Novorománský kostel Narození Panny Marie v Hýskově z r. 1850 je jednolodní obdélná stavba s polygonálně ukončenou sakristií na východě. Hlavní oltář pochází z r. 1860, varhany z r. 1846. Po úpravě z r. 1904 prováděny jen nahodilé opravy, chátrající stavba využívána minimálně.
Hlavní obrázek místa
Kostel v Hýskově
© Jiří Špaček, 05/2016
Velká průmyslová obec Hýskov leží na levém břehu Berounky v těsném sousedství města Berouna a nyní má asi 1 600 obyvatel. Nejstarší zpráva o vzniku malebné obce v tomto místě se nachází v listinách vyšehradské kapituly z r. 1088, písemně je Hýskov prvně zmiňován r. 1357. Na jižním okraji obce se na levém břehu řeky nacházela osada Stará Huť, která byla sloučena s Hýskovem v r. 1961 a jejíž název dokládá středověkou tradici zpracování železa. Ta byla v moderní době nahrazena výrobou prefabrikátů. Hýskovem prochází silnice II/116 z Berouna do Lán a je tu nádraží na trati 074 spojující Beroun a Rakovník. Filiální novorománský kostel Narození Panny Marie, který stojí na vyvýšenině vedle školy, nahradil r. 1850 starší starohuťskou kapli, která však stála na jiném místě a vyhořela r. 1836.
1.5. 2016
historie

Novorománský kostel Narození Panny Marie v Hýskově byl postaven r. 1850 jako filiální v tehdejší farnosti Železná. Zároveň nahradil kapli v někdejší osadě Stará Huť, kterou r. 1836 zničil požár. K obdélné orientované stavbě přiléhá na východě polygonálně ukončená sakristie. Jednolodní kostel zdobí hlavní oltář s obrazem Narozeni Panny Marie od Jana Kroupy z r. 1860. Boční oltáře zpodobňují postavy sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého. Starší než celý kostel jsou jeho varhany, pocházející z r. 1846 z dílny Ferdinanda Gutha v Čisté. Věžička kostela byla v době stavby osazena dvěma zvony pražského zvonaře Karla Bellmanna, větším, zasvěceným sv. Karlu Boromejskému a menším, sv. Josefu. Oba však padly za oběť světovým válkám. Ve své původní podobě kostel sloužil obci více než půl století, kdy byla opravena střecha budovy, a následně byl kostel v r. 1904 podroben několika výrazným úpravám interiéru. Byl nově vymalován,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 2.5. 2016

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Hýskov

Místa v okolí

 Děd
 děkanství
 Městská hora
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 městské opevnění
 Stradonice
 Nižbor
 Lhotka
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 Králův Dvůr
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Tetín
 Vůznice
 Dřevíč
 kostel sv. Tomáše
 lom Alkazar
 Jenčov
 Popovice
 Solvayovy lomy
 Loděnice
 Vysoký vrch
 kaple sv. Blažeje
 Bubovické vodopády
 Kotýz
 Koněpruské jeskyně
 Chrustenická šachta
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 rozhledna Máminka
 Tmaň
 sladovna
 Suchý mlýn
 Korno
 lom Malá Amerika
 Lužce
 Suchomasty
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Lukáše
 Bacín
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 skanzen Cyrus
 Hamousův statek
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 kostel sv. Mikuláše
 Vysoký Újezd
 Leontýn
 Karlštejn
 lom Velká Amerika
 synagoga
 Unhošť
 Liteň
 Kyšice
 parní motorový mlýn
 židovský hřbitov
 měšťanský dům
 kaple sv. Floriána
 socha sv. Václava
 měšťanský dům
 synagoga
 kaple sv. Barbory
 Červený Újezd
 židovský hřbitov
 Hořelice
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 socha Ježíše Krista
 kostel sv. Stanislava
 rozhledna Veselov
 Braškov
 Jivno
 synagoga
 kostel sv. Petra
 Velká Dobrá
 Všeradice
 Libomyšl
 Malá Dobrá
 Neumětely
 Křivoklát
 Svinaře
 kostel sv. Jiří
 Kožová hora
 boží muka
 kaple
 Záhorsko
 Pavlov
 Velké Přítočno
 Šemíkův pomník
 Otmíče
 Karlík
 zatopený důl Škroby
 kostel sv. Ondřeje
 Točník
 zvonice
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 poštovní stanice
 kaplička
 Lány
 palmový skleník
 Litovice
 pivovar
 Žebrák
 Na Pišťáku
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 větrný mlýn
 Tihava
 Hostivice
 fara
 mariánský sloup
 Dobrovíz
 kaple Panny Marie
 kaple
 Mníšek pod Brdy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Beroun
Seydlovo nám. 24/5
266 01 Beroun
Tel: 311 621 964
http://www.farnostberoun.cz
farnost.beroun@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12800
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama