Raně gotický kostel z posl. čtvrti 13. st. (vých. pol. lodi, presbytář, sakristie), přest. renesančně (1615 prodloužení a zaklenutí lodi, sev. kaple) a barokně v l. 1698 (věž), 1786 a 1797 (nová sakristie). Opravy 1864, 1926. Kolem kostela hřbitov s část. středověkou zdí snad pevnostního charakteru.
Hlavní obrázek místa
Vlčický kostel
V bílé stavbě v popředí bydlel před svým odchodem do exilu Jan A. Komenský.
2003 © JardaB
V obci se nachází kostel sv. Vojtěcha s gotickou bránou a ohradní zdí kolem hřbitova. Na tomto hřbitově lze nalézt hroby tří rakouských vojáků, kteří podlehli zraněním z prusko rakouské bitvy u Trutnova v roce 1866. Na faře zde v roce 1628 přespal poslední noc v Čechách před odchodem do exilu v polském Lešně Jan Amos Komenský. Dnes je na gotické bráně v původním opevnění vlčického kostela umístěna pamětní deska, která tuto událost připomíná. Roku 1797 nechal majitel panství J. F. Theer vystavět v obci zámek. V obci je také řada památkově chráněných roubených domů. V části obce nazývané Hrádeček se dochovaly pozůstatky bývalého sídla rodu Zilvárů - Břecštejn (viz samostatné heslo). Založení hradu je datováno do poloviny 15. století a rozbořen byl na počátku třicetileté války.
různé z I-netu sepsal JardaB, 14.7. 2003
historie

přehled dějin a stavební vývoj

Raně gotický kostel postavený v poslední čtvrtině 13. století tvořila obdélná loď s odsazeným obdélným presbytářem, k němuž se od severu přimykala obdélná sakristie. Loď byla plochostropá, přístupná od jihu bohatě profilovaným lomeným ústupkovým portálem, presbytář byl zaklenut jedním polem křížové žebrové klenby. Kostel byl obklopen hřbitovem s ohradní zdí, která mohla mít fortifikační funkci. V renesanci byly nejprve upraveny okna lodi, roku 1615 byla loď prodloužena k západu na téměř dvojnásobnou délku a zaklenuta valenou hřebínkovou klenbou s výsečemi. Snad již tehdy, nebo až v první polovině 17. století byla k severozápadnímu nároží přistavěna kaple Sv. Jana Nepomuckého. Roku 1698 byla z jihu v koutě mezi lodí a presbytářem přistavěna mohutná čtverhranná barokní věž. Další přestavba proběhla roku 1786, roku 1797 byla v ose presbytáře postavena nová obdélná sakristie nahrazující zaniklou gotickou. Další úpravy…  číst dále

Zany podle Prix, Dalibor, Racková, Eliška a Slavík, Jiří: Středověké venkovské kostely východních Čech. I., Archidiakonát hradecký (do roku 1378). Artefactum, Praha 2020, 1.5. 2022

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Vlčice

Místa v okolí

 Vlčice
 Horní Vlčice
 Břecštejn
 kostel sv. Anny
 Javorník
 kaple s Pietou
 fara
 kostel sv. Martina
 Šibeník
 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 Arnultovice
 Rudník
 fara
 Rudník
 kostel sv. Václava
 radnice
 morový sloup
 kaple sv. Antonína
 Rechenburg
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 evangelický kostel
 Nové Zámky
 Ochranná kaple
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
 Starý Rokytník
 Stachelberg
 Eliška
 Bolkov
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 Fořt
 pěchotní srub T-S 63
 Purkhybl
 pivovar
 Horní Maršov
 kostel sv. Kateřiny
 Žacléř
 Černá hora
 kaple sv. Anny
 Aichelburg
 Les Království
 židovský hřbitov
 fara
 železniční most
 Bergerův dvůr
 děkanství
 městské opevnění
 staré děkanství
 stará radnice
 nová radnice
 synagoga
 Podhůří
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Josefa
 Zátluky
 Šluspárk
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Josefa
 Turyň
 Hrádek u Vřesníka
Základní informace místa
ID místa: 737
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama