Kamenný pranýř z roku 1592 vyrobený z místní žuly. I přes pozdní dobu svého vzniku dodržuje tradiční pozdně gotickou formu, obvyklou na obdobných zařízeních v okolí (např. Vyšší Brod, Hořice). Umístěn v těžišti svažitého přídolského náměstí.
Hlavní obrázek místa
Pranýř od severu
© Ivan Grisa 10/2011
Pranýř se nachází ve skupině stromů v těžišti přídolského náměstí. Asi 50 m nad ním zastavují nečetné autobusové spoje na lince z Českého Krumlova (jen v pracovních dnech). Parkování je možné v celé obci bez poplatku. Při příjezdu autem od silnice II/157 (odbočky nad krumlovskou nemocnicí či pod Dolní Plání) je třeba počítat s velmi úzkými silncemi, vroubenými nádhernými starými alejemi. Přes Přídolí prochází modrá turistická značka z Rožmberka přes Rožmitál na Šumavě do Českého Krumlova.
Ivan Grisa, 26.11. 2011
historie

Kamenný pranýř v Přídolí

Přídolí (německy Priethal) vzniklo zřejmě na přelomu 12. a 13. století jako první sídlo pánů z Prčice (Vítkovců) v okolí pozdějšího Českého Krumlova. První doloženou zprávou o jeho existenci je svědectví faráře Bohuslava Vita de Predol na kupní smlouvě Vítka z Prčice při koupi vsi Kojetína. Vítkovci postavili na Strážném vrchu severovýchodně od vsi zřejmě dřevěný hrádek. Roku 1231 je v Přídolí doložena existence solného skladu. Extrémní poloha vysoko nad vltavským údolím způsobila, že po přenesení sídla vítkovecké větve se zelenou růží do nově založeného Krumlova jeho význam upadl. Přesto vytrvalo povědomí o jeho zvláštním statusu, takže nikdy neupadlo do postavení běžné vesnice. Řada privilegií zachovávala místním postavení, blížící se krumlovským měšťanům. Dokladem této situace je i existence pranýře, který dokládá soudní pravomoc představitele zdejší obce. Dodnes dochovaný pranýř je datován rokem 1592. Byl vyroben z místní žuly…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980, 26.11. 2011

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Přídolí

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 synagoga
 kaple sv. Martina
 fotoatelier Seidel
 prelatura
 jezuitská kolej
 dům č. p. 60
 židovský hřbitov
 kaplanka
 mariánský sloup
 kostel sv. Víta
 radnice
 kostel sv. Jošta
 městská zbrojnice
 Český Krumlov
 městské opevnění
 Kvítkův dvůr
 Dobrkovický mlýn
 Granátník
 kostel sv. Markéty
 Slavkov
 Omlenička
 Štěkře
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Pasovary
 Holkov
 kostel sv. Mikuláše
 Kleť
 Velešín
 Kamenná věž
 hradiště Záluží
 radnice
 Červený Dvůr
 Třísovská lípa
 Trojaň
 kostel sv. Floriána
 Třísov
 Pořešín
 Dívčí Kámen
 Bartochov
 Louzek
 kostel sv. Kateřiny
 Římov
 Chvalšiny - MPZ
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Slabošovka
 kamenný most
 silniční most
 Rožmberk
 kostel sv. Mikuláše
 Maškovec
 Chlum
 Plavnice
 kostel Všech svatých
 Kamenný Újezd
 Černá
 kostel sv. Václava
 Sokolčí
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 Boršov
 Sedlo
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kostel sv. Martina
 Komařice
 kontribuční sýpka
Základní informace místa
ID místa: 10514
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama