Sousoší Panny Marie Budějovické vzniklo r. 1716. Autorem český barokní sochař Josef Ditrich. Vzniklo jako poděkování P. Marii za ochranu města před morovou epidemií r. 1713. V r. 1953 rozebráno a skladováno na různých místech. V r. 1991 znovu instalováno na nynější místo na Mariánském náměstí.
Hlavní obrázek místa
pohled na sousoší od západu
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou statutární město, správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a je výchozím bodem k výletům po celém kraji. Sousoší je umístěno na Mariánském náměstí ve východní části jeho plochy na severním okraji historického centra města.
Wikipedie; Jaroslav Špiroch., 23.1. 2021
popis

Na nejvyšším místě sousoší je umístěna plastika Panny Marie Budějovické, o něco níže po stranách stojí na levé straně socha sv. Mikuláše a vpravo socha patrona města sv. Auratiána. Podstavec nese zpodobnění protimorových patronů: uprostřed reliéf sv. Rozálie, v levé nice plastika sv. Šebestiána a na opačné straně pak sv. Rocha. Pod sv. Rozálií se ještě nachází znak Českých Budějovic v ozdobné kartuši.

Budějovický poutník,D.Kovář,Baset2006; Jaroslav Špiroch, 26.2. 2021

historie

Sousoší Panny Marie Budějovické bylo postaveno v roce 1716 budějovickými měšťany z vděčnosti za to, že se městu tři roky předtím vyhnula velká morová epidemie. Autorem se stal místní sochař Josef Dietrich a spolu s ním na tomto díle pracoval kamenický mistr Kristián Horn. Původně stálo sousoší před nárožím ústavu hluchoněmých, v místech, kde nyní probíhá ulice 28. října. Po 2. světové válce bylo strženo, dlouho odpočívalo v troskách a teprve v r. 1993 se ho podařilo obnovit. Bylo umístěno na nynější Mariánské náměstí. Originály soch jsou uloženy v křížové chodbě kláštera v Borovanech a nynější kopie vytvořil sochař Ivan Tlášek, který zároveň doplnil i některé chybějící prvky díla.

Budějovický poutník,D.Kovář,Baset2006; Jaroslav Špiroch., 26.2. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15476
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama