Výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého, postavená ve slohu selského baroka, z r. 1824 (letopočet ve štítě). Průčelí je náročně architektonicky ztvárněné, půlkruhově zaklenutý otvor niky je uzavřen mříží. Stojí nedaleko starobylého dvora Koroseky ze 14. století. Naposledy opravena v r. 1996.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
Ves Koroseky najdeme dnes na mapě jednak jako starobylý dvůr (dvůr Koroseky), jednak jako dominikální osadu z počátku 19.století (leží od sebe cca 1 km). V současnosti je ves Koroseky součástí obce Vrábče a dvůr Koroseky součástí obce Homole. Nejstarší zmínka o dvoře je z r. 1365. Poblíž panského dvora stojí kromě výše zmíněné výklenkové kaple sv. Jana Nepomuckého na rozcestí České Budějovice-Holubov-Černý Dub ještě kaplička sv. Anny (viz samostatná hesla).
Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář, Jaroslav Špiroch, 4.8. 2020
popis

Hranolová kaple obdélného půdorysu vyrůstá z nízkého mírně rozšířeného soklu s obloukovou římsou. Přední jižní průčelí je vertikálně členěno pilastry. V ose průčelí je prolomena valeně klenutá obdélná nika, která je uzavřena ozdobnou kovanou mříží. Na zadní stěně niky je upevněn novodobý kolorovaný obraz sv. Jana Nepomuckého z 80. let 20. století, který nahradil původní dřevěnou sochu téhož světce (ta je v současné době uložena v Alšově jihočeské galerii na Hluboké). Kaplička vrcholí stupňovitým štítem, členěným horizontálně dvěma obloukovými římsami. Ve středu štítu je ve štuku vyveden letopočet 1824. Horní volutový nástavec vrcholí nízkým sloupkem s korunní obloukovou římsičkou, v němž je upevněn železný kovaný a zdobně provedený dvouramenný kříž. Stavba je kulturní památkou ČR.

Památkový katalog NPÚ,, Jaroslav Špiroch, 15.8. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Homole

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15129
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama