Dvůr, kde se zpracovávalo (lisovalo) víno z okolních vinic. Doba vzniku nebo počáteční historie lisu není známá. Prvně zmiň. r. 1757, kdy k Mělníku dorazily rabující regimenty pruské armády, které (nenaleznouce zásoby vína) dvůr vypálily. Do dnešní podoby byl lis přestavěn ve 20. letech 20. stol.
Hlavní obrázek místa
© Tomáš Hobzík, 05/2011

Kde Valdštejnský lis naleznete

Přestože se jedná o zapomenutou památku dnes uprostřed neudržované přírody, kupodivu okolo ní vede zelená turistická značka. Je k ní možno přijít ze dvou směrů. Pro jednodušší orientaci je směr od hotelu Ludmila. Ten se nachází na vyvýšeném místě naproti cukrovaru ve směru od Prahy. Vedle hotelu jsou výškové budovy ubytovny. U nejvzdálenější z nich je dětské hřiště s pískovištěm a od něj vede pěšinka vzhůru vlevo do porostu. Po ní po cca 50 metrech dojdete před torzo Valdštejnského lisu. Zelená značka pokračuje skrz bývalý park a brankou ve zdi jej opouští do ulice Ve Žlábkách. To je onen druhý směr, kudy se k objektu můžete dostat. Zelená značka je turistickým okruhem, vedoucím z Mělníka zpět do Mělníka, celková trasa okruhu je cca 25 km.
Tomáš Hobzík , 21.5. 2011
historie

Valdštejnský lis

Od doby Karla IV. se okolo města Mělník pěstovala vinná réva. K jejímu zpracování a uchování byly v místech vinic postaveny dvory, kterým se říkalo lisy. Jeden z nich je znám jako Valdštejnský lis. Datování vzniku ani prvotní historie objektu není známá. Existuje zápis z 24.června 1757, kdy – jak se praví – k Mělníku dorazily regimenty pruské armády. Vojáci vyrabovali vše, co jim přišlo pod ruku hledajíce především zásoby vína. Jelikož ve Valdštejnském lisu nic nenašli, tak jej zapálili. Další zmínky jsou rovněž kusé. Existuje zmínka o Švercovském lisu – pravděpodobně nový majitel, a pak až o přestavbě provedené ve 20. letech 20. století provedené panem Františkem Poustkou – ředitelem Slovanské pojišťovny. Ten nechal rovněž před samotným objektem vybudovat park a celý komplex oplotit vysokou ozdobnou zdí, jejíž část se dochovala v ulici Ve Žlábkách. Po roce 1948 byl komplex zestátněn a přeměněn na STS Mělník. Využíván byl…  číst dále

Tomáš Hobzík , 21.5. 2011

Vývoj událostí místa

  • 24. červen 1757

    Existuje zápis, kdy – jak se praví – k Mělníku dorazily regimenty pruské armády. Vojáci vyrabovali vše, co jim přišlo pod ruku hledajíce především zásoby vína. Jelikož ve Valdštejnském lisu nic nenašli, tak jej zapálili.

  • v první čtvrtině 20. století

    Přestavba provedená panem Františkem Poustkou – ředitelem Slovanské pojišťovny.

Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Mělník

Místa v okolí

 zdymadlo Hadík
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 Hláska
 Pražská brána
 Stará škola
 Mělník
 socha Karla IV.
 vila Karola
 židovský hřbitov
 Neuberk
 socha sv. Anny
 Hořín
 kaple
 kaple sv. Václava
 myslivna
 Zoopark Zelčín
 zdymadlo Obříství
 vodárenská věž
 Obříství
 morový sloup
 socha sv. Markéty
 kaple sv. Ondřeje
 Štěpánský most
 kostel sv. Mikuláše
 Libiš
 kaple sv. Josefa
 Chlumín
 morový sloup
 Dolní Beřkovice
 evangelický kostel
 Liblice
 Jenišovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 kamenný milník
 socha Krista
 kaple Panny Marie
 Cítov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Liběchov
 železniční most
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Klácelka
 Byšice
 kaple
 Bosyně
 zdymadlo Lobkovice
 Čertovy hlavy
 Harasov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Lobkovice
 Řepín
 kaple sv. Václava
 Kozly
 kostel sv. Vavřince
 barokní brána
 kostel sv. Víta
 Horní Beřkovice
 fara
 Kokořín
 Kokořín - Staráky
 Had
 kaplička
 Klemperka
 Hradsko
 Jevín
 Slavín
 kostel sv. Jiří
 Jiřice
 kaplička
 kaple sv. Jána
 Košátky
 solnice
 Kokořín
 kostel sv. Havla
 Nedamy
 Odolena Voda
 Kostelec nad Labem
 kostel sv. Klimenta
 radnice
 kaple
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Veltrusy
 židovský hřbitov
 Panenské Břežany
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel sv. Martina
 Starý zámek
 kaple
 Vidim
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Anny
 Pokličky
 Panenské Břežany
 kostel sv. Martina
 kaple
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 evangelický kostel
 kaple
 Stránka
 Baštěk
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Václava
 Mratín
 kostel sv. Martina
 Sazená
 Brocno
 kaple
 evangelický kostel
 Vodochody
 Chvatěruby
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Vojtěcha
 Nelahozeves
 kaplička sv. Jiří
 ozubené kolo
 Kralupy nad Vltavou
 pomník Georga Karse
 Kostelní Hlavno
 socha Promethea
 socha Švejka
 Hostibejk
 synagoga
 Liběhrad
 hřbitovní kaple
 hřbitovní kříž
 Lobeč
 pivovar
 kaple sv. Václava
 Hlavenec
 větrný mlýn
 fara
 mariánský sloup
 Sovice
 Minice
Základní informace místa
ID místa: 10076
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama