Lidová kaplička bez slohových prvků z pol. 19. stol. Obdélná stavba s půlkruhovým výklenkem pokrytým lidovou malbou. Zadní stěnu pokrývá postava P. Marie s Ježíškem. Patrně dodatečně byl výklenek osazen sochou sv. Jana Nepomuckého. Uzavřen skleněným rámem a dřevěnou ohrádkou. Volný přístup.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 11/2020
Vrábče (německy Prabsch) je obec ležící v okrese České Budějovice, necelých 10 km jihozápadně od krajského města. Četné archeologické nálezy dokládají osídlení v oblasti Vrábče už od střední doby kamenné až po dobu laténskou. První zmínka o vsi (villa Wrabczie) pochází z r. 1379.
Z pamětihodností je v obci kromě zmíněné kapličky ještě na návsi pseudogotický kostel sv. Václava. Obec je známá nalezištěm vltavínů.
Wikipedie, mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 7.12. 2020

  popis

  Kaplička byla postavena kolem poloviny 19. století. Stojí na východním okraji návsi. Lidová kaplička bez slohových prvků je zděná stavba na obdélném půdorysu, orientovaná k severu. Jižní průčelí je v horní polovině prolomeno mělkým plochým valeně zaklenutým výklenkem, pokrytým lidovou nástěnnou malbou. Zadní stěnu výklenku pokrývá postava Panny Marie s Ježíškem. Patrně dodatečně byl výklenek osazen

  Jihoceskekaplicky.cz, Jaroslav Špiroch., 27.12. 2020

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Vrábče

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 15403
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15403
  Uveřejněno: 27.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama