Z tvrze, o které chybí písemné zprávy, se zachovalo okrouhlé tvrziště v lesíku na ostrohu nad potokem Dubovec asi 1 km severozápadně od vsi Vřesník. Podle A. Sedláčka zde stávala ves Bělušice s tvrzí, k roku 1497 připomínaná jako pustá.
Hlavní obrázek místa
Pohled na vlastní tvrziště, které je oválné.
© Jan Švejkar, 04/2009
Tvrziště se nachází na ostrohu nad potokem Dubovec v poloze Hrádek, zhruba 1 kilometr severozápadně od vsi Vřesník. V některé literatuře se objevuje název Hrádek. Bělušice – dvůr a ves je doložena koncem 15. století již jako pusté. Pravděpodobný zánik lze spojovat s husitskými válkami. Podle A. Sedláčka zde stávala ves Bělušice s tvrzí. Jediná písemná zpráva je z roku 1497, při prodeji Čeňkem Vyšehněvským z Barchova tohoto zboží s dalšími majetky Kunšovi z Oděrad a z Crklněvsi. Později patřily Bělušice ke hradu Pecka. Písemné zprávy vztahující se přímo ke tvrzi chybí. Tvrziště má vejčitý půdorys s jámou na severovýchodní straně, lze se domnívat, že je po objektu. Severní strana je obklopena prudkými svahy, zde je také zbytek valu a příkopu. Na jižní straně je příkop mělčí, přeťatý přístupovou šíjí, uměle vytvořenou v pozdější době. Výrazný je příkop vytesaný ve skále na východní straně.
Jan Švejkar 2010, Prameny: Kolektiv,Encyklopedie českých tvrzí díl I.,s. 13, Praha 1997; A.Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého, díl 5. Podkrkonoší, s. 129, Praha 1887., 19.11. 2010

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© L. Svoboda podle zaměření PÚ Pardubice (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Vřesník

Místa v okolí

 Hrad u Bezníka
 Lázně Bělohrad
 Pecka
 mariánský sloup
 Šluspárk
 zvonice
 smírčí kříž
 Miletín
 Chloumky
 Choteč
 Mlázovice
 Holovousy
 Hořice
 Hořice
 Ostroměř
 radnice
 Hradišťko
 Hořice
 kostel sv. Mikuláše
 Kozinec
 Pustohrad u Hořic
 Bílé Poličany
 Mokřice
 Zátluky
 Bradlo
 fara
 kostel sv. Prokopa
 Stav
 Kamenice
 Sobčice
 Levínská Olešnice
 Les Království
 Konecchlumí
 kostel sv. Jakuba
 Levín
 kostel sv. Vavřince
 Velehrádek
 Nové Zámky
 Kovač
 Studenec
 Bašnice
 Ždírec
 Obora
 boží muka
 Žďár
 Jeřice
 kostel sv. Mikuláše
 zvonička
 kříž
 Dřevěnice
 panská hájovna
 dub letní
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 morový sloup
 děkanství
 Kumburk
 Velký Vřešťov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 nová radnice
 městské opevnění
 synagoga
 Bergerův dvůr
 Velký Vřešťov
 Myštěves
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Vysoká
 Staré Smrkovice
 Chotěborky - VPZ
 Bradlec
 Tuř
 Arnultovice
 Podlesí
 Dubenec
 kostel sv. Matouše
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Vysoké Veselí
 Chotělice
 Hořiněves
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 Vražba
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Habřina
 Horní Vlčice
 Rodov
Základní informace místa
ID místa: 9555
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama