Farní kostel sv. Vojtěcha z let 1938-1939 podle projektu pražského architekta Jaroslava Čermáka. Bývalý františkánský kostel od 1.7.1990 dostali od biskupství k dispozici salesiáni spolu s přilehlou budovou. Mše svaté jsou každý den a v té době je kostel přístupný.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou statutární město a správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a jsou výchozím bodem k výletům po celém kraji. Kostel stojí v městské části Čtyři Dvory poblíž kampusu Jihočeské univerzity a ústavů Akademie věd ČR.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 18.1. 2021
popis

Kostel sv. Vojtěcha je jednolodní stavba s mírně odsazeným pravoúhlým presbytářem na nízkém kamenném soklu. Má dominantní asymetricky situovanou hranolovou věž se zvonicí v západním průčelí. Kryt je valbovou střechou s holandskými taškami. Prostá hladká západní fasáda s věží po levé straně je vertikálně členěna svislým pásem úzkých zahrocených okének a ve středu je mohutný předsazený hrotitý rám, v jehož středu je umístěn hlavní vstup do kostela s předloženým oválným kamenným schodištěm. Dřevěné čtyřkřídlé dveře mají původní zdobné kování. Nad vstupem je pak velkoplošné šestnáctitabulové lomené okno. V horní části věže jsou čtyři vodorovné obdélné otvory zvonového patra. Věž je ukončena mělkou oběžnou římsou a nízkou stanovou oplechovanou stříškou vrcholící makovicí s křížem. Severní průčelí kostela je prolomeno osmi dvojicemi úzkých vysokých oken v mělce zahrocených nikách. Též je zde situován předsazený boční lomený vchod do…  číst dále

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 4.3. 2021

historie

Kostel sv. Vojtěcha stojí v městské části Čtyři Dvory v ulici E. Destinnové poblíž kampusu Jihočeské univerzity a ústavů Akademie věd ČR. Jeho projektantem byl pražský architekt Jaroslav Čermák a stavbu řídil českobudějovický stavitel František Stašek. Byl zbudován v letech 1938-1939. Je střediskem farnosti sv. Vojtěcha, která byla zřízena v roce 1990 biskupem Miloslavem Vlkem. Farnost spravují salesiáni, přilehlá fara je sídlem Salesiánského střediska mládeže. Mše svaté jsou slouženy denně (viz návštěvní doba).

Wikipedie; Jaroslav Špiroch., 4.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost u kostela sv. Vojtěcha
Emy Destinové 1/1
37005 České Budějovice 2
Tel: +420 385341563
http://www.bcb.cz
Základní informace místa
ID místa: 15479
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama