Přesné staří kostela není známo, dle presbytáře v podobě apsidy je považován za původně románský. Poprvé je uváděn jako farní roku 1364. V roce 1797 byl kostel barokně přestavěn arcibiskupem Salmem. Do nynější podoby upraven architektem J. Stibralem r. 1898. Kolem kostela býval do roku 1810 hřbitov.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2020
Přesné staří kostela není známo, dle presbytáře v podobě apsidy je považován za původně románský. Poprvé je uváděn jako farní roku 1364, kdy zde působil plebán Jiří. Řada dalších známých plebánů končí rokem 1418, kdy zde sloužil plebán Petr. Po husitských bouřích v kostele sloužili husitští faráři. Po rekatolizaci zde v 17. století působil jezuita Bohuslav Balbín. Od roku 1763 byla Kamenice majetkem arcibiskupství Pražského. V roce 1797 dal kostel barokně přestavět, zvýšit a nově sklenout, arcibiskup Vilém Florentin Salm. Presbytář byl tehdy sklenut křížovou klenbou bez žeber, loď valenou klenbou, na které je nástropní obraz Mojžíš na hoře Sinaj. Rovněž v té době byla přistavěna sakristie. Do nynější podoby byl přestavěn architektem Jiřím Stibralem roku 1898. Architekt Stibral v té době intenzivně pracoval pro pro rodinu Ringhofferů, projektoval jejich hrobku, upravoval pro ně zámky v Kamenici, Štiříně a Olešovicích, dokonce se podílel na navrhování interiérů sériových i speciálních luxusních železničních vozů pro firmu Ringhoffer. Kolem kostela byl hřbitov, ten byl už roku 1810 zrušen a proměněn v část zámeckého parku. Hřbitov připomíná kamenný kříž. Na podstavci býval nápis:“Poněvadž na tomto místě ještě kosti v Pánu zesnulých osadníků odpočívají, proto Jejich knížecí milost Vilém Flor. Salm-Salm kníže arcibiskup Pražský, tento kříž postaviti dal, aby nábožní křesťané pro upamatování na své předky „Otče náš“ a „Zdrávas“ nábožně se pomodlili L.P. 1810.“
Milan Caha (zdroj: http://urad.ricany.cz/farnost/kamenice/), 23.3. 2020
Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Kamenice

Místa v okolí

 Kamenice
 Ringhofferova hrobka
 kostel sv. Martina
 Štiřín
 dům ATIS
 Ládví
 Mandava
 Petrkov
 Skalsko
 Sulice
 Božešice
 Mokřany
 Velké Popovice
 Lojovice
 Obětní kameny
 Zbořený Kostelec
 Turyň
 Nebřenice
 zvonice
 Předboř
 radnice
 Radlík
 kostel sv. Ludmily
 Berchtold
 Včelní hrádek
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel Božího Těla
 rozhledna na Pepři
 Pyšely
 Lešany
 Žampašský most
 Týnec nad Sázavou
 štola sv. Josefa
 Modletice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 lom Chlum
 Chlum
 kostel sv. Mikuláše
 Strančice
 synagoga
 kaple sv. Anny
 Dobřejovice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Petra
 kamenný most
 křížový kámen
 Husův sbor
 Zlatníky
 Zittův mlýn
 morový sloup
 fara
 Ježov
 Husův sbor
 Štefánikova mohyla
 Hrad u Čtyřkol
 vyhlídkový gloriet
 Vidlákova Lhota
 Zlenice
 Hodkovice
 Lštění
 Teletínský lom
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 Tehov
 Průhonice
 Říčany
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 Dolní Břežany
 Myšlín
 Stará Dubá
 Teletínské vodopády
 městečko Odranec
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Benice
 kostel sv. Ondřeje
 Kolovraty
 Struhařov
 Na výhledu
 Hradištko
 synagoga
 boží muka
 Písnice
 most Dr. E. Beneše
 Štít
 Konopiště
 kostel sv. Kiliána
 Neštětická hora
 Zvolská homole
 Tloskovský mlýn
 Kunratice
 vodní mlýn
 Závist
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 kostel Všech svatých
 Fantův mlýn
 Závist-Šance
 Uhříněves
 kostel sv. Václava
 Dolní zvonice
 kostel sv. Jiří
 Kožlí
 kostel sv. Mikuláše
 Libuš
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 Svojsíkova mohyla
 sousoší Kosmonautů
 pivovar
 Krásná Hora
 Nový hrad
 lom Kaménka
 Březí
 Chodovská tvrz
 pivovar
 Jablonná
 Komořany
 Zbraslav
 Karlův stánek
 kostel sv. Havla
 Skalka
 Dolní Krč
 lom Na Plachtě
 kaple sv. Anny
 Lažany
 Střížkov
 kaple sv. Bartoloměje
 Branický most
 Akciové ledárny
 lázně Malá Chuchle
 Drtinova rozhledna
Základní informace místa
ID místa: 14748
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama