Lidová kaplička v selském baroku zasvěcená P. Marii. Drobnější stavba na obdélném půdorysu, v průčelí valeně zaklenutá nika, v ní umístěna prosklená schránka s P. Marií. Kaplička vrcholí půlkruhovým štítem, uprostřed slepé okénko, u něhož po stranách rozdělen štukový letopočet 1838. Volný přístup.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 11/2020
Koroseky jsou malá vesnice, část obce Vrábče v okrese České Budějovice. Nachází se asi 1 km na severovýchod od obce Vrábče. Tato dominikální osada vznikla v r. 1809 parcelací pozemků, patřících ke krumlovskému panství, na nichž si poddaní se svolením knížete Josefa ze Schwarzenbergu vystavěli 6 zděných domků. Původně se nazývala Malé Koroseky, Nové Koroseky či posměšně Katzendorf, aby se odlišila od dvora Koroseky, ležícího cca 1 km od vsi.
Z pamětihodností kromě výklenkové kapličky je zde dřevěná vidlicová zvonička a hasičská zbrojnice z r. 1938.
Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář, Jaroslav Špiroch, 7.12. 2020

  popis

  Lidová kaplička Panny Marie ve stylu selského baroka stojí na začátku vesnice v pravotočivé zatáčce hlavní silnice. Je to drobnější stavba postavená na obdélném půdorysu a je orientována k jihu. V ose severního průčelí je plochá valeně zaklenutá nika, uzavřená kovanou mříží. V nice je umístěna prosklená schránka, ve které bývala socha Panny Marie s Ježíškem (nyní je zde obraz). Hladkou stěnu průčelí

  Jihoceskekaplicky.cz, Jaroslav Špiroch., 28.12. 2020

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Vrábče

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15402
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15402
  Uveřejněno: 28.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama