Z tvrze, o které chybí písemné zprávy, se zachovalo okrouhlé tvrziště v lesíku na ostrohu nad potokem Dubovec asi 1 km severozápadně od vsi Vřesník. Podle A. Sedláčka zde stávala ves Bělušice s tvrzí, k roku 1497 připomínaná jako pustá.
Hlavní obrázek místa
Pohled na vlastní tvrziště, které je oválné.
© Jan Švejkar, 04/2009
Tvrziště se nachází na ostrohu nad potokem Dubovec v poloze Hrádek, zhruba 1 kilometr severozápadně od vsi Vřesník. V některé literatuře se objevuje název Hrádek. Bělušice – dvůr a ves je doložena koncem 15. století již jako pusté. Pravděpodobný zánik lze spojovat s husitskými válkami. Podle A. Sedláčka zde stávala ves Bělušice s tvrzí. Jediná písemná zpráva je z roku 1497, při prodeji Čeňkem Vyšehněvským z Barchova tohoto zboží s dalšími majetky Kunšovi z Oděrad a z Crklněvsi. Později patřily Bělušice ke hradu Pecka. Písemné zprávy vztahující se přímo ke tvrzi chybí. Tvrziště má vejčitý půdorys s jámou na severovýchodní straně, lze se domnívat, že je po objektu. Severní strana je obklopena prudkými svahy, zde je také zbytek valu a příkopu. Na jižní straně je příkop mělčí, přeťatý přístupovou šíjí, uměle vytvořenou v pozdější době. Výrazný je příkop vytesaný ve skále na východní straně.
Jan Švejkar 2010, Prameny: Kolektiv,Encyklopedie českých tvrzí díl I.,s. 13, Praha 1997; A.Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého, díl 5. Podkrkonoší, s. 129, Praha 1887., 19.11. 2010

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© L. Svoboda podle zaměření PÚ Pardubice (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Vřesník

Místa v okolí

 Hrad u Bezníka
 Lázně Bělohrad
 mariánský sloup
 Pecka
 Šluspárk
 zvonice
 smírčí kříž
 Miletín
 Chloumky
 Choteč
 Mlázovice
 Holovousy
 Hořice
 Hořice
 Ostroměř
 radnice
 Hradišťko
 Hořice
 kostel sv. Mikuláše
 Kozinec
 Pustohrad u Hořic
 Bílé Poličany
 Mokřice
 Zátluky
 Bradlo
 fara
 kostel sv. Prokopa
 Stav
 Kamenice
 Sobčice
 Levínská Olešnice
 Les Království
 Konecchlumí
 kostel sv. Jakuba
 Levín
 kostel sv. Vavřince
 Nové Zámky
 Velehrádek
 Kovač
 Studenec
 Bašnice
 Ždírec
 Obora
 boží muka
 Žďár
 Jeřice
 kostel sv. Mikuláše
 zvonička
 kříž
 Dřevěnice
 panská hájovna
 dub letní
 smírčí kříž
 Hostinné
 morový sloup
 děkanství
 radnice
 Kumburk
 Velký Vřešťov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 nová radnice
 městské opevnění
 synagoga
 Bergerův dvůr
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Myštěves
 Vysoká
 Staré Smrkovice
 Chotěborky - VPZ
 Bradlec
 Tuř
 Arnultovice
 Podlesí
 Dubenec
 kostel sv. Matouše
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Vysoké Veselí
 Chotělice
 Hořiněves
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 Vražba
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Habřina
 Horní Vlčice
 Rodov
Základní informace místa
ID místa: 9555
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama