Pozdně barokní kostel z let 1783–85 (projekt J. J. Kunze) na výšině nad centrem Andělky vedle hřbitova. Půdorys lodi a presbytáře nevylučuje využití starších konstrukcí, vzhledem k dobrému stavu vnějších i vnitřních omítek nebylo možno provést patřičný průzkum.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2011
Andělka (součást obce Višňová) se nachází v nejzápadnějším laloku Frýdlantského výběžku. Příjezd od silnice I/13 je možný z Pertoltic či přes Černousy a Ves. Autobusové spojení funguje jen v pracovních dnech, nejbližší železniční zastávka Filipovka na trati Liberec - Frýdlant - Černousy se nachází asi 2,5 km jihovýchodně od kostela.
Kostel je přístupný o Anenské pouti, případně po dohodě se správcem (viz kontakt).
Ivan Grisa, 22.6. 2011

  historie

  Kostel svaté Anny v Andělce
  Dnešní kostel v Andělce byl postaven nákladem hraběte Clam-Gallase v letech 1783–85 podle projektu libereckého stavitele Johanna Josefa Kunze (1724–1800). Jednoduchá pozdně barokní stavba s věží v ose hlavního (jihozápadního) průčelí evokuje svým půdorysem řadu dalších venkovských kostelů na Frýdlantsku. Z této skutečnosti vychází i v literatuře uváděná možnost, že byly využity starší konstrukce ze

  Ivan Grisa, dle P. Šternová (ed.) a kol.: Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji, okres Liberec A - Le, NPÚ, územní odborné pracoviště v Liberci 2010 a Kracíková - Balling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Unicornis 2003, 22.6. 2011
  Smírčí kříž jižně pod kostelem
  Prostý kamenný smírčí kříž připomíná jižně pod kostelem smrt Kaspara Kristiana von Schweinichen. Jeden z manů frýdlantských Gallasů zemřel 29. 6. 1644 ve věku 21 let v souboji s Gotthardem Bindemannem z Habartic, který se odehrál při křtinách v rodině Ernesta Sommerfelda ve Starém Seidenbergu (Zawidówě). Kříž byl snad do místa dodatečně přenesen, Kaspar Kristian byl v Andělce pohřben, jak o tom svědčí jeho

  Ivan Grisa, dle P. Šternová (ed.) a kol.: Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji, okres Liberec A - Le, NPÚ, územní odborné pracoviště v Liberci 2010, 3.7. 2011
  Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Andělka

  Místa v okolí

   Andělka
   kostel sv. Vavřince
   Ves
   Pohanské kameny
   Černousy
   Habartice
   Habartice
   kostel sv. Josefa
   Dolní Pertoltice
   kostel sv. Jošta
   Haslerův dům
   Sommerův kříž
   dům č. p. 48
   kamenný most
   Frýdlantský vrch
   pomník Hanse Kudlicha
   sousoší Piety
   nová radnice
   solnice
   mariánský sloup
   Dolní Oldříš
   zámecký okrsek
   Heřmanická rozhledna
   Frýdlant
   kostel sv. Martina
   kostel sv. Anny
   kostel sv. Heleny
   pomník Hanse Kudlicha
   Skalní hrad
   ZOO Zittau
   Mariánský kostel
   kostel Panny Marie
   vodárna
   kostel sv. Kříže
   solnice/konírna
   kašna Samaritánky
   Johanneum
   městské opevnění
   Jánský kostel
   staré gymnasium
   městské lázně
   radnice
   Rolandova kašna
   Tkalcovský kostel
   Lázně Libverda
   Obří sud
   Lázně Libverda
   Žitava
  Kontaktní informace
  Římskokatolická farnost - děkanství Frýdlant
  Děkanská 85
  464 01 Frýdlant
  Tel: 482 312 202; 604 959 823
  http://www.fara-frydlant.wz.cz/
  fara-frydlant@seznam.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 10189
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 10.10.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama