Původní románský kostel přestavěný v gotice, do nové stavby zakomponován jako sakristie a vyzdoben freskami. Další přestavba v baroku. Koncem 19.st. zbourán a vystavěn pseudorománský chrám. Románský kostelík začleněn do novostavby jako boční kaple.
Hlavní obrázek místa
© Václav Bláha, 04/2012
Obec Hosín leží asi 7 km severozápadně od Českých Budějovic na návrší, s krásným výhledem na České Budějovice a celou budějovickou pánev. Kostel sv. Petra a Pavla leží v centru obce a vzhledem ke své mohutnosti v poměru k malé vesničce je nepřehlédnutelný. Obec je dostupná z Českých Budějovic autobusy městské hromadné dopravy, linka č. 6 a 104 a nebo 2,5 km pěšky z obce Borek, kde končí českobudějovická trolejbusová linka č. 2. Linka č. 104 jede až do Hluboké nad Vltavou. Dostupný je také z železniční zastávky Hosín, která leží na železniční trati č. 220, České Budějovice – Veselí nad Lužnicí. Hosín je vzdálen 5 km od zámku Hluboká nad Vltavou.
Pavel Vítek, 19.6. 2007
popis

Nový pseudorománský kostel je postaven ze žlutých šamotových cihel a z kamene. Šamotové cihly pocházejí ze šamotky ve Zlivu u Hluboké nad Vltavou a dodávají kostelu ojedinělý vzhled. Kostel není orientován presbytářem k východu, ale na jih. Má půdorys rovnoramenného kříže se třemi apsidami v závěru. Západní průčelí kostela je tvořeno otevřenou předsíní. Chrámová věž má čtvercový půdorys a je vysoká 36 metrů. Dvě menší věžičky zdobí severní průčelí kostela. Začátkem 20. století při začleňování původního románského kostela do nové stavby byla na jeho zdech objeveny gotické malby. Ty restauroval akademický malíř Ludvík Kuba a v této podobě zdobí kapli dodnes.

Pavel Vítek, 19.6. 2007

historie

Původní kostel sv. Petra a Pavla byl postaven v románském slohu někdy mezi druhou pol. 11. století a 12. století. V období gotiky, někdy kolem roku 1340, byl kostel přestavěn a románský kostelík byl do nového kostela zakomponován a sloužil jako sakristie. Po roce 1340 byla tato sakristie vyzdobena hodnotnými freskami. K další přestavbě kostela došlo v období baroka, kdy byla v interiéru kostela zřízena kruchta pro provozování chrámové hudby. I tento kostel však přestal vyhovovat zejména množství věřících, scházejících se na bohoslužbách. Proto byl kostel koncem 19. století zbourán a na jeho místě vystavěn mohutný pseudorománský chrám. Ale opět byl zbourání ušetřen původní románský kostelík, sakristie. Ten byl opět začleněn do novostavby a přeměněn v boční kapli. Nový chrám byl vysvěcen v září roku 1900.

Pavel Vítek, 19.6. 2007

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hosín

Místa v okolí

 Orty
 Hluboká nad Vltavou
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Baba
 dvůr Vondrov
 Hradec u Dobřejovic
 kamenná boží muka
 Libníč
 židovský hřbitov
 Houžná
 kostel sv. Vojtěcha
 Rudolfov
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Purkmistrovský dům
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 kostel sv. Víta
 Černá věž
 Puklicův dům
 Solní brána
 Samson
 radnice
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 Zlatý most
 Lustenek
 Vildštejn
 vodárenská věž
 muzeum koněspřežky
 Doubíčko
 Machovice
 Staré Machovice
 Karlův hrádek
 Červený dvůr
 Provod, Prochod
 vodojem
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 fara
 boží muka
 Suchá
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Josefa
 zvonička
 špýchar s bránou
 Doubravice
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Rozálie
 výklenková kaple
 Zvíkov u Lišova
 Kubatův pomník
 boží muka
 Švamberk
 Poříčí
 kaple sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 kaple Svaté Rodiny
 Radonice
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 návesní kaple
 Čakovec
 kostel sv. Linharta
 Boršov
 Libív
 kaplička Panny Marie
 boží muka
 kaplička Panny Marie
 Litoradlice
 Hvozdno
 Habří
 Habří
 Sedlec
 Býšov
 kostel sv. Mikuláše
 venkovská usedlost
 boží muka
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 Maškovec
 Ledenice
 Kluk
 Holašovice - VPR
 Dolní Bukovsko
 boží muka
 Chvalešovice
 radnice
 pranýř
 Chvalešovice
 Chlum
Základní informace místa
ID místa: 5371
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama