Hranolová výklenková kaplička s obloukovým štítem, sedlovou střechou a hlubokým obloukovým výklenkem v průčelí, v němž je na římse uprostřed kříž a po stranách sochy sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie. Výklenek je uzavřen ozdobnou kovanou mříží. Na vrcholu štítu dvojitý jetelový kovaný křížek.
Hlavní obrázek místa
pohled na kapličku od severu
© Marcela Váňová 04/2021
Výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého stojí ve vesnici Sedlo, části obce Komařice. Je umístěna na malém návrší hned naproti zdejšímu panskému dvoru (viz samostatné heslo). Ke vsi přísluší lokalita zvaná "V Chalupách", kde do roku 1922 stávala cihelna a vyvěrá zde pramen zvaný "Pivník", ze kterého se vozila do komařického zámku voda k výrobě piva v místním pivovaru. Část "V Chalupách" je také výchozím místem pro vycházku na Todeňskou horu. Kolem prochází cyklistická stezka č. 1131. Na horu Todeň (608 m n. m.) vede z vesnice červená turistická stezka.
www.obce; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 5.5. 2021
popis

Lidová kaplička byla postavena pravděpodobně ve druhé polovině 19. století či na počátku 20. Je to zděná hranolová stavba na nízkém podstavci, která má v průčelí hluboký obloukový výklenek. Kolem výklenku je rám, který je v horních rozích zdoben štukovým květinovým motivem. Výklenek je uzavřen ozdobnou kovanou mříží. Kaplička je ukončena obloukovým profilovaným štítem na rovněž profilované římse. Uprostřed štítu ve štukovém oblouku je boží oko. Kaple je kryta sedlovou střechou s taškami. Na vrcholu štítu je pak v průčelí umístěn dvojitý jetelový kovaný křížek. Výklenek v průčelí je římsičkou rozdělen na dvě poloviny. V dolejší části je váza s květinami a v horní uprostřed kříž s Ježíšem Kristem, vlevo socha sv. Jana Nepomuckého a vpravo socha Panny Marie.

www.obce; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 6.5. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Komařice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15681
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama