Pozdně barokní kostel z let 1783–85 (projekt J. J. Kunze) na výšině nad centrem Andělky vedle hřbitova. Půdorys lodi a presbytáře nevylučuje využití starších konstrukcí, vzhledem k dobrému stavu vnějších i vnitřních omítek nebylo možno provést patřičný průzkum.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2011
Andělka (součást obce Višňová) se nachází v nejzápadnějším laloku Frýdlantského výběžku. Příjezd od silnice I/13 je možný z Pertoltic či přes Černousy a Ves. Autobusové spojení funguje jen v pracovních dnech, nejbližší železniční zastávka Filipovka na trati Liberec - Frýdlant - Černousy se nachází asi 2,5 km jihovýchodně od kostela. Kostel je přístupný o Anenské pouti, případně po dohodě se správcem (viz kontakt).
Ivan Grisa, 22.6. 2011
historie

Kostel svaté Anny v Andělce

Dnešní kostel v Andělce byl postaven nákladem hraběte Clam-Gallase v letech 1783–85 podle projektu libereckého stavitele Johanna Josefa Kunze (1724–1800). Jednoduchá pozdně barokní stavba s věží v ose hlavního (jihozápadního) průčelí evokuje svým půdorysem řadu dalších venkovských kostelů na Frýdlantsku. Z této skutečnosti vychází i v literatuře uváděná možnost, že byly využity starší konstrukce ze stavby, připomínané písemně již v polovině 14. století (spodní části zdí presbytáře a východní části lodi). Patřičný stavebně historický průzkum nebyl dosud proveden, paradoxně kvůli dobrému stavebnímu stavu kostela. Jihozápadně od kostela se nachází hřbitov, ohrazený kamennou zdí, s márnicí na západním konci.

Ivan Grisa, dle P. Šternová (ed.) a kol.: Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji, okres Liberec A - Le, NPÚ, územní odborné pracoviště v Liberci 2010 a Kracíková - Balling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Unicornis 2003, 22.6. 2011

Další texty historie
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Andělka

Místa v okolí

 Andělka
 kostel sv. Vavřince
 Ves
 Pohanské kameny
 Černousy
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Frýdlantský vrch
 pomník Hanse Kudlicha
 sousoší Piety
 nová radnice
 solnice
 mariánský sloup
 Dolní Oldříš
 zámecký okrsek
 Heřmanická rozhledna
 Frýdlant
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Heleny
 pomník Hanse Kudlicha
 Skalní hrad
 ZOO Zittau
 Mariánský kostel
 kostel Panny Marie
 vodárna
 kostel sv. Kříže
 solnice/konírna
 kašna Samaritánky
 Johanneum
 městské opevnění
 Jánský kostel
 staré gymnasium
 městské lázně
 radnice
 Rolandova kašna
 Tkalcovský kostel
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Žitava
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Frýdlant
Děkanská 85
464 01 Frýdlant
Tel: 482 312 202; 604 959 823
http://www.fara-frydlant.wz.cz/
fara-frydlant@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10189
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama