Původně raně gotický kostel z poslední čtvrti 13. století; loď s presbytářem. Přestavěn barokně v 1. polovině 18. stol.; přistavěna věž a sakristie. Zbytky hodnotných nástěnných maleb v presbytáři. U něj hřbitov, obepnutý ohradní zdí s barokní bránou. U ní kamenný kříž z r. 1902. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
pohled na areál kostela od jihu
© Jaroslav Špiroch 08/2022
Dolní Slověnice je vesnice, část města Lišov v okrese České Budějovice. Nachází se asi 5,5 km na severovýchod od města. První zmínka o vesnici je z roku 1359, kdy patřila k lomnickému (Lomnice nad Lužnicí) panství. K pamětihodnostem kromě zmíněného kostela patří usedlost č. p. 19 se zdobenými štíty datovaná 1856 a hráz a kamenné mosty přes zátoku rybníka Dvořiště. Severozápadně od vesnice na břehu stejnojmenného rybníka leží přírodní rezervace Dvořiště. Autobusové spojení má ves s Českými Budějovicemi a Novosedly nad Nežárkou. Prochází jí červená turistická stezka a cyklotrasa č. 1243.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 9.9. 2022
popis

Původně gotický jednolodní kostel s polygonálním presbytářem z poslední čtvrtiny 13. století (bez sakristie a věže). V roce 1356 písemně doložen jako farní. Barokně přestavěný v 1. polovině 18. století; přistavěna hranolová věž a sakristie. Gotický polygonální presbytář s opěrnými pilíři sedlovitě zakončenými bez ústupků a okny půlkruhovitě zakončenými; krytý taškovou sedlovou, v závěru valbovou střechou. Širší obdélná hlavní loď kostela jednolodní s půlkruhově zakončenými okny v původní gotické šířce a s volutovým štítem v západním průčelí; krytá je taškovou sedlovou střechou. Na volutový štít navazuje hranolová věž, jež je členěna pilastry s římsami a její průčelí na západě zdobí schwarzenberský znak; v její horní části je zvonicové patro, otevřené půlkruhově zaklenutými obdélnými okny se štukovými rámy a uzavřenými dřevěnými žaluziemi; krytá je helmicovou střechou s nástavbou a vrcholící…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; UPČ I.,kolekt.,Academia1977;Wikipedie;Jaroslav Špiroch., 9.9. 2022

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dolní Slověnice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lišov
Kostelní 171/2, 373 72 Lišov
pověřené osoby ve farnosti:
R.D.Mgr. Marcin Chmielewski - administrátor - statutární zástupce sídelní (obsazené) farnosti
Tel: + 420 730 168 128
http://www.bcb.cz
marcin.krzysztof.chmielewski@dicb.cz
Základní informace místa
ID místa: 16662
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama