Kostel byl postaven v 1. čtvrtině 20. století, a to v novorománském stylu. Nahradil zbořenou starší stavbu. Vedle kostela při hřbitovní zdi stávala barokní zvonice, ze které se zachovaly jen části zděného přízemí. Dřevěná část se zřítila v důsledku vichřice r. 1976.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel z hlavní silnice od Benátek nad Jizerou
© Aleš Marek 01/2006
Mečeříž je obec asi 6 kilometrů od Benátek nad Jizerou. Již z dálky se nad ní tyčí věž kostela a láká k prohlídce. Kostel má vzornou údržbu a je ve velice pěkném stavu. Vedle kostela jsou zbytky barokní zvonice, z které bohužel mnoho nezůstalo. V dnešní době je dochováno pouze zděné přízemí, které je volně přístupné. Dřevěné patro na krakorcích se zřítilo za vichřice r. 1976.
Aleš Marek, 27.1. 2006
historie

Kostel byl postaven v novorománském stylu v první čtvrtině 20. století na místě starší stavby zbořené r. 1911. Stavba je jednolodní, obdélná s obdélníkovým presbytářem a s hranolovou věží po jižní a po západní straně. Zařízení kostela je novodobé. Vedle stála dřevěná barokní zvonice, s dřevěným patrem a zděnou podezdívkou. Dnešní podoba zvonice je vidět na fotkách.

Umělecké památky Čech, svazek druhý. Československá akademie věd. Ústav teorie a dějin umění. Vydala Academia 1978, 27.1. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Mečeříž

Místa v okolí

 Salačův sloup
 Slivínko
 kostel sv. Martina
 Kostelní Hlavno
 Pomník Karla VI.
 Košátky
 Benátky nad Jizerou
 Hlavenec
 kaple sv. Rodiny
 Bon Repos
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 Dražice
 zvonička
 kostel sv. Havla
 Vorecká tvrz
 Byšice
 Bezno
 fara
 Malodvorská tvrz
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Velké Všelisy
 Sovínky
 Syslov
 Hrušov
 kostel sv. Václava
 kaple bl. Podivena
 Liblice
 Řepín
 Opočno
 kostel sv. Klimenta
 Hradišť
 kostel sv. Václava
 Lysá nad Labem
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Zámecký pivovar
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec nad Labem
 Brandýs nad Labem
 Strašnov
 radnice
 katovna
 Velké Horky
 synagoga
 kostel sv. Víta
 Niměřice
 kříž na Stínadlech
 židovský hřbitov
 Stránovský viadukt
 Malkov
 Krnsko
 radnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 Toušeň
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 Čelákovice
 evangelický kostel
 Vrábí
 kostel Všech svatých
 Kozly
 Rokytovec
 Struhy
 Jiřice
 Stránka
 kostel sv. Mikuláše
 Kováň
 Ostrov u Záp
 Skalsko
 Lobkovice
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Husův sbor
 evangelický kostel
 Brázdim
 Stránka
 kostel sv. Jiljí
 zvonice
 kostel sv. Vojtěcha
 Dřevčice
 Přerov nad Labem
 kostel sv. Václava
 Rácov
 Neuberk
 Mratín
 Chlum
 zvonice
 fara
 Sluhy
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Mladá Boleslav
 Velenec
 dům č. p. 107
 Templ
 mariánský sloup
 stará radnice
 nová radnice
 Harasov
 sbor Jednoty bratrské
 Karmel
 kostel sv. Havla
 divadlo
 starý hřbitov
 Mydlovar
 Rožátovský mlýn
 Bosyně
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Miškovice
Základní informace místa
ID místa: 3866
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama