Zachovalý kostel z 14. století. Roku 1692 postihl kostel rozsáhlý požár. Po roce 1775 byla stavba obnovena. Najdeme v něm obraz sv. Benedikta, obraz sv. Prokopa, sochy sv. Jáchyma, sv. Anny, sv. Kiliána, varhany z roku 1842.
Hlavní obrázek místa
Pohled od silnice
© Aleš Marek 11/2005
Kostel stojí na konci Davle. Z Prahy je to směrem na Zbraslav, stále po hlavní silnici směr Slapy. Po projetí Davlí se na konci vesnice nalevo objeví ostrov s pozůstatky kláštera a napravo kostel svatého Kiliána. Zastavit se dá rovnou na silnici pod kostelem a nebo odbočit z hlavní a zaparkovat vedle fary. Ta je po dlouhých letech konečně v rekonstrukci, která přišla za pět minut dvanáct. Okolo kostela je zaniklý hřbitov a zrekonstruovaná zvonice. Celé místo působí poněkud magicky a tajemně. Okolo kostela stojí kamenná hradba namísto oplocení. Napravo protéká potok a podél něho vede cesta do lesa, který je za kostelem. Potok je regulován malými kamennými hrázemi. Kostel svatého Kiliána je jediným v ČR zasvěceným svatému Kiliánovi.
Aleš Marek, 7.11. 2005
historie

Kostel sv. Kiliána byl především podle nejstarší dochované zmínka z roku 1352 dlouho považován za gotickou stavbu. Teprve při opravách na konci 80. let 20. století bylo náhodně odkryto románské zdivo lodi s okénkem a torzem portálu, které posunulo počátek chrámu zpět do poloviny 12. století. Poškození chrámu dávané do souvislosti s vpádem Braniborů po r. 1278 si vyžádalo raně gotickou přestavbu, další gotické úpravy následovaly ve druhé polovině 14. století. Kostel je jednolodní, obdélná stavba s trojboce ukončeným presbytářem klenutým valenou klenbou s lunetami a s hranolovou věží ve svém průčelí. Loď je kryta napodobenou valenou klenbou, v jejíž západní části je kruchta. Roku 1692 postihl kostel rozsáhlý požár. Po roce 1775 byla stavba obnovena, kruchta vestavěna v roce 1842. Dominantu tvoří hlavní oltář, zasvěcený Panně Marii a sv. Kiliánovi, jež pochází někdy z roku 1725. Postaraní oltář z roku 1741 byl zasvěcen sv.…  číst dále

Aleš Marek a Zany podle Umělecké památky Čech, svazek první a Památky středních Čech 1989-3, 7.11. 2005

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Davle

Místa v okolí

 synagoga
 Hradištko
 most Dr. E. Beneše
 Svojsíkova mohyla
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 kostel sv. Jiří
 rozhledna na Pepři
 kostel Božího Těla
 štola sv. Josefa
 Žampašský most
 Černolické skály
 Zvolská homole
 Řitka
 Včelní hrádek
 Korunka
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Brandejsova hrobka
 Humenská
 Kazín
 Všenory
 Radlík
 Teletínský lom
 kostel sv. Ludmily
 synagoga
 Závist
 Turyň
 Závist-Šance
 Velká hospoda
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Mníšek pod Brdy
 Dobřichovice
 Obětní kameny
 Dolní Břežany
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Havla
 Lešany
 Karlův stánek
 pivovar
 Zbraslav
 Skalsko
 kaple
 Zlatníky
 Sudovice
 Jablonná
 Čámského mlýn
 Na Pišťáku
 Krcáb
 morový sloup
 Komořany
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Karlík
 Mincovna
 radnice
 kašna
 stará koželužna
 měšťanský pivovar
 dům Salaš
 Hodkovice
 Drtinova rozhledna
 boží muka
 Třebotov
 kostel sv. Martina
 Starý Knín
 Brunclíkův mlýn
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Sulice
 Ringhofferova hrobka
 Lochkov
 boží muka
 Písnice
 Kalinův mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 mlýn U Veselých
 Choteč
 Taslarův mlýn
 Mandava
 Kamenice
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel sv. Stanislava
 zvonice
 Ostromeč
 Zbořený Kostelec
 Škrábek
 Svinaře
 Králova stolice
 synagoga
 Libuš
 Tloskovský mlýn
 Týnec nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Kunratice
 Karlštejn
 kostel sv. Palmácia
 lom Velká Amerika
 Budňanská skála
 Tloskov
 kostel sv. Václava
 vyhlídkový gloriet
 Modletice
 Neštětická hora
 Dobřejovice
 židovský hřbitov
 Průhonice
 Lužce
 Vysoký Újezd
 Vargač
 Čertův most
 kostel sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 3555
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama