Novorománský kostel z let 1862–65, postavený na místě starší stavby, ze které přejal věž v ose hlavního průčelí.
Hlavní obrázek místa
Pohled z hlavní silnice
© Roman Řezáč 03/2005
První písemná zmínka o Lišově pochází z roku 1334. Dnes je město známé především díky nábytkářskému průmyslu. Je asi 15 km vzdálené od Českých Buďejovic a má asi 3000 obyvatel. K nejvýznamnějším památkám patří mimo jiné kostel sv.Václava. Byl postavený v letech 1862 – 1865, ovšem na jeho místě stál kostel starší, jehož věž je součástí kostela dodnes. Vraťme se tedy ještě trochu dál do historie. V roce 1619 byl Lišov vypálen a s ním i fara. Od té doby docházel do Lišova cizí farář jen některé dny, a to se dělo až do roku 1661, kdy se lišovským farářem stal Stanislav Gajecius. Obraz Matky Boží, který s sebou tehdy přinesl, je součástí oltáře dodnes. V roce 1658 získal kostel zvon z Norimberka. Až do roku 1756 se také kolem kostela pohřbívalo. Přesto, že prošel mnoha úpravami, tak v roce 1861 bylo rozhodnuto že je nevyhovující a kromě již zmíněné věže byla celá jeho stavba zbořena a o rok později byl položen základní kámen stavby nové. Už v roce 1864 mohla být vysvěcena. Podle záznamů stála celá stavba 40 tisíc zlatých. O rok později kostel dostal nové varhany. Pochází z dílny varhanáře Františka Svítila staršího z Nového Města na Moravě, významné osobnosti českého varhanářství. Neocenitelný význam mají i proto, že jiný známý nástroj z jeho dílny se již neuchoval.
Roman Řezáč, 3.3. 2005
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Lišov

Místa v okolí

 boží muka
 Zvíkov u Lišova
 Libníč
 kamenná boží muka
 Lustenek
 kostel sv. Víta
 Provod, Prochod
 Purkmistrovský dům
 Rudolfov
 výklenková kaple
 Orty
 židovský hřbitov
 Ledenice
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kaple Panny Marie
 socha Immaculaty
 kostel sv. Rodiny
 Rabenštejnská věž
 Černá věž
 Puklicův dům
 Samson
 Masné krámy
 solnice
 biskupská rezidence
 radnice
 Přední vodní mlýn
 Solní brána
 Zlatý most
 Lomnice nad Lužnicí
 výklenková kaplička
 muzeum koněspřežky
 výklenková kaple
 Červený dvůr
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 kostel sv. Jiljí
 vodárenská věž
 Doubravice
 Švamberk
 Hradec u Dobřejovic
 Třeboň
 kostel sv. Vojtěcha
 boží muka
 mariánský sloup
 městské opevnění
 rybník Rožmberk
 radnice
 pivovar
 dům U koníčka
 kaple sv. Víta
 Hluboká nad Vltavou
 radnice
 pranýř
 vodárenská věž
 Baba
 kovárna
 Borovany
 rozcestník
 kaple sv. Rocha
 Trocnov
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Hluboká u Borovan
 Fuglhaus
 pomník Šimona Nitzka
 Houžná
 Nový Dvůr
 kamenný most
 Safari Park
 výklenková kaple
 Radonice
 Ostrolovský Újezd
 výklenková kaple
 dvůr Vondrov
 kříž
 kaple
 kašna
 kaple Panny Marie
 vodojem
 kostel sv. Martina
 Karlův hrádek
 boží muka
 Dvorec
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Poříčí
 dřevěný betlém
 Veterán Muzeum-Roděj
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 Plavnice
 Boršov
 Maškovec
 kaplička Panny Marie
 kaple sv. Rozálie
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lišov
Kostelní 171
373 72 Lišov
Tel: 731 402 874
http://www.farnost-lisov.wz.cz/
dodolisov@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 2906
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama