Barokní lázeňský zámeček z l. 1716-1720 podle P. I. Bayera pro Adama Frant. ze Schwarzenbergu. V l. 1761-1770 přistavěno východní křídlo a r. 1765 samostatně stojící tzv. Židovna. V 19. stol. parkově upraveno okolí (tzv. Adolfův háj). V l. 1995-1996 prodlouženo pravé křídlo. Nyní domov seniorů.
Hlavní obrázek místa
východní křídlo s boční terasou a dřevěným altánkem z parku
© Jaroslav Špiroch 05/2020
Libníč je obec ležící v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji, asi 7 km severovýchodně od Českých Budějovic. První písemná zmínka pochází z r. 1394. V místě bývalých lázní je spousta pamětihodností. Na severozápadě obce se nachází vycházkový okruh Mojský les a zhruba kilometr východně od obce malá přírodní památka Libníč s výskytem střevíčníku pantoflíčku. Z města Rudolfov sem vede cyklistická stezka 1107.
Jaroslav Špiroch, Wikipedie,mapy.cz, 9.5. 2020
historie

Lázeňská budova v Libníči není zámkem, přesto svým způsobem mezi šlechtická sídla patří, neboť sloužila i k příležitostným pobytům vrchnosti. Proto z toho důvodu bývá označována jako lázeňský zámeček. Držitelem hlubockého panství, na němž Libníč ležela, byl tehdy kníže Jan Adolf ze Schwarzenberga. Jeho syn Ferdinand dal u pramene v r. 1691 postavit malý lázeňský dům G. A. de Maggim. V letech 1714-1715 byla nejprve vybudována volně stojící kaple a pak v letech 1716-1720 nová lázeňská budova podle projektu významného barokního architekta Pavla Ignáce Bayera pro Adama Františka ze Schwarzenberga. Původní lázeňský objekt tvořila dvě křídla, vystavěná na půdorysu písmene L. Aby vyšel vstříc rostoucímu zájmu hostů, dal Josef ze Schwarzenbergu přistavět v letech 1761-1770 východní křídlo a r. 1765 ještě samostatně stojící tzv. "Židovnu" pro ubytování izraelitských návštěvníků. Podle inventáře z r. 1782 se v objektu nalézalo sedm…  číst dále

Českobudějovicko,I.pravý břeh Vltavy, D.Kovář,nakl.Veduta,2008,Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 12.8. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Libníč

Místa v okolí

 kamenná boží muka
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 Rudolfov
 Lustenek
 kostel sv. Václava
 Orty
 Provod, Prochod
 židovský hřbitov
 Zvíkov u Lišova
 Rabenštejnská věž
 Černá věž
 Masné krámy
 kostel sv. Rodiny
 Puklicův dům
 Přední vodní mlýn
 solnice
 Solní brána
 biskupská rezidence
 Zlatý most
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Vojtěcha
 Červený dvůr
 Hluboká nad Vltavou
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Doubravice
 dvůr Vondrov
 Houžná
 Ledenice
 Švamberk
 Doubíčko
 Karlův hrádek
 Vildštejn
 špýchar s bránou
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Staré Machovice
 Machovice
 Poříčí
 Radonice
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Lomnice nad Lužnicí
 barokní kamenný most
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Barbory
 Trocnov
 pranýř
 radnice
 Boršov
 Borovany
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 boží muka
 kaple sv. Rozálie
 kaplička Panny Marie
 Plavnice
 kaplička Panny Marie
 Maškovec
 kamenný most
 návesní kaple
 Nový Dvůr
 kostel sv. Václava
 Libív
 boží muka
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Dívčí Kámen
 Třísov
 Třísovská lípa
Základní informace místa
ID místa: 11820
Typ místa: zámek
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama