Cisterciácký klášter královského založení (1263) uprostřed statků Vítkovců. Několikrát poškozen (1278 Vítkovci, 1420 husité), barokně obnoven po třicetileté válce. Zrušen 1785, do poč. 20. stol. utilitární využití, poté zdlouhavá obnova.
Hlavní obrázek místa
2004
© Marian Repáš 02/2005
Objekt je přístupný, probíhá rekonstrukce. Nachází se na cestě mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem u stejnojmmenné obce.
7.10. 2003
turistické

GPS 5413SP Parkování: 0,3 km Autobus: 1,5 km Vlak: 1,5km Umístění: 6 km SV od Českého Krumlova. Klášter leží přímo v obci.

7.10. 2003

historie

Zlatá Koruna

Cisterciácký klášter svatá trnová koruna (Sancta spinea Corona) založil roku 1263 Přemysl Otakar II.k posílení moci na jihu Čech. Díky četným obdarováním a kolonizačnímu úsilí mnichů rozrostly se statky kláštera v průběhu 14. stol. do ohromných rozměrů a zasahovaly až za Zlatou stezku na Volarsku.Klášter patřil k největším držitelům půdy a bohaté příjmy z desítek dvorů a vesnic dovolovaly mnichům okázalou výstavbu klášterního chrámu a celého konventu. Bohatství způsobilo že se pro klášter začalo používat názvu Zlatá koruna. V roce 1420byl řádový dům dobyt husity a jeho statků se pod zaminkou ochrany zmocnili Rožmberkové. Klášter tak ztratil hospodářskou základnu a jeho význam na dlouhou dobu značně poklesl. Rožmberkové s ním nakládali jako s vlastním majetkem a Petr Vok z Rožmberka jej spolu s českokrumlovským prodal císaři Rudolfu II. Na začátku 17. století klášter znovu ožil stavebním ruchem, ale naděje…  číst dále

Text památkového úřadu, 4.10. 2003

Další texty historie
otvíračka

- otevírací doba: denně kromě pondělí: - duben, květen, září, říjen: 9:00 - 12:00, 13:00 - 16:00 - červen, červenec, srpen: 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00 - poslední prohlídka začíná třičtvrtě hodiny před koncem otevírací doby (15:15, resp. 16:15) - vstupné: 85 Kč dospělí 40 Kč studenti, vojáci, důchodci, ZTP, děti od 6 let zdarma děti do 6 let mimo pracovní dobu 100% příplatek nejsou poskytovány slevy pro hromadný vstup, rodinné vstupné apod. - objednávky: za objednávku prohlídky na konkrétní den a čas je účtován 10% příplatek z celkové ceny vstupného - tel.: 380 743 126 - cizojazyčný výklad: - za cizojazyčný výklad je účtován 100% příplatek - při zakoupení vstupenky na prohlídku v češtině bývá zdarma k zapůjčení cizojazyčný text (anglický, německý, francouzský) - prohlídka zahrnuje prostory kláštera i kostela Nanebevzetí Panny Marie a stálou expozici s tematikou klášterního života

7.10. 2003

Další texty otvíračka
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Zlatá Koruna

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 Štěkře
 hradiště Záluží
 Granátník
 Třísovská lípa
 Třísov
 Dívčí Kámen
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 Maškovec
 Bartochov
 městská zbrojnice
 boží muka
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 prelatura
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 Kleť
 dům č. p. 60
 fotoatelier Seidel
 kaple sv. Martina
 synagoga
 Holkov
 kostel sv. Václava
 kaplička Panny Marie
 radnice
 mariánský sloup
 Dobrkovický mlýn
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Kamenný Újezd
 Kvítkův dvůr
 Boršov
 Plavnice
 Chlum
 Kamenná věž
 Kluk
 pranýř
 Velešín
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 Římov
 kamenný most
 Poříčí
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Červený Dvůr
 špýchar s bránou
 návesní kaple
 Habří
 Habří
 Doudleby
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Chvalšiny - MPZ
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Sedlo
 Komařice
 Čakovec
 kontribuční sýpka
 Doubravice
 Pořešín
 Slavkov
 Červený dvůr
 Slabošovka
 Omlenička
 Holašovice - VPR
 kostel sv. Linharta
 Doubíčko
 Zlatý most
 biskupská rezidence
 Solní brána
 kostel sv. Vojtěcha
 solnice
 Puklicův dům
 kostel sv. Rodiny
 Černá věž
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 Rabenštejnská věž
 radnice
 Pasovary
 kostel sv. Floriána
 Kuglvajt
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Trojaň
 kostel sv. Kateřiny
 Sokolčí
 Černá
 Rudolfov
 Lustenek
Kontaktní informace
Klášter Zlatá Koruna
Zlatá Koruna 1
382 02 Zlatá Koruna
Tel: 380 743 126; 724 663 767
http://www.klaster-zlatakoruna.eu/
zlatakoruna@budejovice.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1698
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama