Raně gotický kostel z posl. čtvrti 13. st. (vých. pol. lodi, presbytář, sakristie), přest. renesančně (1615 prodloužení a zaklenutí lodi, sev. kaple) a barokně v l. 1698 (věž), 1786 a 1797 (nová sakristie). Opravy 1864, 1926. Kolem kostela hřbitov s část. středověkou zdí snad pevnostního charakteru.
Hlavní obrázek místa
Vlčický kostel
V bílé stavbě v popředí bydlel před svým odchodem do exilu Jan A. Komenský.
2003 © JardaB
V obci se nachází kostel sv. Vojtěcha s gotickou bránou a ohradní zdí kolem hřbitova. Na tomto hřbitově lze nalézt hroby tří rakouských vojáků, kteří podlehli zraněním z prusko rakouské bitvy u Trutnova v roce 1866. Na faře zde v roce 1628 přespal poslední noc v Čechách před odchodem do exilu v polském Lešně Jan Amos Komenský. Dnes je na gotické bráně v původním opevnění vlčického kostela umístěna pamětní deska, která tuto událost připomíná. Roku 1797 nechal majitel panství J. F. Theer vystavět v obci zámek. V obci je také řada památkově chráněných roubených domů. V části obce nazývané Hrádeček se dochovaly pozůstatky bývalého sídla rodu Zilvárů - Břecštejn (viz samostatné heslo). Založení hradu je datováno do poloviny 15. století a rozbořen byl na počátku třicetileté války.
různé z I-netu sepsal JardaB, 14.7. 2003
historie

přehled dějin a stavební vývoj

Raně gotický kostel postavený v poslední čtvrtině 13. století tvořila obdélná loď s odsazeným obdélným presbytářem, k němuž se od severu přimykala obdélná sakristie. Loď byla plochostropá, přístupná od jihu bohatě profilovaným lomeným ústupkovým portálem, presbytář byl zaklenut jedním polem křížové žebrové klenby. Kostel byl obklopen hřbitovem s ohradní zdí, která mohla mít fortifikační funkci. V renesanci byly nejprve upraveny okna lodi, roku 1615 byla loď prodloužena k západu na téměř dvojnásobnou délku a zaklenuta valenou hřebínkovou klenbou s výsečemi. Snad již tehdy, nebo až v první polovině 17. století byla k severozápadnímu nároží přistavěna kaple Sv. Jana Nepomuckého. Roku 1698 byla z jihu v koutě mezi lodí a presbytářem přistavěna mohutná čtverhranná barokní věž. Další přestavba proběhla roku 1786, roku 1797 byla v ose presbytáře postavena nová obdélná sakristie nahrazující zaniklou gotickou. Další úpravy…  číst dále

Zany podle Prix, Dalibor, Racková, Eliška a Slavík, Jiří: Středověké venkovské kostely východních Čech. I., Archidiakonát hradecký (do roku 1378). Artefactum, Praha 2020, 1.5. 2022

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Vlčice

Místa v okolí

 Vlčice
 Horní Vlčice
 Břecštejn
 kostel sv. Anny
 Javorník
 kaple s Pietou
 fara
 kostel sv. Martina
 Šibeník
 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 Arnultovice
 Rudník
 fara
 Rudník
 kostel sv. Václava
 morový sloup
 kaple sv. Antonína
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 Rechenburg
 evangelický kostel
 Nové Zámky
 Ochranná kaple
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
 Starý Rokytník
 Stachelberg
 Eliška
 Bolkov
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 Fořt
 pěchotní srub T-S 63
 Purkhybl
 pivovar
 Horní Maršov
 kostel sv. Kateřiny
 Žacléř
 Černá hora
 kaple sv. Anny
 Aichelburg
 židovský hřbitov
 fara
 železniční most
 Bergerův dvůr
 Dvůr Králové
 děkanství
 městské opevnění
 staré děkanství
 stará radnice
 nová radnice
 synagoga
 Podhůří
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Josefa
 Zátluky
 Šluspárk
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Josefa
 Turyň
 Hrádek u Vřesníka
Základní informace místa
ID místa: 737
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama