Významná památka skautského hnutí u nás stojí v místech, kde skládali štěchovičtí skauti tajně slib za 2. světové války. Pomník A. B. Svojsíka, údajně první u nás, postavili skauti r. 1946. V 60. letech byla ukradena bronzová plaketa a pomník byl vyhozen do povětří místními svazáky. Obnoven roku 2008.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 01/2021
K mohyle nevede žádná na mapě značená cesta. Jako výchozí bod lze zvolit lávku přes Kocábu na souřadnicích N 49°50.880 E 14°23.320 (poté cestou cca 250 metrů proti proudu a pak pěšinou mezi chatami do prudkého svahu), nebo lávku na N 49°50.920 E 14°24.111. Tato cesta je delší, leč méně prudká. Zpočátku jdete po zelené turistické značce a na rozcestí na souřadnicích N 49°50.781 E 14°24.036 z ní odbočíte na cestu vpravo. Ta se po několika stech metrech změní na pěšinu, která vás po vrstevnici dovede až k mohyle. Mohyla je umístěna sice v blízkosti Štěchovic na ostrohu nad pravým břehem Kocáby, který se však nachází již na katastrálním území Slapy.
26.2. 2021
historie

V místech, kde dnes stojí mohyla, skládali štěchovičtí ilegální skauti tajně slib v období druhé světové války. K tomu zde postavili nízký kamenný stolec, na kterém byla prsť z hory Říp. Stůl byl po válce rozebrán a nedaleko místa, kde stával, skauti vlastními silami postavili pomník A. B. Svojsíka, údajně první pomník zakladatele skautingu u nás. Veškerý materiál děti na vysoký hřeben vynosili v tornách či v rukou, stavba pomníku jim trvala pouze 6 týdnů. Zároveň k místu upravili několik set metrů dlouhou přístupovou cestu. Do základů umístili 3 keramické nádoby, v jedné je prsť z Řípu, v druhé české granáty a ve třetí dokument se jmény budovatelů pomníku. Mohyla byla slavnostně odhalena v neděli 2. června 1946. Slavnosti se údajně zúčastnila i paní Svojsíková. Po zákazu skautingu v padesátých letech docházelo k represím vůči skautským činovníkům, nejvýraznější postava štěchovického skautingu - Karel…  číst dále

Milan Caha (zdroj: http://svojsikovamohyla.skauting.cz/index.htm), 26.2. 2021

Středočeský kraj,  Praha-západ  (PZ), Slapy

Místa v okolí

 most Dr. E. Beneše
 Hradištko
 kostel sv. Kiliána
 synagoga
 Teletínský lom
 štola sv. Josefa
 Žampašský most
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 Včelní hrádek
 rozhledna na Pepři
 kostel sv. Zikmunda
 kostel Božího Těla
 Jablonná
 kostel sv. Ludmily
 Sudovice
 Řitka
 Drtinova rozhledna
 radnice
 Čámského mlýn
 synagoga
 morový sloup
 Krcáb
 kostel sv. Mikuláše
 Mincovna
 radnice
 kašna
 stará koželužna
 dům Salaš
 Velká hospoda
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Václava
 Černolické skály
 pivovar
 Lešany
 boží muka
 Brandejsova hrobka
 Turyň
 kostel sv. Markéty
 Mníšek pod Brdy
 Zvole (Pod Věží)
 Starý Knín
 Brunclíkův mlýn
 kostel sv. Jiří
 Radlík
 kostel sv. Jiljí
 Obětní kameny
 Zvolská homole
 kostel sv. Václava
 Všenory
 kaple
 Ostromeč
 Humenská
 kaple sv. Jana a Pavla
 Kazín
 Skalsko
 Hrazany
 Červenka
 Dobřichovice
 Veselý vrch
 Závist-Šance
 Na Pišťáku
 Tloskovský mlýn
 synagoga
 Čelina
 Králova stolice
 Dolní Břežany
 Tloskov
 Kozí Hřbet
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Zlatníky
 Ringhofferova hrobka
 kostel sv. Martina
 Zbraslav
 pivovar
 Nalžovické Podhájí
 Horní Kolo
 Radíč
 kostel sv. Václava
 Karlík
 Zbořený Kostelec
 Sulice
 Dolní Kolo
 Týnec nad Sázavou
 Kamenice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Hodkovice
 Třebotov
 Neštětická hora
 kostel sv. Martina
 Svinaře
 Mandava
 Vargač
 Čertův most
 zvonice
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 kostel sv. Palmácia
 Karlštejn
 židovský hřbitov
 Stajice
 lom Velká Amerika
 Modletice
 Dobřejovice
 Lužce
Základní informace místa
ID místa: 15535
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama