Raně gotická stavba z doby kolem r. 1300, úpravy v 19. století a novodobé. Zařízení kostela jednotné z doby kolem r. 1700. V parčíku před kostelem kamenná kašna z r. 1869. Zachovalý, přístupný při bohoslužbách.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 06/2019
Čakov je obec v okrese České Budějovice, zhruba 12km západně od Českých Budějovic. Skládá se ze tří částí - 1.obec Čakov, 2.víska Čakovec (panský dvůr-viz samost.heslo) a 3. osada Holubovská bašta.
První písemná zmínka o vsi pochází z r. 1262 (Schecow, t..j.Čekov).
Jaroslav Špiroch, Wikipedie., 27.4. 2020

  historie

  Raně gotický kostel z doby kolem r. 1300. Zmiňován v r. 1343. Upravován v 19. století (přistavěna věž). Později novodobé úpravy.
  UPČ 1,nakl.Academia1977,Jaroslav Špiroch, 27.4. 2020

  popis

  Jednolodní kostel s pravoúhlým presbytářem se sakristií na severu. V západním průčelí představena věž, na jižní straně lodi předsíň a novější márnice. Za předsíní vysoký hrotitý portál, na nárožích presbytáře mohutné opěrné pilíře, v závěru vysoké hrotité okno. V kostele křížové klenby (presbytář) a valené klenby (sakristie). Do sakristie vede sedlový portál. Loď kostela je plochostropá,

  UPČ 1,nakl.Academia1977,Jaroslav Špiroch, 27.4. 2020

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Čakov

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14816
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 27.4.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama