Pseudoslohová kaple s prvky baroka z doby kolem r. 1912. Zděná na obdélném půdorysu s trojbokým závěrem, orientovaná k severu. V jižním průčelí obdélný portál, završený trojúhelníkovým štítem. Nad portálem štít končící plochou hranolovou zvonicí. Mimořádné umělecké dílo náboženského zaměření.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
Nové Homole (lidově Hojdy, Hojda, německy Heiden) je vesnice, část obce Homole v okrese České Budějovice, Jihočeský kraj. Nacházejí se cca 1,5 km na západ od obce Homole. Vesnice vzniká v letech 1781-1786, kdy homolští sedláci prodávají příliš vzdálené pozemky, zv. heidecker (lada, pustina,vřesoviště) a na nich vznikají nové chalupy. K výraznějšímu vzrůstu dochází v 19. století a nyní na počátku století 21. Obcí prochází silnice II/143.
Kromě zmíněné kaple se zde nachází pomník obětem obou světových válek a dřevěná sloupková zvonička.
Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Jaroslav Špiroch, 26.11. 2020

    popis

    Pseudoslohová návesní kaple Nejsvětějšího srdce Páně je situována na severovýchodním okraji obce u silnice na Závraty, poblíž hlavní průjezdné silnice. Kaple je zděná stavba postavená na obdélném půdorysu s hladkým trojbokým závěrem. V ose jižního průčelí je prolomený obdélný hrotitý portál, završený oplechovaným trojúhelníkovým štítem zdobeným rustikou. Ve vrcholu štítu orámování reliéfní

    Památkový katalog NPÚ,, Jaroslav Špiroch, 29.11. 2020

    Vložit do oblíbených
    Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Homole

    Místa v okolí

    Načítám seznam míst
    Základní informace místa
    ID místa: 15385
    Typ místa: sakrální památky
    Podkategorie: kaple
    Stav místa: zachovalý
    Přístupnost: volně přístupno
    Uveřejněno: 21.12.2020
    Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
    Upravit, vložit informace

    A další podobné

    Články

    Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

    Ostatní

    Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

    Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

    Cestování

    Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

    Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

    Reklamní sdělení

    Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

    Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

    Zajímavosti

    Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

    Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

    Hrady a zámky

    Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

    Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

    Hrady a zámky

    Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

    reklama