Velmistr Křižovníků Hynek Berka z Dubé r.1505 na místě tvrze postavil renesanční zámek. R.1639 vypálen Švédy. R.1679 znovu vystavěn a přistavěna kaple sv. Judy Tadeáše. R.1779 znovu vyhořel, vystavěn pozdně barokně. Po r.1990 postupně rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© iV 1.4.2007
Obec Dobřichovice leží na obou březích Berounky, 22 km jihozápadně od centra Prahy a 10 km od Karlštejna. Obec vždy patřila Rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou, s vyjímkou krátkých období husitské doby a bělohorského povstání. Dobřichovice jsou dostupné autobusem i vlakem jak z Prahy, tak z Berouna. Před zámkem stojí socha sv. Jana Nepomuckého, která je zhotovena z pálené hlíny. V parčíku mezi zámkem a řekou je na kamenném pilonu socha sv. Václava. V okolí najdeme památky v blízkém Českém krasu, Karlštejn, Koněpruské jeskyně, Svatý Jan pod Skalou a vůbec celá krásná oblast údolí řeky Berounky mezi Berounem a Prahou. Zámek je trojkřídlá budova s hranolovitou věží. Hlavní trakt a východní křídlo jsou jednopatrové. Západní křídlo tvoří kaple sv. Judy Tadeáše. Jedná se o jednolodní stavbu s čtvercovou předsíní. Zámek je veřejnosti nepřístupný, pouze restaurace Zámecký had v něm umístěná poskytuje služby všem.
Pavel Vítek, 12.3. 2006
historie

První písemná zmínka o Dobřichovicích pochází z r.1253. Tehdy je král Václav I daroval řádu Křižovníků s červenou hvězdou. První zmínka o tvrzi, která chránila brod přes řeku Berounku, pochází z r. 1420. Za husitských válek Řád Křižovníků o Dobřichovice přišel. V roce 1505 se však Křižovníci do Dobřichovic vrátili zpět. O to se zasloužil velmistr řádu Hynek Berka z Dubé. Na místě bývalé tvrze dal postavit renesanční zámek, který sloužil jako letní sídlo velmistrů. Zámek utrpěl za třicetileté války, v roce 1639 byl vypálen Švédy. V roce 1679 za velmistra řádu Jiřího Ignáce Pospíchala byl zámek znovu vystavěn a byla přistavena kaple sv. Judy Tadeáše. V r. 1779 zámek znovu vyhořel, v zápětí však byl znovu vystavěn. Na původním renezančním základu byl přestavěn do dnešní, pozdně barokní podoby. Tehdy byla také postavena zámecká věž. Křižovníci s červenou hvězdou drželi zámek až do r. 1948. Po roce 1950 byl zámek ve…  číst dále

Pavel Vítek, 12.3. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© M. Heroutová, M. Vilímková, L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Dobřichovice

Místa v okolí

 Korunka
 Všenory
 Černolické skály
 Karlík
 Brandejsova hrobka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Řitka
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Martina
 Třebotov
 Na Pišťáku
 Humenská
 Kazín
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 kostel sv. Kateřiny
 pivovar
 lom Velká Amerika
 Mníšek pod Brdy
 Karlštejn
 synagoga
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 Choteč
 kostel sv. Palmácia
 Budňanská skála
 mlýn U Veselých
 Škrábek
 kaple
 Svinaře
 Kalinův mlýn
 lom Malá Amerika
 Taslarův mlýn
 kostel sv. Jiří
 Lužce
 Vysoký Újezd
 Zvolská homole
 kaple sv. Vojtěcha
 Liteň
 synagoga
 Bubovické vodopády
 synagoga
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Kiliána
 Korno
 židovský hřbitov
 Karlův stánek
 Lochkov
 pivovar
 Zbraslav
 Závist
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Závist-Šance
 jeskyně Nad Kačákem
 Solvayovy lomy
 zatopený důl Škroby
 lom Alkazar
 Loděnice
 Komořany
 Chrustenická šachta
 Hořelice
 Požáry
 Hradištko
 kostel Všech svatých
 Svojsíkova mohyla
 Trunečkův mlýn
 kostel sv. Jiří
 most Dr. E. Beneše
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 Bacín
 Tetín
 skanzen Řepora
 kostel sv. Zikmunda
 synagoga
 Všeradice
 Bojiště
 lázně Malá Chuchle
 Dolní Břežany
 Butovice
 kaple sv. Bartoloměje
 Lhotka
 Branický most
 Králova stolice
 kostel sv. Prokopa
 Krcáb
 parní motorový mlýn
 Čámského mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Zajíčkův mlýn
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 stará koželužna
 Hájčí dvůr
 Akciové ledárny
 Beroun
 radnice
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Mikuláše
 Muzeum Českého krasu
 Jinonický dvorec
 Pražský Semmering
 děkanství
 Raudnitzův dům
 kostel Božího Těla
 Hansfalkovský dvůr
 Hlubočepské jeskyně
 Zlatníky
 Slovanka
 rozhledna na Pepři
 Písnice
 Obora
 Dominikánský dvůr
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Dívčí hrady
 Děvín
 Libuš
 kaple
 Osov
 Zlíchovský lihovar
 kaple sv. Anny
 Hradec
 Teletínské vodopády
 Dolní Krč
 Viereckschanze
 kostel sv. Lukáše
 Nový hrad
 Kunratice
 Podolská vodárna
 Teletínský lom
 Vyšehrad
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Pankráce
 Michelská vodárna
 Michelský dvůr
 Studený vrch
 kostel sv. Václava
 Památník padlým
Základní informace místa
ID místa: 3987
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama