Kaple svaté Anny v osadě Stará Hora byla postavena roku 1752 Johannem Benschem a jeho manželkou Elisabethou. Původní malá kaple byla roku 1810 rodinou Beneschovou rozšířena a upravena do současné podoby. Od r. 1876 vede kolem křížová cesta.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 11/2009
Ke kapli vede modrá turistická značka. Snadno se k ní lze dostat po křížové cestě. Zaparkovat lze u galerie a informačního centra Veselý výlet.
31.8. 2010
historie

Kaple svaté Anny v osadě Stará Hora patří mezi nejstarší sakrální stavby východních Krkonoš. Byla postavena roku 1752 a o jejím vzniku se zachoval následující zápis: "Tato kaple zřízena byla Johannem Benschem a jeho manželkou Elisabethou s vysokým vrchnostenským svolením v roce 1752 a se svolením vysoce ctěného kunzistoria královéhradeckého dne 22. října 1752 od tehdejšího pana faráře Franze Antona Čeregetha zasvěcena byla". Původní malá kaple byla roku 1810 rodinou Beneschovou rozšířena a upravena do současné podoby. Benschové žili v chalupě čp. 10, stojící dodnes nedaleko kaple, po staletí. Od roku 1876 vede kolem kaple nedávno opravená křížová cesta (viz samostatné heslo). Po válce kaple chátrala, na konci 20. století ji nějakou dobu obýval novodobý poustevník Sam. Dnes je kaple opravena díky iniciativě místních nadšenců. V kapli se vždy v neděli před sv. Annou (26. 7.) koná bohoslužba.

Milan Caha (zdroj: www.veselyvylet.cz), 31.8. 2010

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Temný Důl

Místa v okolí

 Horní Maršov
 pivovar
 Aichelburg
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 Černá hora
 fara
 Žacléř
 Purkhybl
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Stachelberg
 Sněžka
 Břecštejn
 kostel sv. Václava
 fara
 kaple s Pietou
 Horní Vlčice
 Rudník
 Javorník
 Rechenburg
 Rudník
 kostel sv. Josefa
 Fořt
 železniční most
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Arnultovice
 Bolkov
 pěchotní srub T-S 63
 kostel sv. Josefa
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 kostel Wang
 Šibeník
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 radnice
 děkanství
 Tři domky
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 smírčí kříž
 Hostinné
 kostel sv. Anny
 Podhůří
 Starý Rokytník
 fara
Základní informace místa
ID místa: 8557
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama