Výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého, postavená ve slohu selského baroka, z r. 1824 (letopočet ve štítě). Průčelí je náročně architektonicky ztvárněné, půlkruhově zaklenutý otvor niky je uzavřen mříží. Stojí nedaleko starobylého dvora Koroseky ze 14. století. Naposledy opravena v r. 1996.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
Ves Koroseky najdeme dnes na mapě jednak jako starobylý dvůr (dvůr Koroseky), jednak jako dominikální osadu z počátku 19.století (leží od sebe cca 1 km). V současnosti je ves Koroseky součástí obce Vrábče a dvůr Koroseky součástí obce Homole. Nejstarší zmínka o dvoře je z r. 1365. Poblíž panského dvora stojí kromě výše zmíněné výklenkové kaple sv. Jana Nepomuckého na rozcestí České Budějovice-Holubov-Černý Dub ještě kaplička sv. Anny (viz samostatná hesla).
Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář, Jaroslav Špiroch, 4.8. 2020

  popis

  Hranolová kaple obdélného půdorysu vyrůstá z nízkého mírně rozšířeného soklu s obloukovou římsou. Přední jižní průčelí je vertikálně členěno pilastry. V ose průčelí je prolomena valeně klenutá obdélná nika, která je uzavřena ozdobnou kovanou mříží. Na zadní stěně niky je upevněn novodobý kolorovaný obraz sv. Jana Nepomuckého z 80. let 20. století, který nahradil původní dřevěnou sochu téhož

  Památkový katalog NPÚ,, Jaroslav Špiroch, 15.8. 2020

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Homole

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 15129
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15129
  Uveřejněno: 20.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama