Zbořený dvůr se zámečkem na okraji obytné zástavby v Mladém, předměstské části Českých Budějovic. Známý pobytem následníka trůnu Ferdinanda d´Este, jenž tehdy velel budějovické 38. pěší brigádě. Brutálně zbořen. Na jeho místě nevkusná napodobenina jakéhosi zámečku. Nyní soukromý objekt, nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu na hlavní průčelí
© Jaroslav Špiroch, 08/2018
Mladé je bývalá samostatná obec, od r. 1952 součást Českých Budějovic. Osada je starší než České Budějovice, první zmínka je z r. 1263, Budějovice založil král železný a zlatý Přemysl Otakar II. až v r. 1265.
WikipediE, Jaroslav Špiroch, 13.8. 2018
popis

Hlavní obdélná obytná patrová budova v pozdně klasicistním slohu zaujímala severní stranu dvora a byla krytá valbovou střechou. Přízemí mělo kamenné zdivo a místnosti na východní straně byly zaklenuté hřebínkovými klenbami. Z velké části šlo o konstrukce renesanční a v jedné místnosti se nacházela klenba ještě pozdně gotického charakteru. Západní část budovy byla podsklepena. První patro, v němž býval jediný velký byt o pěti místnostech, mělo trámové stropy. Podél jižní a západní strany byly hospodářské objekty a východní stranou vedl do nádvoří hlavní vjezd. K severnímu průčelí hlavní obytné budovy přiléhal ještě v době mezi světovými válkami menší park se zděným skleníkem.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011; Jaroslav Špiroch, 17.10. 2014

historie

Původně zde stál mlýn, nazývaný Mládský, jehož původ spadal do středověku. V r. 1550 koupil v té době zchátralý mlýn Mikuláš Humpolec z Tuchoraze. Zmínky z let 1560-1562 a ojediněle ještě 1567 svědčí o tom, že Mládský mlýn sloužil Humpolcovi jako trvalejší sídlo. Pravděpodobně po pol. 16.století proběhla přístavba renesančního obytného objektu, který vzhledem k osobě držitele mohl mít náročnější stavební formu. Od r. 1635 vlastnil mlýn Emanuel Fritschko z Fürstenmühlu, jehož potomci ho drželi až do r. 1749 a v té době se mu začalo říkat Červený. Není vyloučeno, že zámožní měšťané královského města ho mohli užívat jako reprezentativní venkovské sídlo. V r. 1801 ho koupil schwarzenberský lesní účetní Ignác Schőnauer; objekt byl tehdy označen jako Červený dvůr, zatímco mlýn asi zanikl. Za majetnictví známého pražského velkoobchodníka s dřívím Čeňka Bubeníčka byla původní obytná budova dvora v l. 1865-1866 rozšířena…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011; Jaroslav Špiroch, 14.10. 2014

Půdorys místa

Areál dvora na Císařském povinném otisku map stabilního katastru Čech z r. 1827.
http://archivnimapy.cuzk.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

 Zlatý most
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Černá věž
 Puklicův dům
 Masné krámy
 solnice
 Rabenštejnská věž
 Přední vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Doubravice
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple Panny Marie
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Poříčí
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Lustenek
 Boršov
 Kamenný Újezd
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Doubíčko
 Houžná
 kaplička Panny Marie
 Maškovec
 Plavnice
 kaplička Panny Marie
 kamenná boží muka
 kostel sv. Martina
 Orty
 Libníč
 kostel sv. Václava
 Staré Machovice
 Machovice
 návesní kaple
 Komařice
 Vildštejn
 Bartochov
 kontribuční sýpka
 Zvíkov u Lišova
 kamenný most
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Ledenice
 dvůr Vondrov
 Hluboká nad Vltavou
 Habří
 Habří
 Římov
 kostel sv. Václava
 Trocnov
 hradiště Záluží
 Kluk
 Ostrolovský Újezd
 Dívčí Kámen
 Čakovec
 kostel sv. Víta
 Sedlo
 Újezdec
 Třísov
 boží muka
 Třísovská lípa
 Štěkře
 Kamenná věž
 Holkov
 pranýř
 kostel sv. Linharta
 radnice
 Borovany
 Suchá
 Baba
 Velešín
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kamenný most
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Provod, Prochod
 kostel sv. Vavřince
 barokní kamenný most
 Chlum
 boží muka
 ZOO Dvorec
 Nový Dvůr
 Granátník
 Buškův hamr
 Trhové Sviny
 boží muka
 Kleť
 Kubatův pomník
 Sedlec
 Hrádek
 Dobrkovický mlýn
Základní informace místa
ID místa: 11897
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.8.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama