Původně gotický dřevěný farní kostel, zmiňován r. 1369. Za opata Tomáše Budecia nahrazen kamenným barokním kostelem, pravděpodobně dílem Františka Maxmiliána Kaňky. Věž upravena po požáru v r. 1883.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 10/2008
Kostel je jednolodní, obdélný, s obdélníkovým presbytářem. Za ním je věž se sakristií v přízemí. Věž měla původně cibulovitou báň, po požáru v roce 1883 byla nahrazena dnešní stanovou. Hlavní oltář s obrazem Všech svatých je z doby okolo r. 1750, přemalovaný v roce 1843. Kromě hlavního oltáře je v kostele oltář sv. Anny rovněž z poloviny 18. století a starší oltář sv. Jana Nepomuckého z počátku 18. století . Křtitelnice je z roku 1714. Kolem kostela býval hřbitov. Od roku 1785 se pohřbívalo na novém hřbitově "Na Krchůvkách". Od roku 1820 do roku 1928 byl znovu používán hřbitov u kostela. Od roku 1928 je používán nynější hřbitov západně od obce. Na hřbitově je i hrobka posledních Brandisů, majitelů zámku Řitka.
Milan Caha (zdroj: Poche E. a kol. Umělecké památky Čech, díl 2. (K-O), Academia, Praha 1978), 9.11. 2008
historie

Obec Líšnice patřila od dávných dob zbraslavskému klášteru. První písemná zmínka o ní je z roku1345, kdy dal klášter ves do dědičného podnájmu Jakubovi, rychtářovi ze Zlatník, "...aby les vymýtil a proměnil jej v úrodná pole..." K této listině je připojen dokument z roku 1350 o vytyčení hranic mezi Líšnicí a Řitkou. První zmínka o farním kostele je z roku 1369. Dřevěný kostel byl za opata zbraslavského kláštera Tomáše Budecia nahrazen novým kamenným kostelem v prostém barokním slohu. Architektem byl pravděpodobně František Maxmilián Kaňka, který po roce 1724 pro zbraslavský klášter pracoval. 10. června 1883 po úderu blesku vyhořela věž a požár roztavil zvony. Téhož roku byla věž opravena a byly na ni umístněny nové zvony z dílny pražského zvonaře Josefa Diepoldta. Ty byly zrekvírovány v roce 1917 a v roce 1924 nahrazeny novými. Ve druhé světové válce byly zvony znovu zrekvírovány. Dnes má kostel opět tři…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Poche E. a kol. Umělecké památky Čech, díl 2. (K-O), Academia, Praha 1978), 9.11. 2008

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Líšnice

Místa v okolí

 Řitka
 Černolické skály
 Brandejsova hrobka
 Korunka
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 synagoga
 Všenory
 Velká hospoda
 Mníšek pod Brdy
 pivovar
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Dobřichovice
 kostel sv. Kiliána
 synagoga
 Humenská
 kaple
 Na Pišťáku
 Kazín
 Svojsíkova mohyla
 Hradištko
 most Dr. E. Beneše
 kostel sv. Jiří
 Karlík
 boží muka
 Zvolská homole
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 kostel sv. Zikmunda
 židovský hřbitov
 Třebotov
 kostel sv. Martina
 Svinaře
 kostel sv. Stanislava
 Závist-Šance
 Závist
 synagoga
 Krcáb
 kostel sv. Havla
 Čámského mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 Karlův stánek
 Karlštejn
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Choteč
 Zbraslav
 pivovar
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 kostel sv. Mikuláše
 stará koželužna
 mlýn U Veselých
 Sudovice
 měšťanský pivovar
 Mincovna
 radnice
 kašna
 dům Salaš
 Kalinův mlýn
 Starý Knín
 lom Velká Amerika
 Brunclíkův mlýn
 boží muka
 Škrábek
 Taslarův mlýn
 kostel Božího Těla
 rozhledna na Pepři
 Králova stolice
 kostel sv. Jiljí
 štola sv. Josefa
 Teletínské vodopády
 Liteň
 synagoga
 lom Malá Amerika
 Žampašský most
 židovský hřbitov
 Lochkov
 Komořany
 Včelní hrádek
 radnice
 Radlík
 Dolní Břežany
 Teletínský lom
 Korno
 Lužce
 kostel sv. Ludmily
 Vysoký Újezd
 Zlatníky
 kaple sv. Vojtěcha
 Drtinova rozhledna
 Bubovické vodopády
 židovský hřbitov
 Turyň
 Obora
 kostel Všech svatých
 jeskyně Nad Kačákem
 kaple sv. Jana a Pavla
 Hodkovice
 Obětní kameny
 Vargač
 Jablonná
 Solvayovy lomy
 Dobříš
 zámecké zahrady
 lom Alkazar
 Čertův most
 Písnice
 boží muka
 lázně Malá Chuchle
 Lešany
 radnice
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Branický most
 Loděnice
 Hořelice
 Chrustenická šachta
 Libuš
 Kunratice
 Nový hrad
 kaple sv. Anny
 Lhotka
 Tloskov
Základní informace místa
ID místa: 6991
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama