Raně gotická stavba z doby kolem r. 1300, úpravy v 19. století a novodobé. Zařízení kostela jednotné z doby kolem r. 1700. V parčíku před kostelem kamenná kašna z r. 1869. Zachovalý, přístupný při bohoslužbách.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 06/2019
Čakov je obec v okrese České Budějovice, zhruba 12km západně od Českých Budějovic. Skládá se ze tří částí - 1.obec Čakov, 2.víska Čakovec (panský dvůr-viz samost.heslo) a 3. osada Holubovská bašta. První písemná zmínka o vsi pochází z r. 1262 (Schecow, t..j.Čekov).
Jaroslav Špiroch, Wikipedie., 27.4. 2020
popis

Jednolodní kostel s pravoúhlým presbytářem se sakristií na severu. V západním průčelí představena věž, na jižní straně lodi předsíň a novější márnice. Za předsíní vysoký hrotitý portál, na nárožích presbytáře mohutné opěrné pilíře, v závěru vysoké hrotité okno. V kostele křížové klenby (presbytář) a valené klenby (sakristie). Do sakristie vede sedlový portál. Loď kostela je plochostropá, v podvěží je trámový strop. Zařízení je většinou jednotné z doby kolem r. 1700. Hlavní oltář s pozdně gotickými sochami z doby kolem r. 1520 (sv. Linharta, Korbiliána a Prokopa) a dva protějškové boční oltáře P. Marie (na něm socha Madonny s dítětem z 1.poloviny 15. století) a M. Magdalény. Pozdně gotická kamenná křtitelnice a znakové náhrobníky ze 16. století. V parčíku před kostelem kamenná kašna z r. 1869.

UPČ 1,nakl.Academia1977,Jaroslav Špiroch, 27.4. 2020

historie

Raně gotický kostel z doby kolem r. 1300. Zmiňován v r. 1343. Upravován v 19. století (přistavěna věž). Později novodobé úpravy.

UPČ 1,nakl.Academia1977,Jaroslav Špiroch, 27.4. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Čakov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14816
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama