Původně tvrz ze 14.století, přestavěná na renesanční a později barokní zámek. Poslední úpravy v r. 1867. Nejvýznamnějším majitelem byl špičkový znalec zemědělství Benedikt Kohler (založil zámecký park s exotickými dřevinami - dochován pár kavkazských modřínů). Zachovalý, nevýrazný. Majetek obce.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí zámku se vstupem
© Jaroslav Špiroch 09/2018
Ves Malonice je část městyse Kolince v okrese Klatovy. První písemná zmínka je z r. 1360. Prochází tudy železniční trať Horažďovice - Domažlice a cyklistická stezka 2086.
28.4. 2020
popis

Půdorys zámku má tvar písmene L, hranolovou věžičku v nároží. Fasády jsou členěny vysokými pilastry, vstup je zakončený půlkruhovým portálem s římsou a reliéfním zdobeným ostěním. Místnosti s křížovými hřebínkovými klenbami s výsečemi, patro je plochostropé. Za zámkem je anglický park (park krášlilo mnoho exotických stromů, z nichž se dosud dochovalo pár kavkazských modřínů).

UPČ 2,nakl.Academia1977, Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,Západní Čechy,kolekt.,nakl.Svoboda1985, Jaroslav Špiroch, 29.4. 2020

historie

Původně tvrz ze 14.století. Přestavěná na renesanční zámek ke konci 15.století (majitel Bedřich Škorně - dokladem klenák na vstupním portálu z r. 1500). Kolem r. 1636 se stavěla dnešní nejstarší střední část zámku (nápis na klenáku na vstupní bráně, nesoucí jména Aleny Kadovské z Robčic. Zikmunda z Kadova a Evy Kadovské z Vidršperka), po r. 1740 barokní část zámku se sedlovou střechou (František Roch z Běšin). Josef Ennis z Atteru přistavuje empírové severní křídlo, které ještě nebylo při prodeji Benediktu Kohlerovi v r. 1800 dokončeno a bylo dokončeno až v r. 1807 za nového majitele. Mezi nejvýznamnější majitele zámku patřil právě posledně zmíněný Benedikt Kohler. Nechal nad nejstarší klenutou místností postavit patro se čtyřmi místnostmi. Jeho znalosti o zemědělství byli špičkové. Vlastnil knihovnu, která měla přes 8000 svazků. Na severní straně parku založil anglický park. Poslední úpravy provedeny v r. 1867, bylo strženo…  číst dále

UPČ 2,nakl.Academia1977, Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,Západní Čechy,kolekt.,nakl.Svoboda1985, Jaroslav Špiroch, 28.4. 2020

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Malonice

Místa v okolí

 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Podolí
 Nemilkov
 Ujčín
 Mlázovy
 Velhartice
 židovský hřbitov
 Boříkovy
 Hradiště
 Kolinec
 židovský hřbitov
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Hořákov
 Mokrosuky
 Hlavňovice
 Čachrov
 Březí
 Těšetiny
 Kašovice
 Srbice
 Svojšice
 Nový Čestín
 Mochtín
 Kouskova Lhota
 Újezdec
 Petrovice
 Hrádek u Sušice
 kostel sv. Anny
 Zavlekov
 Hrad pod Hrnčířem
 Svatobor
 Čejkovy
 štola Loreta
 Loreta
 kostel sv. Vavřince
 Týnec
 Sobětice
 Tedražice
 Jiřičná
 Javorná
 Opálka
 Luby
 Kojšice
 Habartice
 Dvořec
 Obytce
 Volšovy
 Dolejší Těšov
 sýpka
 Klenová
 Loučová
 kaple sv. Felixe
 Lomec
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 městský špitál
 Lipová Lhota
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Blažeje
 Miřenice
 radnice
 Plánice
 Černá věž
 Bílá věž
 městské opevnění
 Janovice nad Úhlavou
 Nalžovy
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Dolejší Krušec
 Beňovy
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Ves
 Veselí
 Ballymote
 kostel sv. Martina
 Horská synagoga
 Karlov
 kostel sv. Kateřiny
 Kratice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Bezděkov
 Dešenice
 židovský hřbitov
 Budětice
 Pancíř
 kostel sv. Vintíře
 Palvinov
 kostel sv. Wolfganga
 Kundratice
 synagoga
 švédské hroby
 Koryta
 kostel sv. Mořice
 Tupadelské skály
 hrobka rodiny Schmid
 Vatětice
 Lovčice
 Sohostov
 Tupadly
 Sedlo
 Svrčovec
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Drslavice
 Kašperk
 Pustý Hrádek
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 14818
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama