Téměř zaniklá vodní tvrz. Přímo o tvrzi nejsou písemné zmínky, odhaduje se že se zde žilo ve 14.–15. stol. Ves Skalsko se zmiňuje poč. 15. stol., kdy ji vlastnil Václav Litoměřický. R. 1544 již byla ves součástí velkého panství, pokud tvrz v té době existovala tak poté opuštěna zanikla.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrziště v rybníku Trdláč
© Roman Řezáč 08/2004
Tvrz leží v rybníku Trdláč, asi 200 m západně od stejnojmenné obce. Rybník je součástí soukromé ohrady a výběhu pro ovce. Je ohraničen drátem. Vstup je v podstatě možný, ale lepší je se domluvit s majitelem, který vás bez problémů pustí ohradou z vesnice a nebudete ji tak muset obcházet z druhé strany.
Roman Řezáč, 2.8. 2004
historie

O tvrzi zatím neexistují žádné archeologické nálezy. Určité informace o ní údajně vlastnil místní farář, který však již dávno zemřel a pokud byly písemné, jsou prozatím ztraceny. Obecně se uvažuje o existenci tvrze ve 14. a 15.století. V písemných pramenech je zmíněna pouze ves Skalsko, která je na počátku 15.století ve vlastnictví Václava Litoměřického. V roce 1544 byla ves již součástí velkého panství, proto se dá v této době předpokládat její opuštění a zánik..

Roman Řezáč, 2.8. 2004

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Skalsko

Místa v okolí

 Obětní kameny
 Turyň
 Ringhofferova hrobka
 kostel sv. Martina
 radnice
 Kamenice
 Včelní hrádek
 Radlík
 kostel sv. Ludmily
 rozhledna na Pepři
 Sulice
 kostel Božího Těla
 Žampašský most
 štola sv. Josefa
 Mandava
 Štiřín
 Lešany
 dům ATIS
 Ládví
 kostel sv. Jiljí
 Zbořený Kostelec
 Božešice
 Petrkov
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Mokřany
 Nebřenice
 Týnec nad Sázavou
 Velké Popovice
 Lojovice
 Teletínský lom
 Zlatníky
 Předboř
 Modletice
 Hradištko
 Hodkovice
 Dolní Břežany
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 synagoga
 synagoga
 Pyšely
 Berchtold
 most Dr. E. Beneše
 kostel sv. Václava
 Dobřejovice
 kostel sv. Kiliána
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 lom Chlum
 Chlum
 vyhlídkový gloriet
 kostel sv. Petra
 Zvolská homole
 Svojsíkova mohyla
 kamenný most
 kostel sv. Havla
 synagoga
 Strančice
 kostel sv. Jiří
 Průhonice
 Vidlákova Lhota
 kaple sv. Anny
 Závist
 Závist-Šance
 boží muka
 Písnice
 kostel sv. Prokopa
 křížový kámen
 Tloskovský mlýn
 Husův sbor
 Husův sbor
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 kostel sv. Martina
 Zittův mlýn
 morový sloup
 fara
 Mrač
 Mrač
 Neštětická hora
 Mrač
 Jablonná
 kostel sv. Václava
 Hrad u Čtyřkol
 Říčany
 Ježov
 Kunratice
 Štefánikova mohyla
 mariánský sloup
 Lštění
 Zlenice
 pivovar
 Libuš
 Benice
 Zbraslav
 Karlův stánek
 kostel sv. Havla
 Komořany
 Tehov
 Tloskov
 vodní mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Štít
 kostel sv. Jakuba
 Kolovraty
 Nový hrad
 Konopiště
 Kožlí
 Humenská
 Myšlín
 Kazín
 Dolní zvonice
 Struhařov
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 kaple sv. Bartoloměje
 Lochkov
 Branický most
 Drtinova rozhledna
 lázně Malá Chuchle
 Březí
 kostel Všech svatých
Základní informace místa
ID místa: 2443
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama