
GPS 5413SP Parkování: 0,3 km Autobus: 1,5 km Vlak: 1,5km Umístění: 6 km SV od Českého Krumlova. Klášter leží přímo v obci.
Cisterciácký klášter svatá trnová koruna (Sancta spinea Corona) založil roku 1263 Přemysl Otakar II.k posílení moci na jihu Čech. Díky četným obdarováním a kolonizačnímu úsilí mnichů rozrostly se statky kláštera v průběhu 14. stol. do ohromných rozměrů a zasahovaly až za Zlatou stezku na Volarsku.Klášter patřil k největším držitelům půdy a bohaté příjmy z desítek dvorů a vesnic dovolovaly mnichům okázalou výstavbu klášterního chrámu a celého konventu. Bohatství způsobilo že se pro klášter začalo používat názvu Zlatá koruna. V roce 1420byl řádový dům dobyt husity a jeho statků se pod zaminkou ochrany zmocnili Rožmberkové. Klášter tak ztratil hospodářskou základnu a jeho význam na dlouhou dobu značně poklesl. Rožmberkové s ním nakládali jako s vlastním majetkem a Petr Vok z Rožmberka jej spolu s českokrumlovským prodal císaři Rudolfu II. Na začátku 17. století klášter znovu ožil stavebním ruchem, ale naděje… číst dále
- otevírací doba: denně kromě pondělí: - duben, květen, září, říjen: 9:00 - 12:00, 13:00 - 16:00 - červen, červenec, srpen: 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00 - poslední prohlídka začíná třičtvrtě hodiny před koncem otevírací doby (15:15, resp. 16:15) - vstupné: 85 Kč dospělí 40 Kč studenti, vojáci, důchodci, ZTP, děti od 6 let zdarma děti do 6 let mimo pracovní dobu 100% příplatek nejsou poskytovány slevy pro hromadný vstup, rodinné vstupné apod. - objednávky: za objednávku prohlídky na konkrétní den a čas je účtován 10% příplatek z celkové ceny vstupného - tel.: 380 743 126 - cizojazyčný výklad: - za cizojazyčný výklad je účtován 100% příplatek - při zakoupení vstupenky na prohlídku v češtině bývá zdarma k zapůjčení cizojazyčný text (anglický, německý, francouzský) - prohlídka zahrnuje prostory kláštera i kostela Nanebevzetí Panny Marie a stálou expozici s tematikou klášterního života
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.