Zaniklá středověká tvrz, jediná písemná zmínka z r. 1409 (rožmberská popravní kniha). Tvrz jako rezidence neměla dlouhého trvání, neboť již poč. 15. stol. sídlili majitelé na hradě Maškovci. Pak sloužila jako obydlí kaplanů. Koncem 17. stol. zbořena. Zbytky tvrze zarovnány před koncem 19. století.
Hlavní obrázek místa
Na louce hned za hřbitovní zdi kostela Všech svatých se nacházelo tvrziště s příkopy, zavezenými koncem 19. století.
© Marcela Váňová 12/2020
Kamenný Újezd (lidově Kameňák, německy Steinkirchen) je obec ležící v okrese České Budějovice, zhruba 9 km jihozápadně od krajského města. Nejstarší písemná zmínka o vsi je z r. 1263.
Kromě farního kostela Všech svatých je zde ještě barokní fara pod kostelem, čtveřice božích muk, kamenný rozcestník a pozůstatky koněspřežné železnice České Budějovice-Linec. Nedaleko obce stojí na ostrohu nad řekou Vltavou zřícenina hradu Maškovec z 2. poloviny 14. století.
V okolí obce jsou na několika místech mohylová pohřebiště různého stáří. Kamenný Újezd u Českých Budějovic je nejdelší název železniční zastávky v ČR.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 1.12. 2020

  historie

  Zdejší středověká tvrz vznikla pravděpodobně ve 2. polovině 14. století za Bruna z Újezda. První a zároveň poslední písemná zmínka o ní je z r. 1409 v rožmberské popravní knize, protože panské sídlo brzy poté zaniklo. Během 2. desetiletí 15. století se zdejší majitelé, páni z Drahonic na Strakonicku, usídlili totiž na nedalekém hradě Maškovci a tvrz ztratila svou rezidenční funkci. Budova tvrze vedle

  Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 22.12. 2020

  popis

  Tvrz stávala v severovýchodní části Kamenného Újezda poblíž farního kostela Všech svatých. Zachoval se popis dle vyprávění pamětníků z r. 1722 (farář Zavadil) ve farní kronice a podrobnější popis tvrziště nám zanechal děkan Karel Müller v kronikářském zápise z r. 1891: "Vršíček ten... byl na zahradě Josefa Šmída (vulgo Fuxy), rolníka v Kamenném Újezdě č. 24, ještě před 6 léty, a sice čtverhranný,

  Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka, Hist.-vlast.spolek Č.B., Daniel Kovář, 2011; Jaroslav Špiroch, 22.12. 2020

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj, Kamenný Újezd

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15399
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15399
  Uveřejněno: 22.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama