Skanzen Solvayovy lomy na hřebenu Stydlých vod, zpřístupněný pro veřejnost r. 1998, je unikátním místem, kde se lze během turistické sezóny seznámit se způsobem těžby a dopravy vápence v Českém krasu. Jízda lomovou malodráhou je zážitkem zejména pro děti.
Hlavní obrázek místa
Centrum skanzenu Solvayovy lomy
© Jiří Špaček, 09/2012
Solvayovy lomy se nacházejí na vápencovém hřebenu Stydlé vody uvnitř území Národní přírodní rezervace Karlštejn. Proto je přístup k nim možný jen pěšky nebo na kole, příp. na koni. Skanzen sice leží na katastru obce Svatý Jan pod Skalou, ale nejsnadnější přístup k němu vede z obce Bubovice, do níž zajíždějí příměstské autobusy od konečné stanice metra B v Praze-Zličíně. Z obce se vydáme silnicí směrem na Loděnici a pak odbočíme vlevo na polní cestu se žlutým značením s kladívky. Po ní dojdeme asi po 1,5 km do skanzenu. V nejvyšším místě téže silnice leží turistické místo Špičatý vrch, kam z protisměru přichází modrá značka od Loděnice (možný příchod od vlaku či autobusu) a odbočuje na vrstevnicovou cestu podél luk a pole. Toto místo je asi nejvýhodnějším východištěm pro motoristy. V rohu okraje lesa se značka lomí ostře vlevo, ale my v tomto místě odbočíme vpravo na vozovou cestu klesající lesem do severní části lomu přímo k budovám muzejní expozice. Do Solvayových lomů vedou i další značené cesty, avšak s náročným stoupáním. Od kostela ve Svatém Janu pod Skalou lze vyjít po červené odbočce k vyhlídce u kříže a na hřebenu odbočit vlevo po značení naučné stezky Svatojánský okruh. Podobně lze z osady Hostim vystoupit po zelené značce k jeskyni Arnika, od níž zbývá po Svatojánském okruhu do lomu jen malý kousek. Výstupy z Hostimi a Svatého Jana pod Skalou měří cca 2 km. Návštěvní doba se týká pouze muzejní expozice, štoly a provozu malodráhy, jinak je prostor lomu trvale volně přístupný a jeho jižní částí prochází naučná stezka Svatojánský okruh.
Jiří Špaček , 15.4. 2015
historie

Historie místa začala r. 1916, kdy Rakouský spolek pro chemickou výrobu v Neštěmicích na Ústecku hledal pro výrobu sody vlastní zdroj kvalitního vápence náhradou za vyčerpaný lom v Křižanech u Liberce. Vhodné ložisko bylo nalezeno v Českém krasu na hřebenu Stydlé vody mezi obcemi Bubovice, Loděnice a Svatý Jan pod Skalou. Byly zahájeny přípravné práce, vybudována lanovka k loděnickému nádraží a r. 1918 ještě před vznikem samostatné ČSR začala těžba. Chemická továrna v Neštěmicích používala při výrobě tzv. Solvayovu metodu. Ernest Solvay (1838-1922) byl belgický chemik, který v mládí úspěšně vyvinul nový proces průmyslové výroby uhličitanu sodného a později založil vlastní společnost. Jako významný akcionář jeho společnost založila r. 1904 také chemičku v Neštěmicích a tím získala podíl i na vlastnictví nového lomu. Tomu se začalo říkat Solvayovy lomy, ale mezi lidem zásadně Na Parapleti nebo prostě Paraple podle podoby…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací na stránkách spolku Barbora), 15.4. 2015

Komentáře

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Svatý Jan pod Skalou

Místa v okolí

 kaple sv. Vojtěcha
 Bubovické vodopády
 Loděnice
 lom Malá Amerika
 Chrustenická šachta
 lom Alkazar
 Lužce
 Lhotka
 lom Velká Amerika
 Tetín
 Vysoký Újezd
 kostel sv. Ludmily
 židovský hřbitov
 Tetín
 Karlštejn
 Budňanská skála
 synagoga
 kostel sv. Palmácia
 Zajíčkův mlýn
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Beroun
 děkanství
 Korno
 Městská hora
 Hořelice
 boží muka
 Liteň
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 synagoga
 Děd
 Karlík
 Králův Dvůr
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Koněpruské jeskyně
 Škrábek
 Bacín
 Svinaře
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Kateřiny
 Choteč
 Kotýz
 kostel sv. Martina
 Třebotov
 mlýn U Veselých
 Červený Újezd
 Stradonice
 Dobřichovice
 Popovice
 kostel sv. Jiří
 Suchý mlýn
 Vysoký vrch
 kaple sv. Blažeje
 Na Pišťáku
 židovský hřbitov
 Nižbor
 Suchomasty
 Tmaň
 sladovna
 Kalinův mlýn
 synagoga
 Všeradice
 Unhošť
 Taslarův mlýn
 měšťanský dům
 socha sv. Václava
 měšťanský dům
 Všenory
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 Litovice
 Korunka
 Brandejsova hrobka
 Vůznice
 Kyšice
 kostel sv. Tomáše
 Dřevíč
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 Černolické skály
 poštovní stanice
 kaplička
 Pavlov
 Jenčov
 Řitka
 skanzen Řepora
 fara
 mariánský sloup
 kaple
 Hostivice
 Požáry
 kaple
 kostel Všech svatých
 Kazín
 pivovar
 Humenská
 Braškov
 Trunečkův mlýn
 Mníšek pod Brdy
 kostel sv. Mikuláše
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 Neumětely
 synagoga
 kostel sv. Rodiny
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Martina
 Osov
 Lochkov
 Hájčí dvůr
 kostel Všech svatých
 rozhledna Veselov
 kostel Všech svatých
 Malá Dobrá
 Libomyšl
 kaple Panny Marie
 Velká Dobrá
 Dobrovíz
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 socha Ježíše Krista
 hřbitovní kaple
 Šemíkův pomník
 Maltézský mlýn
 Neumětely
 Bojiště
 kostel sv. Prokopa
 skanzen Cyrus
 Motol
 Bílá hora
 toleranční hřbitov
 zvonička
 Jinonický dvorec
 letohrádek Hvězda
 Cibulka
 Šafránka
 Cibulka
 Divoká Šárka
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 vodní nádrž Džbán
 Ladronka
 rozhledna Šiška
 Otmíče
 Větrník
 Veleslavín
 židovský hřbitov
 Jenerálka
 kaple sv. Jana V Trní
Kontaktní informace
Společnost Barbora, z. s.
266 01 Svatý Jan pod Skalou č. p. 11
Tel: 603 519 739
http://www.solvayovylomy.cz
spol.barbora@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12131
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Naposledy navštívené

reklama