Barokní lázeňský zámeček z l. 1716-1720 podle P. I. Bayera pro Adama Frant. ze Schwarzenbergu. V l. 1761-1770 přistavěno východní křídlo a r. 1765 samostatně stojící tzv. Židovna. V 19. stol. parkově upraveno okolí (tzv. Adolfův háj). V l. 1995-1996 prodlouženo pravé křídlo. Nyní domov seniorů.
Hlavní obrázek místa
východní křídlo s boční terasou a dřevěným altánkem z parku
© Jaroslav Špiroch 05/2020
Libníč je obec ležící v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji, asi 7 km severovýchodně od Českých Budějovic. První písemná zmínka pochází z r. 1394. V místě bývalých lázní je spousta pamětihodností. Na severozápadě obce se nachází vycházkový okruh Mojský les a zhruba kilometr východně od obce malá přírodní památka Libníč s výskytem střevíčníku pantoflíčku. Z města Rudolfov sem vede cyklistická stezka 1107.
Jaroslav Špiroch, Wikipedie,mapy.cz, 9.5. 2020
historie

Lázeňská budova v Libníči není zámkem, přesto svým způsobem mezi šlechtická sídla patří, neboť sloužila i k příležitostným pobytům vrchnosti. Proto z toho důvodu bývá označována jako lázeňský zámeček. Držitelem hlubockého panství, na němž Libníč ležela, byl tehdy kníže Jan Adolf ze Schwarzenberga. Jeho syn Ferdinand dal u pramene v r. 1691 postavit malý lázeňský dům G. A. de Maggim. V letech 1714-1715 byla nejprve vybudována volně stojící kaple a pak v letech 1716-1720 nová lázeňská budova podle projektu významného barokního architekta Pavla Ignáce Bayera pro Adama Františka ze Schwarzenberga. Původní lázeňský objekt tvořila dvě křídla, vystavěná na půdorysu písmene L. Aby vyšel vstříc rostoucímu zájmu hostů, dal Josef ze Schwarzenbergu přistavět v letech 1761-1770 východní křídlo a r. 1765 ještě samostatně stojící tzv. "Židovnu" pro ubytování izraelitských návštěvníků. Podle inventáře z r. 1782 se v objektu nalézalo sedm…  číst dále

Českobudějovicko,I.pravý břeh Vltavy, D.Kovář,nakl.Veduta,2008,Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 12.8. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Libníč

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 11820
Typ místa: zámek
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama