Kamenný pomník zbudovského rychtáře Jakuba Kubaty byl postaven r. 1904 podle návrhu Václava Suchomela přímo na Blatech v blízkosti údajného místa, kde byl na břehu Bezdrevského či Soudného potoka Kubata popraven. Ze Zbudova k němu vede zelená značka.
Hlavní obrázek místa
Kubatův pomník
© Jiří Špaček, 08/2009
Ves Zbudov, která je zmiňována již ve 13. stol., je v současnosti místní částí obce Dívčice. Společně s nedalekými Plástovicemi je centrem tzv. Zbudovských Blat, jejichž oblast zahrnuje ještě vsi Hlavatce, Sedlec, Česká Lhota, Novosedly, Pašice, Pištín a Mydlovary. Na rozdíl od např. Soběslavských Blat nejde o rašelinné území. Tady se ve zcela ploché krajině mezi městy Zliv a Netolice rozkládají louky na málo úrodné, kyselé a podmáčené půdě. Zbudov, který má necelou stovku obyvatel, se pyšní několika statky ve stylu selského baroka a je od r. 1990 vyhlášen za památkovou zónu. Z nich statek č. p. 1 je označován jako Kubatův. Zbudovem prochází zelená turistická značka z Dívčic do Zlivi, která vede přímo kolem Kubatova pomníku. Tatáž trasa je vyznačena i pro cyklisty. Zbudov má i železniční zastávku na trati 190 z Českých Budějovic do Plzně. Ta však nemá pro samotnou ves praktický význam, protože je od ní vzdálena téměř 2 km. Byla totiž zřízena v souvislosti s výstavbou někdejší úpravny uranové rudy u Mydlovar. Jednu výhodu však přesto má: nachází se v těsné blízkosti Kubatova pomníku.
Jiří Špaček, 7.4. 2015
historie

Ten příběh začal r. 1509 za krále Vladislava II. Jagellonského, když dostali od majitelů hlubockého panství asi 245 ha blatských luk do volného užívání svobodní sedláci z okolních vesnic, kosili tu trávu a pásli koně nebo dobytek. Když se však r. 1565 vlády na Hluboké ujal Adam z Hradce, který zoufale sháněl peníze na dolování stříbra, prohlásil Blata za panský majetek a zakázal je sedlákům užívat. Došlo ke sporu, který vyvrcholil na jaře r. 1581 rebelií. V čele vzpoury stál zbudovský rychtář Jakub Kubata, který neochvějně hájil, byť nepsaná práva sedláků. Rebelie skončila tragicky 20. dubna 1581, kdy byl Kubata přímo na Blatech společně s několika dalšími vzbouřenci popraven. V romantismu 19. století pak vzniklo úsloví "sedlák Kubata dal hlavu za Blata" a ze zbudovského rychtáře se v několika verzích pověstí stal lidový hrdina. Téměř 2 km jihovýchodně od Zbudova stojí o samotě mezi Bezdrevským neboli Soudným potokem a železniční…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: http://cs.wikipedia.org), 7.4. 2015

Další texty historie
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Zbudov

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 Sedlec
 kostel sv. Vavřince
 Libív
 boží muka
 Suchá
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 kostel sv. Mikuláše
 Poděhusy
 dvůr Vondrov
 Chvalešovice
 kaple sv. Rozálie
 Ohrada
 ZOO Ohrada
 Rábín
 Vildštejn
 Hluboká nad Vltavou
 Baba
 Chvalešovice
 Býšov
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Hradiště u Malovic
 kamenný kříž
 Machovice
 archeopark Netolice
 Karlův hrádek
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Libějovice
 Lomec
 Staré Machovice
 kašna
 nová radnice
 Netolice – MPZ
 Kudrnův dům
 Libějovice
 Vysoký hrádek
 Houžná
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Linharta
 Kratochvíle
 kostel sv. Martina
 Doubíčko
 Litoradlice
 Vodňany
 synagoga
 Jánský most
 Čakovec
 městské opevnění
 Holašovice - VPR
 Orty
 Protivín
 židovský hřbitov
 Hněvkovice
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Přední vodní mlýn
 Rabenštejnská věž
 solnice
 nová solnice
 Masné krámy
 Puklicův dům
 železný most
 Solní brána
 Černá věž
 kostel sv. Jakuba
 Samson
 radnice
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 děkanství
 Týn nad Vltavou
 Týn nad Vltavou
 biskupská rezidence
 panský dům
 kašna
 Lannův kříž
 radnice
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 Zlatý most
 kostel sv. Rodiny
 vodárenská věž
 kostel sv. Víta
 muzeum koněspřežky
 židovský hřbitov
 Dolní Kněžeklady
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Kdanský dvůr
 Branovice
 Branovice
 Červený dvůr
 Rudolfov
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Božovice
Základní informace místa
ID místa: 12109
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama