Výrazná skupina balvanů požárecké žuly v oblast přírodního parku Hornopožárský les. Jako „obětní kameny“ je poprvé označila v období mezi válkami amatérská archeoložka Olga Barvířová. Největší balvan má na horní ploše prohlubně a misku s odtokovým žlábkem, pravděpodobně výsledek zvětrávání žuly.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2020
Oblast přírodního parku Hornopožárský les je poseta desítkami a stovkami žulových balvanů, které mnohdy vytvářejí malebné skalní útvary. Jedná se o požárskou (původním názvem konopišťskou) žulu. Z pohledu geologie jde o biotitický leukokratní křemenný diorit. Takto to je i v případě Obětních kamenů, které najdeme nedaleko modře značené turistické trasy mezi hájovnami v Turyni a Horních Požárech. Jako „obětní“ je poprvé označila až v období mezi válkami amatérská archeoložka Olga Barvířová. Prohlubně a misky s odtokovým žlábkem na horní ploše největšího balvanu považovala za dílo lidských rukou. Mnohem pravděpodobnější je, že se jedná o přirozený výsledek selektivního zvětrávání žuly. Rovněž úvahy o souvislosti místa s nedalekou Kněží horou či oppidem na Závisti se jeví jako nepodložená spekulace. Nicméně kameny vytvářejí zajímavou scenérii a stojí za shlédnutí.
Milan Caha (zdroj: informační tabule na místě), 25.3. 2020
Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Pohoří

Místa v okolí

 Turyň
 Skalsko
 kostel sv. Ludmily
 Včelní hrádek
 Žampašský most
 štola sv. Josefa
 radnice
 rozhledna na Pepři
 Lešany
 kostel Božího Těla
 Ringhofferova hrobka
 Radlík
 kostel sv. Martina
 Kamenice
 Zbořený Kostelec
 Sulice
 kostel sv. Jiljí
 Ládví
 Mandava
 Božešice
 Teletínský lom
 Štiřín
 Týnec nad Sázavou
 dům ATIS
 Petrkov
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Mokřany
 Hradištko
 most Dr. E. Beneše
 Lojovice
 synagoga
 Nebřenice
 Velké Popovice
 Zlatníky
 kostel sv. Kiliána
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Svojsíkova mohyla
 Předboř
 Dolní Břežany
 Hodkovice
 synagoga
 Pyšely
 Tloskovský mlýn
 Modletice
 kostel sv. Petra
 kamenný most
 Berchtold
 Zvolská homole
 kostel sv. Havla
 Jablonná
 Vidlákova Lhota
 Neštětická hora
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Dobřejovice
 lom Chlum
 Závist
 židovský hřbitov
 Chlum
 Závist-Šance
 Tloskov
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 kostel sv. Mikuláše
 vyhlídkový gloriet
 Strančice
 boží muka
 synagoga
 Mrač
 Husův sbor
 vodní mlýn
 Písnice
 Mrač
 Mrač
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Průhonice
 Kožlí
 Konopiště
 židovský hřbitov
 pivovar
 kostel sv. Prokopa
 Lštění
 Zbraslav
 Karlův stánek
 křížový kámen
 Husův sbor
 Hrad u Čtyřkol
 kostel sv. Havla
 Zlenice
 Ježov
 Zittův mlýn
 morový sloup
 fara
 kostel Všech svatých
 Komořany
 kostel sv. Martina
 Kunratice
 Libuš
 Humenská
 Štefánikova mohyla
 Dolní zvonice
 Tvoršovice
 Kazín
 Říčany
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Benice
 Tehov
 Drtinova rozhledna
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ondřeje
 Kolovraty
 Ostromeč
 Hrazany
 Lochkov
 Veselý vrch
Základní informace místa
ID místa: 14751
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama