Obdélná zděná kaple se vstupem se segmentovým záklenkem (dvoukřídlé dřevěné dveře, v segmentu sklo) v průčelí. Průčelí nad římsou ukončeno volutovým štítem se štukovým rámečkem s datací 1889; na vrcholu malý křížek. Na bocích kaple po jednom okénku. Krytá sedlovou střechou s taškami bobrovkami.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 11/2021
Ostrolovský Újezd (do roku 1948 Újezd Ostrolov, německy Aujetz Ostrolow) je obec ležící v okrese České Budějovice. První připomínka je z roku 1381 (Mikšík z Újezdce). Z pamětihodností je zde kromě zmíněné kaple zámek, kašna, řada křížků u domů, v blízkém okolí pak řada dalších památek (rodiště Jana Žižky z Trocnova, hrádek Újezdec, výklenková kaplička, pomník Šimona Nitzka aj.). Obec má autobusové spojení s Českými Budějovicemi a Třeboní, prochází jí cyklotrasa Novohradsko-Doudlebsko a z ní odbočka č. 1123 a dále pak ještě zelená a modrá turistická stezka. Necelý jeden kilometr severozápadně od obce se nachází přírodní památka Ostrolovský Újezd vyhlášená na ochranu výskytu bledule jarní.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 1.12. 2021
popis

Kaple stojí nedaleko zámku u průjezdní silnice a byla postavena v roce 1889. Je to zděná stavba obdélného půdorysu a s obdélným vstupem se segmentovým záklenkem v průčelí; vstup je uzavřen dřevěnými dveřmi, v segmentu nade dveřmi pak sklem v rámu. Průčelí je nad římsou ukončeno volutovým štítem. Ve štítu je štukový rámeček s datací 1889. Na vrcholu stojí malý kovaný křížek. Boky kaple jsou prolomeny vždy jedním okénkem s lomeným nadpražím; okolo štukový rámeček s vrcholovým křížkem. Krytá je sedlovou střechou s taškami bobrovkami.

Jaroslav Špiroch., 1.12. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Ostrolovský Újezd

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16077
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama