Cisterciácký klášter královského založení (1263) uprostřed statků Vítkovců. Několikrát poškozen (1278 Vítkovci, 1420 husité), barokně obnoven po třicetileté válce. Zrušen 1785, do poč. 20. stol. utilitární využití, poté zdlouhavá obnova.
Hlavní obrázek místa
2004
© Marian Repáš 02/2005
Objekt je přístupný, probíhá rekonstrukce. Nachází se na cestě mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem u stejnojmmenné obce.
7.10. 2003
turistické

GPS 5413SP Parkování: 0,3 km Autobus: 1,5 km Vlak: 1,5km Umístění: 6 km SV od Českého Krumlova. Klášter leží přímo v obci.

7.10. 2003

historie

Zlatá Koruna

Cisterciácký klášter svatá trnová koruna (Sancta spinea Corona) založil roku 1263 Přemysl Otakar II.k posílení moci na jihu Čech. Díky četným obdarováním a kolonizačnímu úsilí mnichů rozrostly se statky kláštera v průběhu 14. stol. do ohromných rozměrů a zasahovaly až za Zlatou stezku na Volarsku.Klášter patřil k největším držitelům půdy a bohaté příjmy z desítek dvorů a vesnic dovolovaly mnichům okázalou výstavbu klášterního chrámu a celého konventu. Bohatství způsobilo že se pro klášter začalo používat názvu Zlatá koruna. V roce 1420byl řádový dům dobyt husity a jeho statků se pod zaminkou ochrany zmocnili Rožmberkové. Klášter tak ztratil hospodářskou základnu a jeho význam na dlouhou dobu značně poklesl. Rožmberkové s ním nakládali jako s vlastním majetkem a Petr Vok z Rožmberka jej spolu s českokrumlovským prodal císaři Rudolfu II. Na začátku 17. století klášter znovu ožil stavebním ruchem, ale naděje…  číst dále

Text památkového úřadu, 4.10. 2003

Další texty historie
otvíračka

- otevírací doba: denně kromě pondělí: - duben, květen, září, říjen: 9:00 - 12:00, 13:00 - 16:00 - červen, červenec, srpen: 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00 - poslední prohlídka začíná třičtvrtě hodiny před koncem otevírací doby (15:15, resp. 16:15) - vstupné: 85 Kč dospělí 40 Kč studenti, vojáci, důchodci, ZTP, děti od 6 let zdarma děti do 6 let mimo pracovní dobu 100% příplatek nejsou poskytovány slevy pro hromadný vstup, rodinné vstupné apod. - objednávky: za objednávku prohlídky na konkrétní den a čas je účtován 10% příplatek z celkové ceny vstupného - tel.: 380 743 126 - cizojazyčný výklad: - za cizojazyčný výklad je účtován 100% příplatek - při zakoupení vstupenky na prohlídku v češtině bývá zdarma k zapůjčení cizojazyčný text (anglický, německý, francouzský) - prohlídka zahrnuje prostory kláštera i kostela Nanebevzetí Panny Marie a stálou expozici s tematikou klášterního života

7.10. 2003

Další texty otvíračka
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Zlatá Koruna

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 Štěkře
 výklenková kaple
 hradiště Záluží
 Granátník
 Třísovská lípa
 Třísov
 Dívčí Kámen
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 Bartochov
 městská zbrojnice
 boží muka
 jezuitská kolej
 Maškovec
 prelatura
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Víta
 fotoatelier Seidel
 kaple sv. Martina
 Kleť
 synagoga
 Holkov
 kostel sv. Václava
 kaplička Panny Marie
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Dobrkovický mlýn
 kaplička Panny Marie
 Kvítkův dvůr
 Kamenný Újezd
 Plavnice
 Boršov
 Chlum
 Kamenná věž
 Kluk
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Velešín
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 Římov
 kamenný most
 Poříčí
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Červený Dvůr
 špýchar s bránou
 návesní kaple
 Habří
 Habří
 Doudleby
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kostel sv. Víta
 Chvalšiny - MPZ
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 vodojem
 kaple
 výklenková kaple
 Šicova kaplička
 Sedlo
 Čakovec
 Komařice
 kontribuční sýpka
 kaple sv. Víta
 Doubravice
 fara
 Pořešín
 Slavkov
 Červený dvůr
 Slabošovka
 Omlenička
 vodárenská věž
 muzeum koněspřežky
 historická kovárna
 kostel sv. Linharta
 Holašovice - VPR
 Doubíčko
 biskupská rezidence
 kaple sv. Ondřeje
 Zlatý most
 Solní brána
 hradiště Kuklov
 radnice
 kostel sv. Vojtěcha
 solnice
 Puklicův dům
 Samson
 kostel sv. Rodiny
 Černá věž
 kovárna
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 rozcestník
 Rabenštejnská věž
 radnice
 kostel sv. Floriána
 Pasovary
 Kuglvajt
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 výklenková kaple
 Trojaň
 kostel sv. Kateřiny
 Sokolčí
 Černá
 kaple sv. Václava
 Rudolfov
 kaple
 výklenková kaple
 Lustenek
Kontaktní informace
Klášter Zlatá Koruna
Zlatá Koruna 1
382 02 Zlatá Koruna
Tel: 380 743 126; 724 663 767
http://www.klaster-zlatakoruna.eu/
zlatakoruna@budejovice.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1698
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama