Novogotický obdélný kostel s pravoúhlým presbytářem a s hranolovou věží se zvonicí; kryt sedlovou střechou, věž jehlancovou střechou s makovicí a s křížem. Na místě kaple z r. 1865; postaven v r. 1913. U vchodu kamenný kříž. Stojí na staré návsi, kolem něj malý parčík. Přístupný při bohoslužbách.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel ze severovýchodu
© Jaroslav Špiroch 01/2022
Zliv je město v okrese České Budějovice. Leží 10 km severozápadně od krajského města a 4 km západně od Hluboké nad Vltavou. Nejstarší zmínka o něm pochází z r. 1409. Je situováno mezi rybníky Bezdrev (druhý největší rybník ČR), Zlivským a Mydlovarským. Z vesnické zástavby se nezachovalo téměř nic; z mála pamětihodností se zde kromě kostela nachází ještě zachovalý barokní dvouobloukový kamenný most s plnými parapetními zídkami a sochou sv. Jana Nepomuckého z r. 1724. V okolí se nachází několik archeologicky významných lokalit (stopy osídlení a železářské výroby z doby římské v poloze Varta). Prochází tudy důležitá železniční trať č. 190 (Č.Budějovice - Plzeň) a cyklistické stezky č. 1081 a 1084.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 22.6. 2020
popis

Kostel stojí uprostřed staré návsi. Před ním zde stála kaple z roku 1865. Nynější stavba vyrostla v roce 1913. V období let 1912-1953 měla Zliv vlastního kněze, pro něhož bylo v roce 1933 postaveno obydlí, tzv. fara č. p. 242. Novogotický obdélný kostel je uzavřen pravoúhlým presbytářem z jedné a vstupní dvoupatrovou hranolovou věží z druhé strany. Věž má v přízemí vysoký hrotitý vstupní novogotický portál, uzavřený masivními dvoukřídlými dřevěnými dveřmi. V 2. patře je zvonice, otevřená do všech stran otevřenými hrotitými výklenky s dřevěnými rošty. Vrcholí jehlancovou střechou s makovicí a s křížem. Boční strany lodi jsou otevřeny vždy třemi novogotickými hrotitými okny, na všech rozích jsou opěrné pilíře se dvěma stříškami; pravoúhlý presbytář má jedno, taktéž novogotické hrotité okno po stranách a uprostřed pravoúhlý vstup. Po pravé straně vstupu stojí malý kamenný kříž na vysokém odstupňovaném hranolovém podstavci…  číst dále

Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář, Jaroslav Špiroch., 5.12. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Zliv

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 boží muka
 Kubatův pomník
 dvůr Vondrov
 Suchá
 Ohrada
 ZOO Ohrada
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Josefa
 Vildštejn
 Hluboká nad Vltavou
 Sedlec
 Baba
 kaple Svaté Rodiny
 Machovice
 výklenková kaple
 boží muka
 Staré Machovice
 zvonička
 kaple sv. Floriána
 Houžná
 kostel sv. Mikuláše
 Libív
 venkovská usedlost
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 historická kovárna
 Doubíčko
 Karlův hrádek
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Dismase
 Hradec u Dobřejovic
 Dříteň
 fara
 kostel sv. Jiří
 Orty
 Poděhusy
 kostel sv. Linharta
 kostel Panny Marie
 Radomilice
 roubená stodola
 boží muka
 výklenková kaple
 Býšov
 kostel sv. Vojtěcha
 Čakovec
 kostel sv. Štěpána
 kaple
 výklenková kaple
 vodojem
 kostel sv. Vavřince
 kaple
 Rábín
 Chvalešovice
 kaple sv. Víta
 archeopark Netolice
 Přední vodní mlýn
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Masné krámy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Holašovice - VPR
 Puklicův dům
 Hradiště u Malovic
 Solní brána
 Samson
 radnice
 biskupská rezidence
 kamenný kříž
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Černá věž
 návesní kaple
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 Litoradlice
 Chvalešovice
 vodárenská věž
 židovský hřbitov
 muzeum koněspřežky
 Habří
 Habří
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Víta
 Lomec
 kamenná boží muka
 Libějovice
 Libníč
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Libějovice
 Rudolfov
 Kratochvíle
 Červený dvůr
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Purkmistrovský dům
 výklenková kaplička
 kostel sv. Víta
 Lustenek
 boží muka
 Hněvkovice
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kostel sv. Martina
 Radonice
 Poříčí
 kaple
 Vodňany
 návesní kaple
 synagoga
 Jánský most
 městské opevnění
 Hvozdno
 Dolní Kněžeklady
 Doubravice
 kaple sv. Václava
 výklenková kaple
 boží muka
 Protivín
 Bzí
 kovaný kříž I.
 kříž II.
 kaple sv. Ondřeje
 hradiště Kuklov
 Kuglvajt
 kostel sv. Štěpána
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Pištín
U Černé věže 71/4 , 370 01 České Budějovice
R.D.Mgr. Bohuslav Richter, statutární zástupce farnosti, spravované ze sídelní (obsazené) farnosti
Tel: +420 731402938
http://www.bcb.cz
Základní informace místa
ID místa: 15022
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama