30 metrů vysoká ocelová stavba z r. 2022 má tvar rotačního hyperboloidu s nakloněnou osou, takže vypadá jako šikmá věž. Na vyhlídkovou plošinu vede 118 schodů. Název rozhledny vybrali místní obyvatelé podle vrchní části stavby, která vypadá jako koruna.
Hlavní obrázek místa
rozhledna Korunka
© Vlastimil Vozka 05/2022
Ocelová rozhledna Korunka stojí na zalesněném kopci Červená hlína nad obcí Černolice. Ta se nachází v sousedství obce Řitka u dálnice D4. Nejkratší přístup k rozhledně je od parkoviště u místního fotbalového hřiště po neznačených cestách, asi 400 m při převýšení 40 m. Vyhlídková plošina je volně přístupná vždy od března do listopadu a poskytuje výhled na Brdy, Berounsko, vysílač Cukrák, Prahu, Černošice, meandr řeky Berounky, Říp a při dobré viditelnosti i na Šumavu a Krkonoše. V blízkosti rozhledny prochází červeně značená hřebenovka od poutního místa Skalka nad Mníškem pod Brdy k vysílači Cukrák. Na hřeben s rozhlednou stoupá také žlutá značka od železniční zastávky Všenory na trati 171 Praha-Beroun.
Jiří Špaček, 22.6. 2022
popis

Rozhledna Korunka na Červené hlíně je vyosená kovová konstrukce dosahující výšky 21 metrů sestávající se ze dvou nakloněných mimoběžných křižujících se rotačních hyperboloidů, kterými prochází svislé vřetenové schodiště. Architektonický návrh stavby připravil MgA. Přemysl Kokeš. Projektovou dokumentaci následně vyhotovila Ing. arch. Jana Kačenová, MSc. a projektanti ocelových konstrukcí z pražské firmy Konstat s.r.o. Generálním dodavatelem byla stavební firma TPB Steel s.r.o. Celková výška věže je 30 m, vyhlídková plošina, která je volně přístupná v době od března do listopadu, je o 10 m níže a vede na ni 118 schodů.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 22.6. 2022

historie

Realizaci záměru obce Černolice vybudovat rozhlednu na vrchu Červená hlína napomohl soukromý investor, pražská telekomunikační firma Družstvo Eurosignal, který hodlal v lokalitě postavit svůj retranslační vysílač pro šíření datového signálu. V roce 2016 došlo mezi touto společností a obcí k dohodě, že nový vysílač bude sloužit zároveň jako turistická rozhledna. Kvůli problémům při přípravě veškeré dokumentace a povolení byla samotná výstavba rozhledny o několik let postupně odsunuta. Až na jaře 2019 proběhly první práce, kdy došlo k úpravě přístupové cesty a položení přívodního elektrického vedení a optického kabelu. O rok později byly zhotoveny základy a kovové patky budoucí věže. Samotné vztyčování konstrukce rozhledny bylo zahájeno v září 2021. Zajímavostí je, že si na jaře 2021 konstrukci rozhledny stavební firma nejprve cvičně smontovala ve výzkumném areálu v Praze-Běchovicích, kde společnost sídlí, a po…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 22.6. 2022

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Černolice

Místa v okolí

 Černolické skály
 Všenory
 Brandejsova hrobka
 Dobřichovice
 Řitka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 Humenská
 Karlík
 Kazín
 boží muka
 Na Pišťáku
 synagoga
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Třebotov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 kaple
 synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 Choteč
 kostel sv. Kiliána
 synagoga
 Zvolská homole
 mlýn U Veselých
 židovský hřbitov
 Kalinův mlýn
 Škrábek
 lom Velká Amerika
 Karlštejn
 Budňanská skála
 Svinaře
 kostel sv. Palmácia
 Taslarův mlýn
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 kostel sv. Havla
 Karlův stánek
 Závist
 Závist-Šance
 pivovar
 Zbraslav
 Hradištko
 lom Malá Amerika
 Svojsíkova mohyla
 Lochkov
 most Dr. E. Beneše
 Lužce
 Vysoký Újezd
 Liteň
 synagoga
 Komořany
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Korno
 Bubovické vodopády
 kostel sv. Zikmunda
 kostel Všech svatých
 jeskyně Nad Kačákem
 zatopený důl Škroby
 Požáry
 Solvayovy lomy
 Dolní Břežany
 Trunečkův mlýn
 kostel sv. Jiljí
 lom Alkazar
 Hořelice
 kostel Božího Těla
 Loděnice
 Krcáb
 Chrustenická šachta
 Čámského mlýn
 rozhledna na Pepři
 lázně Malá Chuchle
 morový sloup
 Bojiště
 skanzen Řepora
 kostel sv. Jiří
 Králova stolice
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 stará koželužna
 Mincovna
 radnice
 kašna
 kaple sv. Bartoloměje
 Branický most
 Zlatníky
 Sudovice
 Starý Knín
 Bacín
 dům Salaš
 štola sv. Josefa
 radnice
 Radlík
 Brunclíkův mlýn
 Butovice
 Tetín
 synagoga
 Všeradice
 Žampašský most
 boží muka
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Včelní hrádek
 Písnice
 Hodkovice
 boží muka
 Akciové ledárny
 kostel sv. Prokopa
 Teletínské vodopády
 kostel sv. Vavřince
 Pražský Semmering
 Raudnitzův dům
 Slovanka
 Hansfalkovský dvůr
 Hlubočepské jeskyně
 Dominikánský dvůr
 Libuš
 Obora
 Jinonický dvorec
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ludmily
 Lhotka
 Teletínský lom
 Děvín
 Dívčí hrady
 parní motorový mlýn
 kaple sv. Anny
 Vargač
 Zlíchovský lihovar
 Dolní Krč
 Kunratice
 Nový hrad
 Dobříš
 zámecké zahrady
 radnice
 synagoga
 Hradec
 Michelská vodárna
 Jablonná
 Chodovská tvrz
 Záběhlice
 Záběhlice
Základní informace místa
ID místa: 16443
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama