Zámek byl přestavěn ze staršího sídla v pol. 16. stol. Po roce 1683 získala budovu kapitula sv. Víta na Pražském hradě a dala zámku nynější čtyřkřídlou podobu. Dnes je zámek v soukromých rukou a slouží jako penzion.
Hlavní obrázek místa
Stav 07/2016
© Jan Pospisil, 07/2016
Zámek dnes slouží jako penzion, je také vhodným místem u uspořádání různých společenských akcí (svatby, oslavy, večírky, promoce, firemní akce aj.) Od září 2013 nabízí zámek možnost celoročních prohlídek nově zrekonstruovaného zámeckého objektu, kaple a místnosti s zrestaurovanými freskami z roku 1758 od autora Jana Václava Spitzera. Cena prohlídky dospělí: 40,- Kč/os, děti do 10 let zdarma
13.9. 2014
popis

popis

Kdy byly v Lešanech postavena tvrz nelze jednoznačně říci, pravděpodobně k tomu došlo ještě v předhusitském období. Byla to jednoduchá mírně lichoběžná budova dochovaná ve zdivu východního křídla dnešního zámku. Palác byl zřejmě trojdílný, snad i o něco delší než dnešní zámecké křídlo. Od západu k paláci zřejmě přiléhalo nevelké nádvoří, od východu pak asi vodní opevnění související s dnešním rybníkem Návesník. Nejpozději za Čejků z Olbramovic (cca pol. 16. století) byl postaven západní palác dochovaný ve zdivu západního křídla zámku. Uprostřed jedné z volných stran byla vstupní věž, jejímž následovníkem snad je věž současná. Brzy po roce 1683 získal zámek nynější čtyřkřídlou podobu, fasády nesou stopy zásahů ještě v pozdním baroku a klasicismu, kdy vznikly i strohé arkády kolem nádvoří. Nejvýraznějším příspěvkem kapituly k podobě zámku je kaple sv. Víta zaujímající celou západní polovinu severního křídla. Roku 1903 zámek…  číst dále

Zany, 7.6. 2004

historie

dějiny

Roku 1353 držel Lešany první známý majitel Oldřich Medek z Valdeka. Na počátku 15. století se zde rychle vystřídalo několik majitelů, do roku 1683 se zde vystřídal větší počet známých i neznámých rodů (z Chřenovic, Lešanští z Čečelic, Vratislavové z Mitrovic, Čejkové z Olbramovic, Michnové z Vacínova a další). Roku 1683 odkoupila Lešany s třemi vesnicemi od Michnů z Vacínova pražská Svatovítská kapitula, která jej vlastnila až do konce druhé světové války. Roku 1949 byl zámek zestátněn a až do 90. let 20. století patřil místnímu zemědělskému družstvu. V prosinci 1996 koupil od obce zámek Ladislav Truhlář, koupi však napadla Svatovítská kapitula a její nároky byly odmítnuty Nejvyšším soudem roku 2002. V rekonstruovaném zámku již proběhlo několik kulturních akcí.

Zany, 6.6. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Lešany

Místa v okolí

 kostel sv. Ludmily
 Obětní kameny
 Turyň
 Teletínský lom
 Žampašský most
 Včelní hrádek
 štola sv. Josefa
 Zbořený Kostelec
 Týnec nad Sázavou
 Skalsko
 rozhledna na Pepři
 radnice
 kostel Božího Těla
 Ringhofferova hrobka
 Božešice
 Kamenice
 Tloskovský mlýn
 Radlík
 kostel sv. Martina
 Ládví
 Neštětická hora
 Hradištko
 kostel sv. Václava
 most Dr. E. Beneše
 Jablonná
 kostel sv. Jiljí
 Tloskov
 Sulice
 Štiřín
 dům ATIS
 Svojsíkova mohyla
 Mokřany
 Mandava
 Vidlákova Lhota
 synagoga
 kostel sv. Kiliána
 Petrkov
 židovský hřbitov
 vodní mlýn
 Lojovice
 kostel sv. Petra
 kamenný most
 Kožlí
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Pyšely
 zvonice
 Konopiště
 Velké Popovice
 Nebřenice
 Tvoršovice
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 Zlatníky
 Husův sbor
 Předboř
 Stajice
 Dolní zvonice
 Drtinova rozhledna
 Památník Josefa Suka
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Ostromeč
 kostel sv. Lukáše
 Dolní Břežany
 Berchtold
 Červenka
 lom Chlum
 Hrazany
 Zvolská homole
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Jiří
 Trnová
 Chlum
 Hodkovice
 Modletice
 Lštění
 Kozí Hřbet
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 Závist
 Závist-Šance
 kostel Všech svatých
 synagoga
 Strančice
 kostel sv. Mikuláše
 Ježov
 kaple sv. Anny
 Radíč
 Husův sbor
 Líšno
 morový sloup
 Zittův mlýn
 fara
 křížový kámen
 Štefánikova mohyla
 Karlův stánek
 pivovar
 Humenská
 Veselý vrch
 Zbraslav
 kostel sv. Havla
 Nalžovické Podhájí
 Kazín
 kostel sv. Václava
 Tehov
 synagoga
 Čelina
 Horní Kolo
 židovský hřbitov
 Dolní Kolo
 koncentrační tábor
Kontaktní informace
Penzion Zámek Lešany
Lešany ev.č. 100
Netvořice
25744
Česká republika
Tel: +420 603 440 573; +420 728 429 191
http://www.zameklesany.cz
zameklesany@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 990
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 7.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama