Zaniklá středověká tvrz, jediná písemná zmínka z r. 1409 (rožmberská popravní kniha). Tvrz jako rezidence neměla dlouhého trvání, neboť již poč. 15. stol. sídlili majitelé na hradě Maškovci. Pak sloužila jako obydlí kaplanů. Koncem 17. stol. zbořena. Zbytky tvrze zarovnány před koncem 19. století.
Hlavní obrázek místa
Na louce hned za hřbitovní zdi kostela Všech svatých se nacházelo tvrziště s příkopy, zavezenými koncem 19. století.
© Marcela Váňová 12/2020
Kamenný Újezd (lidově Kameňák, německy Steinkirchen) je obec ležící v okrese České Budějovice, zhruba 9 km jihozápadně od krajského města. Nejstarší písemná zmínka o vsi je z r. 1263. Kromě farního kostela Všech svatých je zde ještě barokní fara pod kostelem, čtveřice božích muk, kamenný rozcestník a pozůstatky koněspřežné železnice České Budějovice-Linec. Nedaleko obce stojí na ostrohu nad řekou Vltavou zřícenina hradu Maškovec z 2. poloviny 14. století. V okolí obce jsou na několika místech mohylová pohřebiště různého stáří. Kamenný Újezd u Českých Budějovic je nejdelší název železniční zastávky v ČR.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 1.12. 2020
popis

Tvrz stávala v severovýchodní části Kamenného Újezda poblíž farního kostela Všech svatých. Zachoval se popis dle vyprávění pamětníků z r. 1722 (farář Zavadil) ve farní kronice a podrobnější popis tvrziště nám zanechal děkan Karel Müller v kronikářském zápise z r. 1891: "Vršíček ten... byl na zahradě Josefa Šmída (vulgo Fuxy), rolníka v Kamenném Újezdě č. 24, ještě před 6 léty, a sice čtverhranný, asi 30 kroků dlouhý a taktéž široký, jak posud poněkud znáti jest, a byl před 6 léty ještě na dvou stranách, a sice na severní a jižní straně asi 10 kroků širokou stokou obehnán. Rolník ten užíval vršíčku toho jako pole. Jedna strana stružky té as 10 kroků široké, která byla blíže farské zahrady, táhla se od východu ve vzdálenosti 5 kroků od jižní zdi farní zahrady, podél té zdi až k jihozápadnímu konci zdi té. Před 6 léty rolník ten vršíček rozkopal, stružky zemí zasypal, půdu urovnal a stromky na místě tom zasázel. Dle ještě…  číst dále

Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka, Hist.-vlast.spolek Č.B., Daniel Kovář, 2011; Jaroslav Špiroch, 22.12. 2020

historie

Zdejší středověká tvrz vznikla pravděpodobně ve 2. polovině 14. století za Bruna z Újezda. První a zároveň poslední písemná zmínka o ní je z r. 1409 v rožmberské popravní knize, protože panské sídlo brzy poté zaniklo. Během 2. desetiletí 15. století se zdejší majitelé, páni z Drahonic na Strakonicku, usídlili totiž na nedalekém hradě Maškovci a tvrz ztratila svou rezidenční funkci. Budova tvrze vedle kostela pak sloužila jako druhotné obydlí dvou zdejších kaplanů a pravděpodobně vzhledem ke zanedbávané údržbě byla dlouho před koncem 18. století zbořena. Až do 2. poloviny 19. století se tu však zachovalo výrazné tvrziště, takže lze polohu středověkého panského sídla přesně určit.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 22.12. 2020

Jihočeský kraj, Kamenný Újezd

Místa v okolí

 Plavnice
 Maškovec
 kaple Panny Marie
 Boršov
 Poříčí
 Bartochov
 kaplička Panny Marie
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Barbory
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 kaplička Panny Marie
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Římov
 kostel sv. Martina
 Doubravice
 hradiště Záluží
 Štěkře
 Holkov
 Kamenná věž
 Červený dvůr
 Dívčí Kámen
 Třísov
 Třísovská lípa
 Komařice
 vodárenská věž
 kontribuční sýpka
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Velešín
 radnice
 mariánský sloup
 Zlatý most
 biskupská rezidence
 Samson
 radnice
 kostel sv. Rodiny
 Solní brána
 Puklicův dům
 solnice
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 Sedlo
 Černá věž
 Rabenštejnská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 návesní kaple
 Kluk
 židovský hřbitov
 Habří
 Habří
 Doubíčko
 Granátník
 kostel sv. Víta
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 Chlum
 Houžná
 Nežetice
 Trocnov
 Čakovec
 Rudolfov
 Staré Machovice
 Lustenek
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Machovice
 Kleť
 židovský hřbitov
 Ledenice
 městské opevnění
 Vildštejn
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 prelatura
 městská zbrojnice
 jezuitská kolej
 boží muka
 Slabošovka
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Martina
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 fotoatelier Seidel
 synagoga
 boží muka
 pranýř
 radnice
 Borovany
 kamenný most
 Pořešín
 Buškův hamr
 kamenná boží muka
 Orty
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Dobrkovický mlýn
 Holašovice - VPR
 Kvítkův dvůr
 Zvíkov u Lišova
 Trhové Sviny
 Libníč
 ZOO Dvorec
 Suchá
 Čížkrajice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Slavkov
Základní informace místa
ID místa: 15399
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama