Původní románský kostel přestavěný v gotice, do nové stavby zakomponován jako sakristie a vyzdoben freskami. Další přestavba v baroku. Koncem 19.st. zbourán a vystavěn pseudorománský chrám. Románský kostelík začleněn do novostavby jako boční kaple.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Petra a Pavla v Hosíně
Průčelí kostela
© Pavel Vítek 06/2007
Obec Hosín leží asi 7 km severozápadně od Českých Budějovic na návrší, s krásným výhledem na České Budějovice a celou budějovickou pánev. Kostel sv. Petra a Pavla leží v centru obce a vzhledem ke své mohutnosti v poměru k malé vesničce je nepřehlédnutelný. Obec je dostupná z Českých Budějovic autobusy městské hromadné dopravy, linka č. 6 a 104 a nebo 2,5 km pěšky z obce Borek, kde končí českobudějovická trolejbusová linka č. 2. Linka č. 104 jede až do Hluboké nad Vltavou. Dostupný je také z železniční zastávky Hosín, která leží na železniční trati č. 220, České Budějovice – Veselí nad Lužnicí. Hosín je vzdálen 5 km od zámku Hluboká nad Vltavou.
Pavel Vítek, 19.6. 2007
popis

Nový pseudorománský kostel je postaven ze žlutých šamotových cihel a z kamene. Šamotové cihly pocházejí ze šamotky ve Zlivu u Hluboké nad Vltavou a dodávají kostelu ojedinělý vzhled. Kostel není orientován presbytářem k východu, ale na jih. Má půdorys rovnoramenného kříže se třemi apsidami v závěru. Západní průčelí kostela je tvořeno otevřenou předsíní. Chrámová věž má čtvercový půdorys a je vysoká 36 metrů. Dvě menší věžičky zdobí severní průčelí kostela. Začátkem 20. století při začleňování původního románského kostela do nové stavby byla na jeho zdech objeveny gotické malby. Ty restauroval akademický malíř Ludvík Kuba a v této podobě zdobí kapli dodnes.

Pavel Vítek, 19.6. 2007

historie

Původní kostel sv. Petra a Pavla byl postaven v románském slohu někdy mezi druhou pol. 11. století a 12. století. V období gotiky, někdy kolem roku 1340, byl kostel přestavěn a románský kostelík byl do nového kostela zakomponován a sloužil jako sakristie. Po roce 1340 byla tato sakristie vyzdobena hodnotnými freskami. K další přestavbě kostela došlo v období baroka, kdy byla v interiéru kostela zřízena kruchta pro provozování chrámové hudby. I tento kostel však přestal vyhovovat zejména množství věřících, scházejících se na bohoslužbách. Proto byl kostel koncem 19. století zbourán a na jeho místě vystavěn mohutný pseudorománský chrám. Ale opět byl zbourání ušetřen původní románský kostelík, sakristie. Ten byl opět začleněn do novostavby a přeměněn v boční kapli. Nový chrám byl vysvěcen v září roku 1900.

Pavel Vítek, 19.6. 2007

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hosín

Místa v okolí

 Orty
 Hluboká nad Vltavou
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 dvůr Vondrov
 Hradec u Dobřejovic
 kamenná boží muka
 Libníč
 židovský hřbitov
 Houžná
 kostel sv. Vojtěcha
 Rudolfov
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Purkmistrovský dům
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 Černá věž
 Puklicův dům
 kostel sv. Víta
 Solní brána
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 Zlatý most
 Lustenek
 Vildštejn
 Doubíčko
 Machovice
 Staré Machovice
 Karlův hrádek
 Červený dvůr
 Provod, Prochod
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Suchá
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 špýchar s bránou
 Doubravice
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Rozálie
 Zvíkov u Lišova
 Kubatův pomník
 Poříčí
 Švamberk
 kaple Panny Marie
 Radonice
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 návesní kaple
 Čakovec
 kostel sv. Linharta
 Boršov
 Libív
 kaplička Panny Marie
 boží muka
 kaplička Panny Marie
 Litoradlice
 Habří
 Habří
 Sedlec
 Býšov
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 Maškovec
 Ledenice
 Kluk
 Holašovice - VPR
 Dolní Bukovsko
 boží muka
 Chvalešovice
 radnice
 pranýř
 Chvalešovice
 Chlum
Základní informace místa
ID místa: 5371
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama