Skanzen Solvayovy lomy na hřebenu Stydlých vod, zpřístupněný pro veřejnost r. 1998, je unikátním místem, kde se lze během turistické sezóny seznámit se způsobem těžby a dopravy vápence v Českém krasu. Jízda lomovou malodráhou je zážitkem zejména pro děti.
Hlavní obrázek místa
Centrum skanzenu Solvayovy lomy
© Jiří Špaček, 09/2012
Solvayovy lomy se nacházejí na vápencovém hřebenu Stydlé vody uvnitř území Národní přírodní rezervace Karlštejn. Proto je přístup k nim možný jen pěšky nebo na kole, příp. na koni. Skanzen sice leží na katastru obce Svatý Jan pod Skalou, ale nejsnadnější přístup k němu vede z obce Bubovice, do níž zajíždějí příměstské autobusy od konečné stanice metra B v Praze-Zličíně. Z obce se vydáme silnicí směrem na Loděnici a pak odbočíme vlevo na polní cestu se žlutým značením s kladívky. Po ní dojdeme asi po 1,5 km do skanzenu. V nejvyšším místě téže silnice leží turistické místo Špičatý vrch, kam z protisměru přichází modrá značka od Loděnice (možný příchod od vlaku či autobusu) a odbočuje na vrstevnicovou cestu podél luk a pole. Toto místo je asi nejvýhodnějším východištěm pro motoristy. V rohu okraje lesa se značka lomí ostře vlevo, ale my v tomto místě odbočíme vpravo na vozovou cestu klesající lesem do severní části lomu přímo k budovám muzejní expozice. Do Solvayových lomů vedou i další značené cesty, avšak s náročným stoupáním. Od kostela ve Svatém Janu pod Skalou lze vyjít po červené odbočce k vyhlídce u kříže a na hřebenu odbočit vlevo po značení naučné stezky Svatojánský okruh. Podobně lze z osady Hostim vystoupit po zelené značce k jeskyni Arnika, od níž zbývá po Svatojánském okruhu do lomu jen malý kousek. Výstupy z Hostimi a Svatého Jana pod Skalou měří cca 2 km. Návštěvní doba se týká pouze muzejní expozice, štoly a provozu malodráhy, jinak je prostor lomu trvale volně přístupný a jeho jižní částí prochází naučná stezka Svatojánský okruh.
Jiří Špaček , 15.4. 2015
historie

Historie místa začala r. 1916, kdy Rakouský spolek pro chemickou výrobu v Neštěmicích na Ústecku hledal pro výrobu sody vlastní zdroj kvalitního vápence náhradou za vyčerpaný lom v Křižanech u Liberce. Vhodné ložisko bylo nalezeno v Českém krasu na hřebenu Stydlé vody mezi obcemi Bubovice, Loděnice a Svatý Jan pod Skalou. Byly zahájeny přípravné práce, vybudována lanovka k loděnickému nádraží a r. 1918 ještě před vznikem samostatné ČSR začala těžba. Chemická továrna v Neštěmicích používala při výrobě tzv. Solvayovu metodu. Ernest Solvay (1838-1922) byl belgický chemik, který v mládí úspěšně vyvinul nový proces průmyslové výroby uhličitanu sodného a později založil vlastní společnost. Jako významný akcionář jeho společnost založila r. 1904 také chemičku v Neštěmicích a tím získala podíl i na vlastnictví nového lomu. Tomu se začalo říkat Solvayovy lomy, ale mezi lidem zásadně Na Parapleti nebo prostě Paraple podle podoby…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací na stránkách spolku Barbora), 15.4. 2015

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Svatý Jan pod Skalou

Místa v okolí

 kaple sv. Vojtěcha
 Bubovické vodopády
 Loděnice
 lom Malá Amerika
 Chrustenická šachta
 lom Alkazar
 Lužce
 Lhotka
 lom Velká Amerika
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 Vysoký Újezd
 Tetín
 židovský hřbitov
 Karlštejn
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 synagoga
 Zajíčkův mlýn
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Beroun
 děkanství
 Korno
 Městská hora
 Hořelice
 boží muka
 Liteň
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 synagoga
 Děd
 Karlík
 Králův Dvůr
 židovský hřbitov
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Jiří
 Škrábek
 Svinaře
 Bacín
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Kateřiny
 Choteč
 Kotýz
 kostel sv. Martina
 Třebotov
 mlýn U Veselých
 Stradonice
 Červený Újezd
 Dobřichovice
 Suchý mlýn
 Popovice
 kostel sv. Jiří
 Vysoký vrch
 kaple sv. Blažeje
 Na Pišťáku
 židovský hřbitov
 Nižbor
 Suchomasty
 Tmaň
 sladovna
 Kalinův mlýn
 synagoga
 Unhošť
 Všeradice
 Taslarův mlýn
 měšťanský dům
 socha sv. Václava
 měšťanský dům
 kaple sv. Barbory
 Všenory
 kostel sv. Mikuláše
 Litovice
 Brandejsova hrobka
 Kyšice
 kostel sv. Tomáše
 Dřevíč
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 poštovní stanice
 kaplička
 Černolické skály
 Pavlov
 Jenčov
 skanzen Řepora
 Řitka
 Hostivice
 fara
 mariánský sloup
 kaple
 Požáry
 kaple
 kostel Všech svatých
 Kazín
 Trunečkův mlýn
 Mníšek pod Brdy
 pivovar
 Humenská
 Braškov
 kostel sv. Mikuláše
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 Neumětely
 kostel sv. Rodiny
 synagoga
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Martina
 Osov
 Lochkov
 Hájčí dvůr
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 rozhledna Veselov
 Libomyšl
 Malá Dobrá
 Dobrovíz
 kaple Panny Marie
 Velká Dobrá
 mariánský sloup
 socha Ježíše Krista
 Zkamenělec
 hřbitovní kaple
 Šemíkův pomník
 Maltézský mlýn
 Neumětely
 Bojiště
 skanzen Cyrus
 kostel sv. Prokopa
 Motol
 Bílá hora
 toleranční hřbitov
 zvonička
 Jinonický dvorec
 letohrádek Hvězda
 Cibulka
 Cibulka
 Šafránka
 Divoká Šárka
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 rozhledna Šiška
 Ladronka
 Větrník
 Otmíče
 Veleslavín
 židovský hřbitov
 Jenerálka
 kaple sv. Jana V Trní
Kontaktní informace
Společnost Barbora, z. s.
266 01 Svatý Jan pod Skalou č. p. 11
Tel: 603 519 739
http://www.solvayovylomy.cz
spol.barbora@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12131
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama