Kaple svaté Anny v osadě Stará Hora byla postavena roku 1752 Johannem Benschem a jeho manželkou Elisabethou. Původní malá kaple byla roku 1810 rodinou Beneschovou rozšířena a upravena do současné podoby. Od r. 1876 vede kolem křížová cesta.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 11/2009
Ke kapli vede modrá turistická značka. Snadno se k ní lze dostat po křížové cestě. Zaparkovat lze u galerie a informačního centra Veselý výlet.
31.8. 2010
historie

Kaple svaté Anny v osadě Stará Hora patří mezi nejstarší sakrální stavby východních Krkonoš. Byla postavena roku 1752 a o jejím vzniku se zachoval následující zápis: "Tato kaple zřízena byla Johannem Benschem a jeho manželkou Elisabethou s vysokým vrchnostenským svolením v roce 1752 a se svolením vysoce ctěného kunzistoria královéhradeckého dne 22. října 1752 od tehdejšího pana faráře Franze Antona Čeregetha zasvěcena byla". Původní malá kaple byla roku 1810 rodinou Beneschovou rozšířena a upravena do současné podoby. Benschové žili v chalupě čp. 10, stojící dodnes nedaleko kaple, po staletí. Od roku 1876 vede kolem kaple nedávno opravená křížová cesta (viz samostatné heslo). Po válce kaple chátrala, na konci 20. století ji nějakou dobu obýval novodobý poustevník Sam. Dnes je kaple opravena díky iniciativě místních nadšenců. V kapli se vždy v neděli před sv. Annou (26. 7.) koná bohoslužba.

Milan Caha (zdroj: www.veselyvylet.cz), 31.8. 2010

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Temný Důl

Místa v okolí

 Horní Maršov
 pivovar
 Aichelburg
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 Černá hora
 fara
 Žacléř
 Purkhybl
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Stachelberg
 Eliška
 Sněžka
 Břecštejn
 Horní Vlčice
 kaple s Pietou
 fara
 kostel sv. Václava
 Javorník
 Rudník
 Rechenburg
 Rudník
 kostel sv. Josefa
 Fořt
 železniční most
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Arnultovice
 Bolkov
 pěchotní srub T-S 63
 kostel sv. Josefa
 Trutnov
 stará radnice
 kostel Wang
 Krakonošova kašna
 Šibeník
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 radnice
 Tři domky
 Vrchlabí
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 děkanství
 Vrchlabí
 morový sloup
 Podhůří
 kostel sv. Anny
 Hostinné
 Starý Rokytník
 fara
Základní informace místa
ID místa: 8557
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama