Významná památka skautského hnutí u nás stojí v místech, kde skládali štěchovičtí skauti tajně slib za 2. světové války. Pomník A. B. Svojsíka, údajně první u nás, postavili skauti r. 1946. V 60. letech byla ukradena bronzová plaketa a pomník byl vyhozen do povětří místními svazáky. Obnoven roku 2008.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 01/2021
K mohyle nevede žádná na mapě značená cesta. Jako výchozí bod lze zvolit lávku přes Kocábu na souřadnicích N 49°50.880 E 14°23.320 (poté cestou cca 250 metrů proti proudu a pak pěšinou mezi chatami do prudkého svahu), nebo lávku na N 49°50.920 E 14°24.111. Tato cesta je delší, leč méně prudká. Zpočátku jdete po zelené turistické značce a na rozcestí na souřadnicích N 49°50.781 E 14°24.036 z ní odbočíte na cestu vpravo. Ta se po několika stech metrech změní na pěšinu, která vás po vrstevnici dovede až k mohyle. Mohyla je umístěna sice v blízkosti Štěchovic na ostrohu nad pravým břehem Kocáby, který se však nachází již na katastrálním území Slapy.
26.2. 2021
historie

V místech, kde dnes stojí mohyla, skládali štěchovičtí ilegální skauti tajně slib v období druhé světové války. K tomu zde postavili nízký kamenný stolec, na kterém byla prsť z hory Říp. Stůl byl po válce rozebrán a nedaleko místa, kde stával, skauti vlastními silami postavili pomník A. B. Svojsíka, údajně první pomník zakladatele skautingu u nás. Veškerý materiál děti na vysoký hřeben vynosili v tornách či v rukou, stavba pomníku jim trvala pouze 6 týdnů. Zároveň k místu upravili několik set metrů dlouhou přístupovou cestu. Do základů umístili 3 keramické nádoby, v jedné je prsť z Řípu, v druhé české granáty a ve třetí dokument se jmény budovatelů pomníku. Mohyla byla slavnostně odhalena v neděli 2. června 1946. Slavnosti se údajně zúčastnila i paní Svojsíková. Po zákazu skautingu v padesátých letech docházelo k represím vůči skautským činovníkům, nejvýraznější postava štěchovického skautingu - Karel…  číst dále

Milan Caha (zdroj: http://svojsikovamohyla.skauting.cz/index.htm), 26.2. 2021

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Slapy

Místa v okolí

 most Dr. E. Beneše
 Hradištko
 kostel sv. Kiliána
 synagoga
 Teletínský lom
 štola sv. Josefa
 Žampašský most
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 Včelní hrádek
 rozhledna na Pepři
 kostel sv. Zikmunda
 kostel Božího Těla
 Jablonná
 kostel sv. Ludmily
 Sudovice
 Řitka
 Drtinova rozhledna
 Čámského mlýn
 radnice
 synagoga
 morový sloup
 Krcáb
 kostel sv. Mikuláše
 Mincovna
 radnice
 kašna
 stará koželužna
 dům Salaš
 Velká hospoda
 Černolické skály
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Lešany
 boží muka
 Brandejsova hrobka
 Turyň
 kostel sv. Markéty
 Mníšek pod Brdy
 Zvole (Pod Věží)
 Korunka
 Starý Knín
 Brunclíkův mlýn
 kostel sv. Jiří
 Radlík
 Obětní kameny
 kostel sv. Jiljí
 Zvolská homole
 kostel sv. Václava
 Všenory
 kaple
 Ostromeč
 Humenská
 kaple sv. Jana a Pavla
 Kazín
 Skalsko
 Hrazany
 Červenka
 Dobřichovice
 Veselý vrch
 Závist-Šance
 Na Pišťáku
 Závist
 Tloskovský mlýn
 synagoga
 Čelina
 Králova stolice
 Dolní Břežany
 Tloskov
 Kozí Hřbet
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Zlatníky
 Karlův stánek
 Ringhofferova hrobka
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Zbraslav
 Nalžovické Podhájí
 Horní Kolo
 Radíč
 kostel sv. Václava
 Karlík
 Zbořený Kostelec
 Sulice
 Dolní Kolo
 Týnec nad Sázavou
 boží muka
 Památník Josefa Suka
 Kamenice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Lukáše
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Hodkovice
 Třebotov
 Neštětická hora
 kostel sv. Martina
 Svinaře
 Mandava
 Vargač
 Čertův most
 zvonice
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 kostel sv. Palmácia
 Karlštejn
 židovský hřbitov
 Stajice
 lom Velká Amerika
 Modletice
 Dobřejovice
 Lužce
Základní informace místa
ID místa: 15535
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama