Zámek byl přestavěn ze staršího sídla v pol. 16. stol. Po roce 1683 získala budovu kapitula sv. Víta na Pražském hradě a dala zámku nynější čtyřkřídlou podobu. Dnes je zámek v soukromých rukou a slouží jako penzion.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 21/7/2001
Zámek dnes slouží jako penzion, je také vhodným místem u uspořádání různých společenských akcí (svatby, oslavy, večírky, promoce, firemní akce aj.) Od září 2013 nabízí zámek možnost celoročních prohlídek nově zrekonstruovaného zámeckého objektu, kaple a místnosti s zrestaurovanými freskami z roku 1758 od autora Jana Václava Spitzera. Cena prohlídky dospělí: 40,- Kč/os, děti do 10 let zdarma
13.9. 2014
popis

popis

Kdy byly v Lešanech postavena tvrz nelze jednoznačně říci, pravděpodobně k tomu došlo ještě v předhusitském období. Byla to jednoduchá mírně lichoběžná budova dochovaná ve zdivu východního křídla dnešního zámku. Palác byl zřejmě trojdílný, snad i o něco delší než dnešní zámecké křídlo. Od západu k paláci zřejmě přiléhalo nevelké nádvoří, od východu pak asi vodní opevnění související s dnešním rybníkem Návesník. Nejpozději za Čejků z Olbramovic (cca pol. 16. století) byl postaven západní palác dochovaný ve zdivu západního křídla zámku. Uprostřed jedné z volných stran byla vstupní věž, jejímž následovníkem snad je věž současná. Brzy po roce 1683 získal zámek nynější čtyřkřídlou podobu, fasády nesou stopy zásahů ještě v pozdním baroku a klasicismu, kdy vznikly i strohé arkády kolem nádvoří. Nejvýraznějším příspěvkem kapituly k podobě zámku je kaple sv. Víta zaujímající celou západní polovinu severního křídla. Roku 1903 zámek…  číst dále

Zany, 7.6. 2004

historie

dějiny

Roku 1353 držel Lešany první známý majitel Oldřich Medek z Valdeka. Na počátku 15. století se zde rychle vystřídalo několik majitelů, do roku 1683 se zde vystřídal větší počet známých i neznámých rodů (z Chřenovic, Lešanští z Čečelic, Vratislavové z Mitrovic, Čejkové z Olbramovic, Michnové z Vacínova a další). Roku 1683 odkoupila Lešany s třemi vesnicemi od Michnů z Vacínova pražská Svatovítská kapitula, která jej vlastnila až do konce druhé světové války. Roku 1949 byl zámek zestátněn a až do 90. let 20. století patřil místnímu zemědělskému družstvu. V prosinci 1996 koupil od obce zámek Ladislav Truhlář, koupi však napadla Svatovítská kapitula a její nároky byly odmítnuty Nejvyšším soudem roku 2002. V rekonstruovaném zámku již proběhlo několik kulturních akcí.

Zany, 6.6. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Lešany

Místa v okolí

 kostel sv. Ludmily
 Obětní kameny
 Turyň
 Teletínský lom
 Žampašský most
 Včelní hrádek
 štola sv. Josefa
 Zbořený Kostelec
 Týnec nad Sázavou
 Skalsko
 rozhledna na Pepři
 radnice
 kostel Božího Těla
 Ringhofferova hrobka
 Božešice
 Kamenice
 Tloskovský mlýn
 Radlík
 kostel sv. Martina
 Ládví
 Neštětická hora
 Hradištko
 kostel sv. Václava
 Jablonná
 most Dr. E. Beneše
 Tloskov
 kostel sv. Jiljí
 Sulice
 Štiřín
 dům ATIS
 Mokřany
 Mandava
 Svojsíkova mohyla
 Vidlákova Lhota
 kostel sv. Kiliána
 synagoga
 židovský hřbitov
 Lojovice
 vodní mlýn
 kostel sv. Petra
 Kožlí
 kamenný most
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Pyšely
 synagoga
 zvonice
 Konopiště
 Velké Popovice
 Nebřenice
 kostel sv. Markéty
 Tvoršovice
 Zvole (Pod Věží)
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 Zlatníky
 Předboř
 Stajice
 Husův sbor
 Ostromeč
 Drtinova rozhledna
 Památník Josefa Suka
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Lukáše
 Dolní Břežany
 Berchtold
 Červenka
 Hrazany
 lom Chlum
 Zvolská homole
 kostel sv. Ducha
 Chlum
 Hodkovice
 kostel sv. Jiří
 Trnová
 Modletice
 Lštění
 Kozí Hřbet
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 Závist-Šance
 kostel Všech svatých
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Ježov
 Strančice
 kaple sv. Anny
 Radíč
 Husův sbor
 Líšno
 morový sloup
 Zittův mlýn
 fara
 křížový kámen
 Štefánikova mohyla
 Humenská
 Veselý vrch
 Zbraslav
 pivovar
 kostel sv. Havla
 Kazín
 Nalžovické Podhájí
 kostel sv. Václava
 Tehov
 Čelina
 synagoga
 Horní Kolo
 židovský hřbitov
 Dolní Kolo
 koncentrační tábor
Kontaktní informace
Penzion Zámek Lešany
Lešany ev.č. 100
Netvořice
25744
Česká republika
Tel: +420 603 440 573; +420 728 429 191
http://www.zameklesany.cz
zameklesany@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 990
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 7.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama