Zřícenina hradu. Postaven v l. 1256 – 1273 jako král. pevnost. R. 1398 v majetku Stibora ze Stibořic, do 16. stol. pánů ze Sv. Jura a Pezinka. V 2 pol. 16. stol. provedeny renesanční úpravy. Dalšími majiteli byli Szerédiovci, Salmovci, Fuggerovci. Od r. 1641 pak Pálffyovci. R. 1707 byl hrad pobořen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2016
Působivé zříceniny Plaveckého hradu leží na západním úpatí Malých Karpat, nedaleko obce Plavecké Podhradie a jsou především od západu zdaleka viditelné. Na sousedním vrchu zvaném Pohanská je možné najít dobře patrné zbytky valů keltského hradiska. Plavecký hrad je součástí tzv.Plaveckého krasu, chráněné oblasti s množstvým krasových útvarů a jeskyň, jejichž propojení s množstvím přírodních chodeb svádí k pravděpodobné úvaze o jejich využití ve středověku, jako součásti hradního podzemí. Gotické jádro hradu stojí v nejvyšší poloze, dnes se z něj zachovaly zbytky hranolové věže a obvodové zástavby. Při přestavbách a rozšiřování hradu, především při renesančních úpravách ve druhé polovině 16.století, vznikla dvě dolní nádvoří prvního předhradí a v 17.století dělové bašty, které dodnes stojí v původní výšce, stejně jako ...
Roman Řezáč, 13.3. 2005

  historie

  Vznik hradu se uvádí v letech 1256 – 1273, postaven byl jako královská pevnost střežící hranice na západním úpatí Malých Karpat. V roce 1398 ho vlastnil Stibor ze Stibořic, do 16.století patřil pánům ze Svatého Jura a Pezinka. K dalším majitelům pak patřili Szerédiovci, Salmovci, Fuggerovci a Balassovci. Od roku 1641 patřil hrad rodu Pálffyovců a to až do 20.století. V roce 1707 byl hrad ve válce proti kuruckým

  Roman Řezáč, 13.3. 2005

  Půdorys místa


  © sken z knihy: M. Plaček, M. Bóna, Encyklopedie Slovenských Hradů, Libri, Praha, 2007
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Bratislavský,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 2926
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=2926
  Uveřejněno: 13.3.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama