Původně tvrz ze 14.století, přestavěná na renesanční a později barokní zámek. Poslední úpravy v r. 1867. Nejvýznamnějším majitelem byl špičkový znalec zemědělství Benedikt Kohler (založil zámecký park s exotickými dřevinami - dochován pár kavkazských modřínů). Zachovalý, nevýrazný. Majetek obce.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí zámku se vstupem
© Jaroslav Špiroch 09/2018
Ves Malonice je část městyse Kolince v okrese Klatovy. První písemná zmínka je z r. 1360. Prochází tudy železniční trať Horažďovice - Domažlice a cyklistická stezka 2086.
28.4. 2020
popis

Půdorys zámku má tvar písmene L, hranolovou věžičku v nároží. Fasády jsou členěny vysokými pilastry, vstup je zakončený půlkruhovým portálem s římsou a reliéfním zdobeným ostěním. Místnosti s křížovými hřebínkovými klenbami s výsečemi, patro je plochostropé. Za zámkem je anglický park (park krášlilo mnoho exotických stromů, z nichž se dosud dochovalo pár kavkazských modřínů).

UPČ 2,nakl.Academia1977, Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,Západní Čechy,kolekt.,nakl.Svoboda1985, Jaroslav Špiroch, 29.4. 2020

historie

Původně tvrz ze 14.století. Přestavěná na renesanční zámek ke konci 15.století (majitel Bedřich Škorně - dokladem klenák na vstupním portálu z r. 1500). Kolem r. 1636 se stavěla dnešní nejstarší střední část zámku (nápis na klenáku na vstupní bráně, nesoucí jména Aleny Kadovské z Robčic. Zikmunda z Kadova a Evy Kadovské z Vidršperka), po r. 1740 barokní část zámku se sedlovou střechou (František Roch z Běšin). Josef Ennis z Atteru přistavuje empírové severní křídlo, které ještě nebylo při prodeji Benediktu Kohlerovi v r. 1800 dokončeno a bylo dokončeno až v r. 1807 za nového majitele. Mezi nejvýznamnější majitele zámku patřil právě posledně zmíněný Benedikt Kohler. Nechal nad nejstarší klenutou místností postavit patro se čtyřmi místnostmi. Jeho znalosti o zemědělství byli špičkové. Vlastnil knihovnu, která měla přes 8000 svazků. Na severní straně parku založil anglický park. Poslední úpravy provedeny v r. 1867, bylo strženo…  číst dále

UPČ 2,nakl.Academia1977, Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,Západní Čechy,kolekt.,nakl.Svoboda1985, Jaroslav Špiroch, 28.4. 2020

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Malonice

Místa v okolí

 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Podolí
 Ujčín
 Nemilkov
 Mlázovy
 Velhartice
 židovský hřbitov
 Boříkovy
 Hradiště
 Kolinec
 židovský hřbitov
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Mokrosuky
 Hořákov
 Čachrov
 Hlavňovice
 Březí
 Těšetiny
 kaple Panny Marie
 Kašovice
 Srbice
 Svojšice
 Nový Čestín
 Mochtín
 Kouskova Lhota
 Újezdec
 Žikov
 Kněžice
 Petrovice
 Hrádek u Sušice
 kostel sv. Anny
 Zavlekov
 Hrad pod Hrnčířem
 Svatobor
 Loreta
 Čejkovy
 štola Loreta
 kostel sv. Vavřince
 Týnec
 Sobětice
 Chamutice
 barokní kaple
 Jiřičná
 Tedražice
 Javorná
 Opálka
 Luby
 Kojšice
 Habartice
 Obytce
 Dvořec
 Volšovy
 Dolejší Těšov
 boží muka
 sýpka
 Klenová
 Loučová
 kaple sv. Felixe
 Lomec
 městské opevnění
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Lipová Lhota
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Blažeje
 radnice
 Plánice
 Černá věž
 Bílá věž
 městské opevnění
 Miřenice
 Janovice nad Úhlavou
 Nalžovy
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Dolejší Krušec
 Beňovy
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Ves
 Veselí
 Ballymotte
 kostel sv. Martina
 kašna II
 Horská synagoga
 kašna I
 lesopark Prašivice
 Karlov
 kostel sv. Kateřiny
 Kratice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Bezděkov
 Dešenice
 Budětice
 židovský hřbitov
 Pancíř
 kostel sv. Vintíře
 Palvinov
 kostel sv. Wolfganga
 Kundratice
 synagoga
 švédské hroby
 Koryta
 kostel sv. Mořice
 Tupadelské skály
 hrobka rodiny Schmid
 Vatětice
 Lovčice
 Sohostov
 Tupadly
 Sedlo
 Svrčovec
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Drslavice
 Kašperk
 Pustý hrádek
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 14818
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama