Kaple na místě zvaném Malá Svatá Hora byla postavena Edmundem Chvalským v roce 1809, díky daru Jana z Unwertu. Vysvěcena byla v roce 1810. Oltář je rokokový, sochy světců z doby kolem roku 1700.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 03/2015
Malá Svatá Hora leží na poloviční cestě z Prahy do Příbrami a sloužila jako zastávka a místo odpočinku poutníků na Svatou Horu. Ta byla na cestě z Prahy z tohoto místa poprvé vidět. Kapli vystavěl v roce 1809 Edmund Chvalský, pozemek a stavební materiál daroval majitel panství Mníšek Jan z Unwertu. Vysvěcena byla v roce 1810 mníšeckým děkanem Janem Cipeliem. Nad vchodem je plechová deska s milostným obrazem Matky Boží, patrně z kytínského kostela. Ve výklenku nad deskou bývala barokní soška sv. Michaela. Oltář v kapli je rokokový, sochy světců – sv. Antonín Poustevník, sv. Prokop, sv. Pavel a sv. Ivan – byly vytvořeny kolem roku 1700. Kapli spravuje farnost v Mníšku.
Milan Caha (zdroj: www.prostor-ad.cz), 28.8. 2009
pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Kytín

Místa v okolí

 kaple
 kostel sv. Václava
 Velká hospoda
 synagoga
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 Králova stolice
 kostel sv. Zikmunda
 Na Pišťáku
 Krcáb
 Čámského mlýn
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 morový sloup
 Starý Knín
 Brunclíkův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Mincovna
 radnice
 kašna
 dům Salaš
 Řitka
 židovský hřbitov
 Obora
 boží muka
 Svinaře
 Sudovice
 Brandejsova hrobka
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 Čertův most
 radnice
 synagoga
 Černolické skály
 Korunka
 židovský hřbitov
 Dobřichovice
 synagoga
 Liteň
 Hradec
 Svojsíkova mohyla
 Všenory
 Všeradice
 kaple sv. Jana a Pavla
 synagoga
 kaple sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Kiliána
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 kostel sv. Ducha
 Karlík
 most Dr. E. Beneše
 Trnová
 kostel sv. Václava
 Karlštejn
 Korno
 Osov
 Bacín
 Viereckschanze
 Hradištko
 kostel sv. Stanislava
 Studený vrch
 synagoga
 Drtinova rozhledna
 synagoga
 Památník padlým
 kaple
 Veselý vrch
 židovský hřbitov
 synagoga
 Čelina
 židovský hřbitov
 Humenská
 lom Malá Amerika
 Kazín
 lom Velká Amerika
 jeskyně Nad Kačákem
 mariánský sloup
 Bubovické vodopády
 kostel sv. Martina
 Třebotov
 Neumětely
 kostel sv. Jiří
 Suchomasty
 židovský hřbitov
 lom Alkazar
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 Koněpruské jeskyně
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 Tetín
 Ostromeč
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Zvolská homole
 Buková u Příbramě
 Jablonná
 Hrazany
 Dlouhá Lhota
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Červenka
 koncentrační tábor
 Solvayovy lomy
 Kotýz
 kostel sv. Jiří
 Nalžovické Podhájí
 Pičín
 Závist
 Závist-Šance
 kostel sv. Havla
 Karlův stánek
 Zajíčkův mlýn
 městské opevnění
 pivovar
 Beroun
 Muzeum Českého krasu
 Radíč
 radnice
 Zbraslav
 Kozí Hřbet
 děkanství
 Městská hora
 Králův Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 8224
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama