Hradisko Havránok vybudovali v mladší době železné (označované též jako laténská), někdy v letech 300-100 před n. l., nositelé púchovské kultury, s nimiž je často přímo ztotožňován keltský kmen Kotínů. Dnes kulturní památka a archeoskanzen se zrekonstruovanými stavbami, svatyní a částí opevnění.
Hlavní obrázek místa
Brána s částí opevněné svatyně
© Luděk Vláčil 07/2017
Hradiska byla pravěkými a raně středověkými předchůdci vrcholně středověkých hradů a opevněných měst. Dodnes se zachovala v podobě terénních nerovností, valů a příkopů. Jedna významná lokalita je součástí muzea v přírodě - archeologického skanzenu Havránok, ležícího na severu Slovenska v okrese Liptovský Mikuláš, asi 2 km jižně od obce Bobrovník nad východním břehem vodní nádrže Liptovská Mara na úpatí vrchu Úložisko (741,7 m n. m.). Celý areál je přístupný veřejnosti za poplatek 2 eura. V první části prohlídky si prohlédnete menší expozici s výkladem. Během následující volné procházky si můžete prohlédnout srubový dvorec, obětiště, opevnění s kamennými hradbami, dřevěnými palisádami a vstupní branou i mladší náznakově zrekonstruovaný hrádek. Přístup k areálu je možný po červeně značené turistické značce od obce Bobrovník přes Tvarožnou nebo z obce Vlachy přes Vlašky. Autem se ke skanzenu dostanete pouze po silnici z obce Bobrovník. Zaparkovat můžete sice hned na rozcestí s pěšinou, ale není zde příliš místa, proto je lepší jet kousek dál a zaparkovat u věže kostela Panny Marie na břehu nádrže nebo na okraji silnice vedoucí k hrázi. V archeoskanzenu se během sezóny koná množství akcí.
Luděk Vláčil, 10.7. 2017
historie

Na svazích a terasách jihovýchodního výběžku rozsáhlého masivu dominujícího centrální části Liptovské kotliny, na úpatí vrchu Úložisko (741,7 m n. m.) se původně rozprostíralo několik řemeslnicko-rolnických osad. Místní lidé udržovali čilé obchodní styky se severořímskými provinciemi, keltskými oppidy na západě i oblastmi na severu včetně pobřeží Baltského moře. V posledních staletích před naším letopočtem, v mladší době železné (označované též jako laténská), již lidé stavěli často velká, opevněná sídliště zvaná hradiska (též hradiště). Hradisko Havránok vybudovali někdy v letech 300-100 před n. l. nositelé púchovské kultury, s nimiž je často přímo ztotožňován keltský kmen Kotinů. Púchovská kultura se vyvinula v posledních staletích před naším letopočtem na základě starších, halštatských kultur středního Slovenska, byla silně ovlivněna především Kelty a je možné uvažovat i o tom, že etnicky ji lze alespoň částečně spojovat s keltským…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://liptovskemuzeum.sk, https://www.aktuality.sk a další, 28.8. 2018

Půdorys místa


zdroj: http://www.hradiska.sk
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Žilinský,  Liptovský Mikuláš  ( LM ),

Místa v okolí

 Havránok
 kostel Panny Marie
 Vlachy
 Liptov
 Palúdzka
 Palúdzka
 kostel sv. Mikuláše
 Likava
 kaštieľ sv. Žofie
 Okoličné
 synagoga
 kostel sv. Ondřeje
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
Základní informace místa
ID místa: 13523
Typ místa: hradiště
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama