop 25 gr., obilí a cukr za 73 k. 41 gr. Ale vesnice tyto nijak netvořily panství souvislé, jsouce nejen roztroušeny po obou stranách Mže, nýbrž i daleko od sebe mezi Mží a Vltavou; zejména patřilo sem z části i pozdější panství Dobříšské. O některých z nich se ví, že patřily před založením Karlšteina ke hradu Nyžburku, Tetín s jinými byl na panství Tetínském a vesnice v Brdech a pod nimi podlé starých pamětí patřily pod lovčí úřad na hradě Kamýce. Sloučením tudíž těchto částí povstalo nové panství Karlšteinské. Karel chtěl na bezpečném, za umění válečného té doby naprosto nedobytném…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království Českého, kniha č. 6, 18.10. 2022

Další texty historie
pověsti

Vyhubení ďáblů

Bohumilé dílo Karlovo nelíbilo se ďáblům. Chodili mu v patách, překáželi jeho snažení. Proto, aby zmařil nástrahy rohaté chasy, prokazoval císař Bohu poctu a na cesty s sebou brával ostatky svatých. Ďáblové se mu usadili i v lesích pod Karlovým Týnem. Číhali den co den u stezky vedoucí skalinami, přepadali pocestné a z lupu byli živi. Tu dal císař vyhlásiti, že hojně odmění toho, kdo zapudí čerty, a bude-li prostého stavu, obdrží rytířský titul. Nikdo neměl chuti složiti své kosti v lesních hlubinách. Nenašel se rytíř, který by se odhodlal pustiti se v zápas s „nečistými“. Až konečně přihlásil se ovčák z nedaleké vesnice, jinoch sličných tváří, že on čerty v lese zahubí. Avšak dvé koní že mu k tomu třeba a dvou pytlů hrachu. Purkrabí zavrtěl hlavou nad přáním smělého jinocha, leč vydal mu vše, co žádal, a přál mu štěstí v těžkém zápase. Ovčák hrách osolil, naložil jej na koně a jel. Když přijel…  číst dále

2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Karlštejn

Místa v okolí

 kostel sv. Palmácia
 Budňanská skála
 lom Malá Amerika
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Stanislava
 lom Velká Amerika
 boží muka
 Bubovické vodopády
 kaple sv. Vojtěcha
 Korno
 lom Alkazar
 Liteň
 synagoga
 Lužce
 Solvayovy lomy
 Karlík
 Svinaře
 židovský hřbitov
 Vysoký Újezd
 Tetín
 Na Pišťáku
 kostel sv. Ludmily
 Loděnice
 Tetín
 Dobřichovice
 Chrustenická šachta
 Bacín
 kostel sv. Martina
 Brandejsova hrobka
 Třebotov
 kostel sv. Kateřiny
 Škrábek
 Všenory
 Korunka
 Zajíčkův mlýn
 Lhotka
 Choteč
 městské opevnění
 Beroun
 radnice
 Černolické skály
 děkanství
 Řitka
 židovský hřbitov
 kaple
 mlýn U Veselých
 synagoga
 Městská hora
 Koněpruské jeskyně
 Všeradice
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Hořelice
 Velká hospoda
 synagoga
 Kalinův mlýn
 Kotýz
 Taslarův mlýn
 Králův Dvůr
 zatopený důl Škroby
 Suchomasty
 kostel Všech svatých
 Kazín
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Humenská
 Děd
 Tmaň
 parní motorový mlýn
 sladovna
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Blažeje
 kaple
 Popovice
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 Osov
 vodní nádrž Vrané
 Neumětely
 kostel sv. Lukáše
 Lochkov
 Požáry
 Viereckschanze
 skanzen Řepora
 Trunečkův mlýn
 kostel sv. Jiří
 Stradonice
 Červený Újezd
 Šemíkův pomník
 Neumětely
 kostel sv. Havla
 kostel Všech svatých
 Hradec
 Karlův stánek
 Nižbor
 Litovice
 pivovar
 Libomyšl
 Zbraslav
 Suchý mlýn
 Vysoký vrch
 Bojiště
 kostel sv. Kiliána
 kostel sv. Rodiny
 mariánský sloup
 Hájčí dvůr
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 Studený vrch
 Butovice
 Vůznice
 Maltézský mlýn
 Dřevíč
 hřbitovní kaple
 lázně Malá Chuchle
 Jinonický dvorec
 Motol
 kostel sv. Vavřince
 Lochovice
 Svojsíkova mohyla
 kaple sv. Anny
 Jenčov
 zvonička
 židovský hřbitov
 Cibulka
 Cibulka
 Hlubočepské jeskyně
 Hansfalkovský dvůr
 kostel Všech svatých
 Šafránka
 Šmukýřka
 Dívčí hrady
 kostel sv. Mikuláše
 Zámečnice
 Kuglvajt
 Skalka
 Turbová
 Klikovka
 letohrádek Klamovka
 Plešivec
 Bertramka
 Horní Palata
Kontaktní informace
Státní hrad Karlštejn
267 18 Karlštejn
Tel: 311 681 617; 311 681 695
http://www.hradkarlstejn.cz/
karlstejn@spusc.cz
Základní informace místa
ID místa: 174
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama