Pseudoslohová kaple s prvky baroka z doby kolem r. 1912. Zděná na obdélném půdorysu s trojbokým závěrem, orientovaná k severu. V jižním průčelí obdélný portál, završený trojúhelníkovým štítem. Nad portálem štít končící plochou hranolovou zvonicí. Mimořádné umělecké dílo náboženského zaměření.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
Nové Homole (lidově Hojdy, Hojda, německy Heiden) je vesnice, část obce Homole v okrese České Budějovice, Jihočeský kraj. Nacházejí se cca 1,5 km na západ od obce Homole. Vesnice vzniká v letech 1781-1786, kdy homolští sedláci prodávají příliš vzdálené pozemky, zv. heidecker (lada, pustina,vřesoviště) a na nich vznikají nové chalupy. K výraznějšímu vzrůstu dochází v 19. století a nyní na počátku století 21. Obcí prochází silnice II/143. Kromě zmíněné kaple se zde nachází pomník obětem obou světových válek a dřevěná sloupková zvonička.
Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Jaroslav Špiroch, 26.11. 2020
popis

Pseudoslohová návesní kaple Nejsvětějšího srdce Páně je situována na severovýchodním okraji obce u silnice na Závraty, poblíž hlavní průjezdné silnice. Kaple je zděná stavba postavená na obdélném půdorysu s hladkým trojbokým závěrem. V ose jižního průčelí je prolomený obdélný hrotitý portál, završený oplechovaným trojúhelníkovým štítem zdobeným rustikou. Ve vrcholu štítu orámování reliéfní kříž. Jižní průčelí vrcholí nad portálem trojúhelníkovým štítem, na nějž v líci navazuje plochá hranolová zvonice s hrotitou nikou, otevřenou do dvou stran, v ní je zavěšen zvonek. Zvonice je kryta sedlovou stříškou, na vrcholu je makovice s plochým křížem. V severní části stěny je prolomeno obdélné okno, v jehož středu je kosočtverné pole, v němž je z červeného skla vytvořen motiv kříže. Celá hmota kaple vychází z poměrně vysokého soklu ze spárovaného kamenného zdiva. Kapli ukončuje sedlová, nad závěrem valbová střecha krytá taškami.

Památkový katalog NPÚ,, Jaroslav Špiroch, 29.11. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Homole

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15385
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama